Vitalik Buterin a technológiai szabadságot fenyegető veszélyekre figyelmeztet
Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin szerint több olyan fenyegetés is megjelent, amelyek veszélyeztetik a technológiai szabadságot és a kriptoközösség alapvető értékeit.
Vitalik Buterin, az Ethereum ETH Price egyik társalapítója és legismertebb alakja nemrég arra figyelmeztetett, hogy a technológiának számos, a szabadságot fenyegető veszéllyel kell megbirkóznia. Buterin úgy véli, hogy ezek a fenyegetések aláássák a kriptomozgalom alapvető értékeit: a magánélet védelmét, a decentralizációt és az egyéni autonómiát.
One other thing I would add, is that we should all agree that finance *isn't enough*. There are sooooo many centralization points that are rapidly growing and threats in the world's technology today:
* Ongoing political attacks on encrypted messaging
* Centralized identity…— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 25, 2024
Politikai nyomás alatt álló titkosított üzenetküldés
Buterin egyik legnagyobb aggodalma, hogy a titkosított üzenetküldés rendszeresen politikai támadások kereszttüzében áll. A magánbeszélgetéshez való jog azonban alapvető emberi jog, és a cypherpunk mozgalom egyik pillére. A kormányok világszerte egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az üzenetküldő szolgáltatásokra, hogy gyengítsék titkosításukat vagy építsenek be hátsó kapukat, ami veszélyezteti a felhasználók magánéletét és a szólásszabadságot.
Központosított azonosítórendszerek és hitelminősítések
Buterin aggodalmát fejezte ki a központosított azonosítórendszerek és hitelminősítések elterjedése miatt is. Szerinte ezek a rendszerek rendkívül károsak, mert néhány vállalat és kormány kezébe koncentrálják a hatalmat. Ezáltal lehetőség nyílik a polgárok megfigyelésére, irányítására, és akár diszkriminációjára is, digitális profiljaik alapján.
Nem biztonságos operációs rendszerek és nyílt forráskód
A nem biztonságos operációs rendszerek és a zárt forráskódú szoftverek is komoly kockázatot jelentenek Buterin szerint. A zárt forráskódú szoftverek ugyanis tele vannak hibákkal és hátsó kapukkal, amelyek lehetőséget biztosítanak a visszaélésekre. A nyílt forráskódú, auditálható operációs rendszerek elterjedésére lenne szükség ahhoz, hogy megvédjük a felhasználókat és a technológia szabadságát.
A közösségi média cenzúrája és a decentralizáció fontossága
Buterin a közösségi média platformok növekvő hatalmára is felhívja a figyelmet. Azt állítja, hogy ezek a platformok kormányok befolyása alatt állnak, és képesek cenzúrázni vagy letiltani felhasználókat világszerte. Éppen ezért az átláthatóság hiánya és a központosítás veszélyezteti az információ szabadságát és a nyilvános beszélgetéseket.
Veszélyes lehet a centralizált mesterséges intelligencia és agy-számítógép interfész
Buterin végül figyelmeztet a centralizált mesterséges intelligencia (AI) és agy-számítógép interfészek (BCI) veszélyeire is. Ha ugyanis ezek rossz kezekbe kerülnek, példátlan fokú megfigyelést, platformokról való kitiltást és gazdasági dominanciát eredményezhetnek. Ezért fontos lenne, hogy megvalósulhasson a decentralizált, adatvédelmet biztosító AI és BCI megoldások fejlesztése.
A kriptoközösségnek fel kell lépnie
Az Ethereum társalapítójának figyelmeztetései rávilágítanak, hogy mennyire fontos a technológiai szabadságjogok védelme a jövőbeni fenyegetésekkel szemben. A kriptoközösség sem dőlhet hátra, hanem proaktív szerepet kell vállalnia a Bitcoin és az Ethereum által képviselt értékek, mint a magánélet, decentralizáció és egyéni autonómia védelmében.