Bitcoin, mint fedezeti eszköz – lehet-e erről még beszélni a hétfői volatilitás tükrében?
A Bitcoin rövid időre 50 000 dollár alá süllyedt a hét elején, mivel a piac az FTX-válság óta a legélesebb korrekción ment keresztül. A későbbi fellendülés azonban 60 000 fölé tolta az eszköz árát a hét második felében. A Bitcoin árfolyamának fellendülése folytatódott, amivel a BTC árfolyama hétvége óta először 60 000 dollár fölé repült, és megközelítette a 63 000 dollárt is.
A szélesebb piacon tapasztalható káosz ellenére a bitcoin technikai grafikonja pozitív képet mutat, míg a láncon belüli adatok növekvő vételi nyomásról árulkodnak, ami megerősíti a bikapiaci kilátásokat.
De mindezek mellett sokakban megingott a bizalom és feltették a kérdést: beszélhetünk-e még a Bitcoin fedezeti eszköz szerepéről a hétfői volatilitás után. Nézzük meg ezt közelebbről.
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
A Ripple és az amerikai SEC egyezségre jutott, a vállalatot 2 milliárd dollár helyett csupán 125 millió dollár polgári jogi büntetés megfizetésére kötelezték. A négy éves jogi csatározás lezárásának hírére az XRP árfolyama szerdán mindössze egy óra leforgása alatt 27%-kal emelkedett. A döntéssel kapcsolatban Brad Garlinghouse, a Ripple vezérigazgatója kijelentette, hogy a bíróság 94%-kal csökkentette a SEC által kért büntetést. Amivel lényegében elismerte, hogy a SEC “túltolta“.
Az Ethereum 2. rétegű hálózati megoldása, a Ronin Network hídja egy hackertámadás következtében kénytelen volt leállni, amely során 12 millió dollár értékű kriptovalutát loptak el. A hírek szerint az eltulajdonított digitális eszközök között szerepelt 3996 ETH és 2 millió USDC érme. A blokkláncok közötti hidat teljesen leállították, amíg a probléma megoldásán dolgoztak a fejlesztők.
A Binance bejelentette, hogy augusztus 8-án megnyitja a Toncoin (TON) kereskedést négy spot pár számára. A bejelentés hatására a Telegram érméje, a TON értéke több mint 10%-kal emelkedett. A Toncoinnal korábban csak a határidős kereskedés volt lehetséges, de az érme mostantól a spot kereskedők számára is elérhetővé válik. A változás, mivel elérhetővé teszi az azonnali vételt és eladást, nagyobb rugalmasságot biztosít a befektetőknek és a kereskedőknek.
A Solana SIM mobilhálózat izgalmas airdropot jelentett be a Solana Mobile felhasználók számára. A Genesis Saga és Chapter 2 tulajdonosai két hónapig ingyen használhatják a Solana SIM-et. Ez a lehetőség tökéletes alkalom arra, hogy felfedezzék ezt az innovatív mobilhálózatot. Nézzük meg közelebbről a Solana SIM airdrop részleteit.
Közel a halálkereszt, ami elkaszálhatja a bontakozó felfelé ívelő trendet
A napi grafikonon a Bitcoin nagyon közel került a „halálkereszt” alakzathoz. Ezért a 62 000 dolláros ellenállás kulcsfontosságú lehet BTC árcsökkenés mérséklésében.
A Bitcoin árfolyam akkor győzheti le küszöbön álló „halálkeresztjét”, ha a 62 000 dollárt átfordítja ellenállásból támaszba – összegezte a helyzetet a legújabb elemzésben Benjamin Cowen kereskedő.
Augusztus 9-én egy dedikált X-posztban a népszerű kereskedő, Benjamin Cowen a korábban tapasztalt minták alapján vetette fel, mi kell ahhoz, hogy elkerülje az árfolyam a további esést.
A 62 000 dollár a BTC árfolyam növekedésének kulcsfontosságú akadályává vált most.
A közelmúltban bekövetkezett Bitcoin árfolyam akciónak köszönhetően a BTC/USD egy másik mozgóátlagos kereszt elé érkezett. Ezt az alakzatot klasszikusan „halálkeresztnek” nevezik.
A halálkereszt (deathcross) alakzat során a lefelé irányuló 50 napos egyszerű mozgóátlag (SMA) a 200 napos megfelelője alá esik. Jelenleg az 50 napos és a 200 napos SMA ára 61 998 dollár, illetve 61 882 dollárnál áll.
BTC/USD 1 napos grafikon 50, 200 SMA-val. Forrás: TradingView
A halálkereszt arról a feltevésről kapta a nevét, hogy a kereszteződés a múltban rendszerint a BTC árának előrejelzéseként szolgált, ha kialakult a kereszt.
Nem mindig esést jelez előre ez az alakzat
Amint azonban Cowen is bemutatja, az eredmények gyakran vegyesek. Az utolsó napi grafikonon látott halálkereszt 2023-ban valójában nem, hogy véget vetett az emelkedésnek, hanem azután indult meg az árfolyam felfelé.
„2023-ban a BTC közvetlenül a halálkereszt után kezdte el az emelkedést. Ezután az árfolyam az 50D SMA fölé emelkedett, és ezt követően támaszként funkcionált, mielőtt még magasabbra emelkedett volna” – jegyezte meg a kereskedő.
Ezzel szemben 2019-ben, 2021-ben és 2022-ben a halálkereszt bekövetkezése meghozta a várva várt vagy nem várt eredményt – a veszteséget.
