Történelmi csúcson az arany, miközben mindenki az amerikai munkaerőpiacot figyeli
Az arany hosszú ideje az egyik legnépszerűbb befektetési eszköz. A befektetői vagyon védelmére és gyarapítására hivatott eszköz nemrégiben történelmi csúcsra ért, azonban hétfőn reggel minimális korrekcióval nyitott a piac.
Miközben mindenki az amerikai foglalkoztatási adatokra vár, a Federal Reserve több mint valószínű, hogy szeptember 18-án kamatot fog vágni. Mit várhatunk az aranytól a következő hetekben, hónapokban?
Erősödik a dollár, gyengül az arany
A képlet egyszerű. Amennyiben a dollár erősödik, a kockázatos eszközök gyengülnek. Ebbe a kategóriába beletartoznak az árucikkek, a részvények és a kriptovaluták is. Az US Dollar Index hétfőn reggel kéthetes csúcsot ért el, ez pedig negatívan hatott többek között az arany árfolyamára is.
A világ legértékesebb eszköze a tőzsdei nyitáskor 0,3%-kal esett vissza, árfolyama unciánként 2495 dollárra esett vissza, miután augusztus 20-án elérte történelmi csúcsát, a 2530 dollárt. Az esés hátterében egyértelműen az amerikai központi bank kamatvágási stratégiája áll, ami a recesszió elkerülése érdekében egyre égetőbb.
A Fed várhatóan a szeptember 17-18-i ülésén legalább 25 bázispontos kamatvágást hajthat végre. A CME FedWatch platformja szerint 69%-os esély mutatkozik a 25 bázispontos, és 31%-os esély mutatkozik az 50 bázispontos kamatvágásra.
A kamatvágás hatása az aranyra
Az elmúlt 25 évet vizslatva, jó helyzetből várják 2024 őszét az aranytulajdonosok. 2007-ben és 2008-ban az arany árfolyama 49%-kal értékelődött fel, amikor a Fed a gazdasági válság közepette újraértékelte monetáris politikáját.
A COVID-19 válság előtt 2019 nyarától 2020 februárjáig szintén jelentős, 23%-os felfutást tapasztalhattunk, amikor az arany unciánkénti árfolyama elérte a 1600 dollárt. A mai helyzet leginkább a 2007-2008-ashoz hasonlít. A részvénypiac oldalazása közben az arany folytatta növekedési trendjét, mielőtt félév alatt 30%-ot veszített értékéből.
A technikai elemzők szerint az arany visszapattanása a 2500 dolláros ellenállásról nagyjából 2470 dollárig vetheti vissza az árfolyamot. Ezt azonban egy jelentős felfutás követheti, ahol az arany akár új történelmi csúcsot állíthatna fel 2575 dollár közelében.
Minden szem az amerikai piacra szegeződik
A befektetőknek a héten számos gazdasági mutatóra kell figyelniük, ha a megfelelő döntéseket szeretnék meghozni rövidtávon. Az USA nem mezőgazdasági bérlistájának alakulása eldöntheti, hogy a következő FOMC ülésen 25- vagy 50 bázispontos kamatvágásnak lehetünk a szemtanúi.
Ezt követi a héten az ISM felmérés, ami az amerikai gyártási és szolgáltatási szektor teljesítményét követi nyomon. A héten derül ki a JOLTS jelentés, ami a munkaerő-piaci dinamika részletes elemzésével foglalkozik. A hét utolsó napján érkezik a payroll report, ami a munkanélküliségi ráta mellett a munkahely-teremtéssel foglalkozik. A Reuters elemzése szerint augusztusban 165 ezer új munkahelyet teremtettek, a munkanélküliségi ráta pedig 4,2% körül alakulhat.