Elindult az emberi agysejtekkel működő bioprocesszor program

A FinalSpark által fejlesztett bioproceszorok már bérlehetők, havi 500 dollárba kerülnek. A cég becslései szerint az emberi agysejtekkel működő számítási egységek egymilliószor energiahatékonyabbak a hagyományos processzorokhoz képest.

Májusban több hírportál is beszámolt ezekről az úttörő, emberi agyszövet alapú processzorokról és a digitális processzorokhoz képest milliószor nagyobb energiahatékonyságukról.

A fejlesztések mostanra jutottak el odáig, hogy az akadémiai ügyfelek havi 500 dollárért kaphatnak hozzáférést ehhez a négy megosztott organoidot tartalmazó bioinformatikai platformhoz. A kiválasztott projektek akár ingyenesen is használhatják a számítási egységeket.

A FinalSpark szerint a díjért cserébe a felhasználók egy non-stop működő, teljes mértékben menedzselt távoli neuroplatformon végezhetnek bioinformatikai kutatásokat. A főbb funkciók között az alábbiak szerepelnek:

  • Integrált K+F-környezet a bioinformatikai kutatáshoz,
  • valós idejű idegi stimuláció és leolvasás,
  • programozási API Pythonhoz,
  • digitális jegyzetfüzet dokumentációhoz és kutatáshoz,
  • adattárolás és biztonsági mentés,
  • technikai támogatás.

A Neuroplatform – állításuk szerint – a világ első online platformja, amely hozzáférést biztosít in vitro biológiai neuronokhoz. A neuronokkal teli organoidok kivételesen hatékonyan képesek tanulni és feladatokat feldolgozni.

A FinalSpark reményei szerint a tranzisztorok helyett a biológiai neuronokon alapuló bioprocesszorok alkalmazása jelentősen befolyásolhatja a hihetetlen energiafelhasználást, amelyet a mesterséges intelligencia térnyerésével egyre gyakrabban rónak fel kritikaként a számítástechnikai ágazatnak.

Az LLM-ek vagy más, intenzív feladatok betanítása során megtakarított több milliárd watt a környezet szempontjából is pozitívumként jelentkezik.

Kapcsolódó cikkünk: Sejtekben futó blokkláncok: A DNS-alapú számítástechnika új korszakot nyithat?

Valódi agysejteket használnak

A Neuroplatform által alkalmazott wetware-architektúra a hardvert, a szoftvert és a biológiát ötvözi egy kvartett multielektródasor (MEA) segítségével, amely emberi agyi organoidokat tartalmaz egy mikrofluidikus életfenntartó közegben.

A 3D-s szövettömegeket nyolc elektróda kapcsolja össze és stimulálja, megfigyelő kamerákkal és egy hangolt szoftvercsomaggal, hogy a kutatók be tudják adni az adatváltozókat, és le tudják olvasni és értelmezni a processzor kimenetét.

FinalSpark

Egy nagyjából 10.000 neuront tartalmazó organoid. Forrás: FinalSpark.

A FinalSpark egy júliusi blogbejegyzése közelebbi betekintést nyújtott abba, hogy a laboratóriumok hogyan hozzák létre az organoidokat, és hogyan biztosítják a kutatók, hogy azok tele legyenek neuronokkal.

Egy korábbi blogbejegyzésben egy makrográfiát osztottak meg egyetlen agyi organoidról, amely becslések szerint 10.000 élő emberi neuront tartalmaz. A Neuroplatform fejlesztésén jelenleg öt nagy intézmény működik együtt.