„Ennek a lépésnek a tartóssága valószínűleg azon múlik, hogy a BTC árfolyam el tudja-e érni az 50 napos mozgóátlagot (50D SMA), ami 62 000 dollárnál húzódik. És persze az is nagy kérdést, hogy itt majd a 2023-as helyzethez hasonlóan támasz lesz-e belőle – tette hozzá Cowen.
BTC/USD diagram. Forrás: Benjamin Cowen
Ha ez nem sikerül, a lefelé mutató visszaesés mindaddig folytatódhat, amíg a makrogazdasági feltételek jelentősen meg nem változnak. Pontosabban, az Egyesült Államok Federal Reserve adhat a piacnak csak kellő lendületet egy elegendő fordulathoz a kamatlábak csökkentésével, ami növelné a kriptovaluták és kockázati eszközök iránti keresletet.
Ez esetben, ami most történik, csak egy halott macska pattogása. Azaz a jelenlegi emelkedés nem lehet tartós.
Erős fundamentumok támogatják az emelkedő trendet
A CryptoQuant legfrissebb bejegyzése szerint a BTC számára ígéretes bikapiaci jelzés jelent meg, mivel a kriptoeszköz ez év márciusa óta egy emelkedő zászlót alkot a technikai grafikonokon. Ez a klasszikus minta gyakran megelőzi a jelentős felfelé irányuló mozgásokat, ami arra utal, hogy a bitcoin a következő hónapokban kitörést produkálhat.
Ezt a technikai elemzést alátámasztva a CryptoQuant Onchain NetFlow mérőszámát vizsgálta, ami a vásárlási nyomás jelentős növekedését mutatta ki. Ez még jobban rávilágít a bitcoin iránti növekvő keresletre. A technikai minta és a láncon belüli mutatók közötti összhang megerősítheti az optimista kilátásokat, jelezve a jövőbeni árnövekedés erős lehetőségét.
A Santiment elemzőcég is kiemelte, hogy augusztus 5-én és 6-án (a pánik hangulat idején) a bálnatranzakciók is jelentős emelkedést mutattak. Úgy tűnik, hogy ez a szám április első hete óta nem látott szintet ért el. Az aktivitás megemelkedett a 10 és 1000 BTC közötti pénztárcák gyors felhalmozódása miatt. Ez egybeesett a közelmúltban bekövetkezett árzuhanással, amikor rövid időre 50 000 dollár alá esett a Bitcoin árfolyama.
Az ebben az időszakban tehát megnövekedett bálnatranzakciók száma, ami stratégiai felhalmozási szakaszra utal. Azaz ekkor a nagy Bitcoin birtokosok megragadják a lehetőséget arra, hogy alacsonyabb áron vásároljanak bitcoint.
Bitcoin, mint fedezeti eszköz
Folyamatos vita folyik a Bitcoin infláció elleni fedezeti hatékonyságáról, különösen a közelmúltbeli piaci volatilitás fényében.
Míg a Bitcoint gyakran hasonlítják a hagyományos biztonságos menedékeszközökhöz, például az aranyhoz, az augusztus 5-i stresszteszt alapján most sokan megkérdőjelezik értékmegőrző szerepét. Annak ellenére, hogy a Bitcoin lenyűgöző, évi 35%-os nyeresége felülmúlja az arany 17,39%-os növekedését, jelentős volatilitása továbbra is aggodalomra ad okot.
Peter Brandt elemző kiemelte az ingadozó BTC/Arany arányt, amely jelenleg 26 ponton áll,. Ez arra utal, hogy még egy rövid távú csökkenés is beleférhet, ami 16 pontra viszi a mutató értékét. De még ez sem zárja ki a Bitcoin hosszú távú növekedési potenciálját. Brandt előrejelzése szerint az arány végül akár 150-re vagy még magasabb szintre is szárnyalhat. Ez hangsúlyozza a Bitcoinban rejlő potenciált, ami hosszútávon alátámasztja, hogy a Bitcoin igenis képes a vagyon tárolójaként működni. Brandt azonban ennek ellenére diverzifikált befektetési megközelítést javasol, a Bitcoin és az arany kombinálását tanácsolja a kockázatok és a volatilitás csökkentése érdekében.
Nik Bhatia, a The Bitcoin Layer alapítója azzal érvel, hogy a Bitcoin egyelőre még túl fiatal és ingatag ahhoz, hogy megbízható menedéknek tekintsék rövidtávon. Megjegyzi, hogy a Bitcoin árfolyammozgásai gyakran lekövetik a tőzsde mozgását, ami azt sugallja, hogy rövidtávon inkább kockázatos eszközként viselkedik, nem pedig stabil értéktárolóként. Bhatia rámutat azonban arra is, hogy bár a Bitcoin időnként eltér a hagyományos piacoktól és ekkor jelentős növekedésen megy keresztül, ami képes megmutatni az inflációs fedezeti potenciálját hosszútávon.
Érdemes megjegyezni, hogy a Bitcoin és az Ether jelentős veszteségből jól felépült a hét végére. A Bitcoin meghaladta a 60 000 dollárt, az Ether pedig több mint 10%-ot erősödött a kereskedés végére. A volatilitás ellenére egyes ETF-ek, különösen az Ethereum-alapúak, még pozitív emelkedést is produkáltak a viharos időkben, bizonyítva a kriptovaluta piac rugalmasságát.