Mi állhat valójában Pavel Durov Telegram-vezér letartóztatása mögött?
Sokakat megdöbbentve ért a hír, miszerint a Telegram alapítóját egy hete letartóztatták Franciaországban. A kriptopiac szereplői és a magánéletvédelmi aktivisták a boszorkányüldözések folytatásától tartanak. A büntetőjogi eljárás kimenetele ennek ellenére bizonytalan – ahogy az is, hogy az egész dráma milyen hatással lesz a Telegram korábbi kriptoprojektjére.
Az idei évben minden bizonnyal a Telegram volt az egyik legprominensebb szereplő, aki két lábbal ugrott bele a kriptoiparba. A népszerű üzenetküldő szolgáltatás a korábban a nevével fémjelzett The Open Network blokkláncán keresztül különféle on-chain játékokat és szolgáltatásokat tett elérhetővé az alkalmazásában. Ezek az ún. „minialkalmazások” idén tavasszal komoly népszerűségnek örvendtek, főként annak köszönhetően, hogy a felhasználók token airdropokon keresztül jelentős jutalmakra tehettek szert.
Túl népszerűek lettek
Talán ennek kapcsán is a Telegram aktív felhasználói bázisa 950 millióra nőtt júliusban, a TON kriptovaluta felhasználásával pedig megosztotta a csatornakezelőkkel a hirdetési bevételeinek egy részét. Ezenkívül elindították natív valutájukat, a Starst, amely szintén a TON blokkláncára épül.
A vállalat a minialkalmazásoknak köszönhetően egy olyan úton indult el, amellyel – egyes ágazati szakértők szerint – akár a kínai WeChat nyugati megfelelőjévé válhat. A Tencent által fejlesztett alkalmazás már most magában foglal egy azonnali üzenetküldő szolgáltatást, egy közösségimédia-platformot, valamint egy mobilfizetési keretrendszert. Sokan emiatt egy „minden egyben” appként hivatkoznak rá.
Nincs kizárva, hogy a nyugati szabályozók attól tartanak, hogy a folyamatos fejlesztéseknek és az elégedett felhasználói bázisnak köszönhetően a Telegram idővel letaszíthatja trónjáról a jelenleg a Meta által felügyelt alkalmazásokat. Ebben az esetben egy olyan vezérigazgatóval kellene számolniuk, aki akár önkéntes száműzetés árán is vállalja a felhasználók adatainak a védelmét.
Azzal azonban minden bizonnyal tisztában van a Telegram, hogy a szabályozói bizonytalanságok miatt a kriptovalutákkal való kísérletezéssel is könnyen megégethetik magukat. Talán emiatt is történt, hogy egy idő után minden lehetséges módon igyekeztek függetleníteni magukat a TON blokkláncának fejlesztésétől.
Fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi jogi eljárásban a Durov ellen felhozott vádak között egy szóval nem említik a kriptovalutákat. Ehelyett olyan illegális tartalmak megosztásának engedélyezéséről írnak, mint a gyermekpornográfia vagy a drogkereskedelem – amely ellen a vezérigazgatónak állítólag nem voltak kifogásai.
Több felhasználó, vizsgálódóbb szemek
Maga az időzítés azonban mindenképp gyanúra ad okot – miért éppen akkor tartóztatják le a CEO-t, amikor az kriptóval fedezett, centralizált pénzügyi szolgáltatásokkal próbál nagyobb piaci rést kihasítani az üzenetküldők iparából? Erről Seth Goertz, egy kriptovalutákra és kiberbiztonságra szakosodott volt amerikai ügyész beszélt a Decrypt kriptohírportálnak.
„Minél tovább mennek el, annál több vizsgálattal kell szembenézniük” – mondta el Goertz a Telegram pénzügyi és kereskedelemmel kapcsolatos ambícióiról.
A jogász külön kiemelte a Tether stabilcoin valamint a Wallet alkalmazás áprilisi integrációját a Telegramban. A lépés komoly mérföldkövet jelentett a minialkalmazások tekintetében, és míg a stabilcoin vonzó választásnak számít az árfluktuáció kikerülése végett, illegális tevékenységek finanszírozására ugyanúgy felhasználható. Ennek kivitelezésére azonban a törvénytelen szereplők nyilván nem a Telegramot fogják használni, hiszen a Wallet alkalmazás használata ügyfélazonosításhoz kötött.
Ennek ellenére „ha a kormányok azt fogják látni, hogy nagy mennyiségű Tether áramlik a Telegramra, az minden bizonnyal komoly vizsgálatokkal fog járni” – mondta Goertz.
Szűkszavú hírt tett csak közzé a Telegram
A TON és a minialkalmazások fejlesztőit többen is felkeresték, kikérve véleményüket Durov letartóztatásáról vagy annak hatásáról a Telegram kriptambícióira. Az érintettek nem kívánták kommentálni az esetet, ahogy a Telegram közleményére is várnunk kell még.
