Egy Bitcoin-hívő érdekes története Thaiföldről
A gyorsan bővülő globális Bitcoin közösségben gyakran a nyugati történetek uralják a narratívát, figyelmen kívül hagyva a világ különböző tájairól származó különböző történeteket és eseteket. Az egyik ilyen történet a thaiföldi Didier Somnuke-hoz tartozik, aki egy kisvállalkozó Bangkok szívében.
Didier Somnuke Yala tartományban született, ahol a geopolitikai konfliktusok a mindennapi kemény valóság része. Thaiföld déli része az ország egyik legszegényebb területe, ahol a Világbank szerint a szegénységi ráta 34%, szemben az országos 6%-os átlaggal, és nagy instabilitás jellemzi a régiót. A 2004 óta tartó zavargások több mint 7000 halálos áldozatot követeltek és 13 500 embert sebesítettek meg.
Didier 2012-ben hagyta el a konfliktusoktól sújtott szülővárosát, és Bangkokba költözött, ahol a felsőoktatási tanulmányok folytatása a jobb élet reményének jelzőfényét jelentette számára. Abban az időben a Bitcoin és a pénzügyi fogalmak távoli elképzelések voltak Didier univerzumában. Bangkok nyüzsgő utcáit járva Didier elvégezte a mesterképzést, majd belépett a munkaerőpiacra, és egy tipikus 9-től 5-ig tartó munkát vállalt. Egy vidéki bevándorló számára ez jelentős eredmény volt. Az útjáról elmélkedve felidézte tanára szavait: „Amikor öreg leszel, lesz időd és pénzed, de nem lesz elég energiád ahhoz, hogy vállalkozást indíts. Ha meg akarod csinálni, csak csináld meg”. Ezt a tanácsot szem előtt tartva Didier egy év után felmondott monoton vállalati munkahelyén, és új fejezetet nyitott az életében.
Hamburgerüzletből bitcoinbányász lett
Didier 50 000 THB-t (kb. 1500 USD) kért kölcsön a bátyjától, hogy elindíthasson egy utcai hamburgerboltot. Azért döntött a hamburgerüzlet mellett, mert úgy gondolta, hogy kis befektetéssel könnyen beindítható. Az első három-négy évben egyéni vállalkozóként mindent egyedül intézett, és a jövedelme alacsonyabb volt, mint a vállalati munkahelyén keresett bér. Gyakran elgondolkodott azon, hogy vajon hibát követett-e el azzal, hogy otthagyta a munkáját, hogy egy olyan vállalkozásba kezdjen, amely kevesebb jövedelmet termel. Öt év elteltével azonban minden javulni kezdett. Az üzlet forgalma növekedni kezdett, és Didier már alkalmazottakat is fel tudott venni.
Bevallotta: „Kapzsiságból léptem be a kriptopiacra; csak gyorsan meg akartam gazdagodni”. 2017-ben barátaival együtt egyesítették erőforrásaikat, hogy három Bitmain ASIC bányászgépet vásároljanak, hogy megpróbálják bányászni a Bitcoint és az olyan altcoinokat, mint a Litecoin és a Dogecoin. A befektetésük hat hónapon belül megtérült.
Korai tapasztalataira reflektálva így emlékezett vissza: „Az első Bitcoinjaimból a bikapiac idején lassan shitcoinokat vásároltam. Nagyon szerencsés voltam. Szinte azonnal 100%-os profitot értem el, valahányszor vettem valamit.” Annak ellenére, hogy nulla ismerete volt a kriptopénzekről, önbizalmat szerzett, és szuper shitcoinos lett, nagyon kevés figyelmet fordítva a Bitcoinra.
