2000 milliárd dollár tűnt el az S&P 500-ból a piac nyitásakor
Az S&P 500 az egyik legismertebb és széles körben használt tőzsdeindex, ami az Egyesült Államokban jegyzett 500 legnagyobb piaci értékű nyilvános vállalat részvényeit tartalmazza súlyozva. Az index a 2022-es medvepiacot követően szenzációs esztendőt tudott magának tavaly, 2024 első félévében pedig tovább folytatódott a lendület – egészen az elmúlt hetekig.
A japán kamatemelés és az amerikai recesszió valószínűségének a növekedése azonban megrázta az egyik legpontosabb piaci benchmarkot. A hétfői nyitáskor közel 2000 milliárd dollár tűnt el az indexből, az S&P 500 pedig 3%-nál is többet veszített az értékéből.
Vérfürdő a hétfői kereskedési napon
Pánikkal kezdődött meg augusztus első hétfője a globális pénzpiacokon. A japán Nikkei 225 több mint 12%-ot veszített az értékéből, az európai vezető indexek 3-5%-os értékvesztésen mentek keresztül, az amerikai vezető tőzsdeindexek pedig szintén jelentős veszteségeket szenvedtek.
Európai idő szerint 15:30-kor megnyitott az amerikai tőzsde is, az S&P 500-ból pedig 1930 milliárd dollár tűnt el. Az esés hátterében az amerikai gazdaság törékenysége áll, a munkanélküliségi ráta a COVID-19 járvány óta nem látott csúcson, míg az új foglalkoztatottak száma meg sem közelítette júliusban a várt szintet.
Az Egyesült Államok központi bankja a kamatokat továbbra is 23 éves csúcson tartja, ugyanakkor a recesszió elkerüléséhez könnyedén lehet, hogy vészhelyzeti kamatcsökkentést kell beiktatniuk a szeptemberi FOMC ülés előtt. A CME FedWatch Tool szerint szeptember 18-án várhatóan 50 bázisponttal csökkentik az alapkamatot, és ezt további két kamatvágás követheti az év végéig.
Zuhannak az amerikai részvények
Cikkünk írásakor az S&P 500 tőzsdeindex az 5200 pontos lélektani határral küzd, amire utoljára májusban volt példa. Az elmúlt héten bekövetkező, közel 5,5%-os értékcsökkenés annak tudható be, hogy az Nvidia részvénye 7,15%-ot, az Amazon részvénye 5,3%-ot, az Apple részvénye pedig 4,7%-ot esett.
JUST IN: ?? Over $1.93 trillion wiped out from the US stock market so far today. pic.twitter.com/LVnknYv2eB
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) August 5, 2024
Az S&P 500 mellett a tech-szektor indexe, a Nasdaq, értéke is közel 5%-kal csökkent, míg Amerika legrégebbi tőzsdeindexe, a Dow Jones Ipari Átlag, közel 2,5%-os értékvesztést könyvelhetett el.
A HSBC ECCLES részvényciklus-modellje szerint 2022 októbere óta a piac a legrosszabb nyitását könyvelhette el, ugyanakkor a modell felhívja a befektetők figyelmét arra, hogy az eladási nyomás nem tart majd sokáig.
Minden szempár a FED-re figyel
Azok után, hogy a kiáramló japán tőke megnehezítette az alapkezelők dolgát és felütötte a fejét a recesszió veszélye, mindenki az amerikai központi banktól, vagyis a Federal Reserve-től, várja a megoldást.
Jeremy Siegel, Wharton-i professzor, konkrétan felszólította Jerome Powell, FED-elnököt, hogy a szeptember 18-i FOMC ülés előtt iktasson be egy sürgősségi, legalább 75 bázispontos kamatcsökkentést, hogy elkerüljék a recessziót.
A CME FedWatch Tool szerint akár 3,75 – 4%-ig is csökkentheti a FED az alapkamatot.
A CNBC jelentése szerint a recessziós aggodalmak közepette a tajvani tőzsde 1967 óta, a japán tőzsde pedig 1987 óta a legsúlyosabb veszteségét szenvedte el.