Az vállalat augusztus 25-én a Telegram News hivatalos csatornáján mindössze annyit közölt, hogy ők betartják a hatályos EU-s törvényeket, valamint hogy Durov rendszeresen utazik Európában, és nincs rejtegetni valója. Abszurdnak nevezték azokat a vádakat, amely szerint a platform vagy annak tulajdonosa lenne felelős a platformon közzétett tartalmakért. A bejegyzésben hivatkoztak Durov egy korábbi posztjára, amelyben épp a közösségimédia-felületek moderálásáról fogalmazott meg véleményt.
Nem sok vizet zavar a Telegram, ha adatvédelemről van szó
Nem mindenki gondolja azonban úgy, hogy a francia állam a kriptovaluták vagy más technológia miatt döntött az őrizetbe vétel mellett. Egyesek szerint a letartóztatás inkább a felhasználók magánéletének védelme elleni támadásként értelmezhető. Ben Rubin, az egykor népszerű Houseparty nevű videochat-alkalmazás alapítója szerint azonban a Telegram nem sok vizet zavart az adatvédelmi funkcióival.
Közelebbről megnézve az alkalmazás valójában kevésbé biztonságos, mint más népszerű üzenetküldő platformok. A Signal, az iMessage, de még a WhatsApp is automatikus, végponttól végpontig terjedő titkosítást kínál.
A Telegram azonban egyértelműen a legellenállóbbnak bizonyult, amikor kormányzati szervekkel való adatközlésről kellett dönteni. Ez nagyszerű ürügyként szolgálhatott, Rubin szerint ugyanis a Telegram egy csomó érzékeny információt tud a felhasználóiról, azokat azonban nem hajlandó átadni.
„Szerintem ennek semmi köze a kriptovalutákhoz” – mondta el Rubin. „Amikor egy platform nem védi meg a felhasználók magánéletét – azzal, hogy nem használ végponttól végpontig terjedő titkosítást, de még a szabályozóra is magasról tesz –, akkor olyan helyzetek adódhatnak, mint most.”
Ebben az értelmezésben tehát a Telegram és Durov nem a kriptotechnológia, hanem az ellenálló hozzáállásuk miatt kerülhettek bajba. Ez az a hozzáállás az, ami a csúcsra pörgette a kriptoipart, és ez tette Durovot is a szólásszabadság egyik ikonjává.
Középső ujjat mutattak a szabályozónak
Amikor a francia ügyészség szerdán közzétette a Durov ellen felhozott vádjait, külön kiemelték azt a tényt, hogy a Telegram nem volt hajlandó kommunikálni a kormányszervekkel. Mindez csak tovább súlyosbította a helyzetet.
„Ez a vádemelés egy alapos vizsgálat eredménye, amely arról szólt, hogy a Telegram nem volt hajlandó választ adni az igazságügyi megkeresésekre. Ez Európa-szerte több bűnüldöző szervet is aggodalommal töltött el” – mondta Laure Beccuau ügyész.
Rubin, aki jelenleg egy Ethereum-alapú csevegőalkalmazást fejleszt, elmondta, miszerint az ilyen konfliktusok könnyen elkerülhetők. Elég, ha a szolgáltatók minden üzenetet automatikusan titkosítanak, és – szükség esetén – biztosítják a bűnüldöző hatóságok számára az adatokhoz való hozzáférést.
„Így lehet megtalálni a megfelelő egyensúlyt, amelyben a szabályozók nem férhetnek hozzá annyi mindenhez, és nem élhetnek vissza a hatalmukkal” – mondta Rubin.
„A munkát azonban véghez kell vinni” – tette hozzá a szabályozókkal kapcsolatban. „Úgy gondolom, akkor jönnek a gondok, ha valaki online kommunikációs alkalmazást épít, aztán jönnek a szabályozók, hogy együttműködjenek, mi pedig mind bemutatunk nekik. Ez így nem fog működni”.
Erős a közösségi kiállás Durov mellett
Mint ismert, Pavel Durovot augusztus 24-én, szombaton tartóztatták le egy Párizshoz közeli repülőtéren. Ahogy az utólag kiderült, nem először került a hatóságok látókörébe. Macronnal való találkozója előtt is megfigyelte már a telefonját a titkosszoglálat.
Az utóbbi napokban az őrizetbe vételt számos nagy techvezető, köztük Elon Musk, a Tesla vezetője, valamint Balaji Srinivasan, a Coinbase volt technológiai vezetője is kommentálta, nemtetszésüket fejezve ki a hatóságok lépéseivel szemben.
A kriptoszószólók szintén védelmükbe vették a Telegram-alapítót. Meglátásuk szerint a franciaországi történések további támadást jelentenek a decentralizációs mozgalom alapvető elvei ellen. Az továbbra is kérdéses, hogy sikerül-e megegyezniük a techmogullal, és egy ajánlat keretén belül enyhíteni a büntetésén, ahogy az Changpeng Zhao Binance-vezér esetében is történt. Az sem kizárt azonban, hogy egy Julian Assagne-éhoz hasonló meghurcoltatásnak lehetünk majd tanúi.