2017 közepén ismerkedett meg a tőkeáttétellel és a kereskedéssel. A tőkeáttételnek köszönhetően a nyeresége az egekbe szökött. Bár a szerencse nem mindig volt az ő oldalán, 2018 elején a piac összeomlott, és több mint 1 millió thai bahtot (majdnem 30 000 USD) veszített, miközben a kezdeti tőkéje mindössze 100 000 thai baht (kb. 3000 USD) volt. Ráadásul a bányászpoolból származó shitcoinjait is elvesztette. Az összes shitcoinját a bányászpool számláján tartotta, és egy nap, amikor ellenőrizte a számláját, minden shitcoinja, ami a tulajdonában volt, 10.000 USD értékben eltűnt. A „Hash-to-Coin” nevű bányászati weboldalon lévő közleményben az állt, hogy ha az érméket három hónapnál tovább tartják náluk, akkor adománynak tekintik őket.
Elvesztette a shitcoinjait
Mindenét elvesztette. De a legtöbb emberrel ellentétben nem a Bitcoint hibáztatta. Még mindig a jövőt látta benne. Bevallotta, hogy nem érte az egészet, és túlságosan nagy tőkeáttételt alkalmazott”. Hangsúlyozta, hogy súlyos anyagi veszteségei ellenére barátnője nem hagyta el. „A barátnőm az ügyfelem volt. Rendszeresen jött hamburgert venni. Akkor találkoztam vele, amikor a vállalkozói létem kezdeti időszakában anyagilag küzdöttem. Támogatott engem, és azt mondta, hogy vissza tudjuk szerezni a pénzt”.
Elhatározta, hogy megváltoztatja a körülményeit, ezért felfedezte Mr. Piriya-t a YouTube-on, és követni kezdte az élő közvetítéseit a valódi Bitcoin oktatásról. Ez volt az a pillanat, amikor elkezdte igazán megérteni, mi is az a Bitcoin és a kriptopénz. Ettől a tudástól megvilágosodva kezdett el a Bitcoinra úgy tekinteni, mint egy megtakarítási technológiára, nem pedig mint egy kereskedelmi eszközre. Három év alatt Didier felépült a veszteségeiből, és megerősödve került ki belőle. Piriya úrral összebarátkozott, és együtt alapítottak egy Right Shift nevű céget, hogy több közösségi médiacsatornán keresztül, többek között a Nostr-on keresztül, az egyik népszerű #siamstr hashtaggel Bitcoin-tartalmakat fejlesszenek thai nyelven. Csapatként lefordították thai nyelvre a „The Bitcoin Standard” és a „The Fiat Standard” című könyveket. Mindkettőből bestseller lett Thaiföldön. Megszervezték az első Bitcoin Thailand konferenciát 2023-ban, és most készülnek a következőre, amely 2024 szeptemberében lesz megtartva.
Továbbra is kitart a Bitcoin mellett
Didier most már elfogadja a Bitcoint fizetési módként a fő hamburgerboltjában, amely egyike a négy különböző franchisenak. A Wallet of Satoshi-t használja ezeknek a fizetéseknek a feldolgozására. A kezdeményezés bevezetése óta eltelt egy év alatt több mint 3 millió szatosi fizetést fogadott be, bár kezdetben arra számított, hogy több Bitcoin tranzakciót fog látni. Piacterén néhány szomszédos kisvállalkozó időnként a Bitcoinról kérdezi őt, amikor észreveszik a boltjában lévő nagy Bitcoin plakátot. Emellett most inkább az internetre összpontosítja az energiáját, ahol nagyobb hatást tud gyakorolni az innovációra hajlandó emberekre.
2022-ben Thaiföldön körülbelül 8,4 millió ember, azaz az ország lakosságának 12%-a használt kriptovalutát. Becslések szerint 2028-ra ez a szám körülbelül 17,67 millióra emelkedik, ami a lakosság 25%-át jelenti. Beszélgetésünk során Didier azt állította, hogy Thaiföldön körülbelül 50 000 Bitcoin-felhasználó van, és azt találgatta, hogy a thaiföldi kormány beavatkozhat a Bitcoin bevezetésébe, esetleg előírva a KYC-tárcák használatát, mivel nem kedvelik a pénzrendszereket, amelyeket nem tudnak ellenőrizni. A legrosszabb forgatókönyv esetén Didier továbbra is eltökélt: barátaival együtt továbbra is a Bitcoin mellett fog kiállni. „Ez nem egy lehetőség” – állította – »ez az egyetlen módja a túlélésnek«.