Kilőtt az USDC stabilcoin kereskedési volumene júliusban

A Circle USD Coin (USDC) kereskedési volumene és piaci kapitalizációja júliusban jelentősen megugrott, amihez nagyban hozzájárult az új európai, digitális eszközökre vonatkozó szabályozási keretrendszer is. A CCData július 31-i elemzése szerint az USDC kereskedése a centralizált tőzsdéken július 25-ig elérte a 135 milliárd dollárt, piaci kapitalizációja pedig 5,4%-kal 33,6 milliárd dollárra nőtt. Ez a növekedés egybeesik azzal, hogy a Circle lett az első stabilcoin-kibocsátó, amelynek tevékenységét július 1-jével az Európai Unió új kriptopiaci szabályozási keretrendszere (Markets in Crypto-Assets, MiCA) alapján jóváhagytak.

A stabilcoin piac „stabil” és szépen növekszik

A nagy rivális Tether (USDT) – bár lassabb ütemben – szintén tovább növekedett. Júliusban 1,6%-os emelkedéssel elérte a 114 milliárd dolláros piaci kapitalizációs szintet. A lassabb növekedés ellenére az USDT közel 70%-kal továbbra is a stabilcoin piac legnagyobb részesedésével bír. És a Tether 2024 első félévében rekordméretű, 5,2 milliárd dolláros profitról számolt be. Összességében a stabilcoin piac piaci kapitalizációja 2,1%-kal nőtt, és elérte a 164 milliárd dollárt, ami 2022 áprilisa óta a legmagasabb érték. Ugyanakkor a centralizált tőzsdéken a kereskedési volumen 8,4%-kal 795 milliárd dollárra csökkent július 25-ig. Ez már negyedik hónapja tartó csökkenést jelent.

Az új uniós szabályok bevezetése előtt több európai tőzsde törölte a stabilcoinokat platformjáról. A szabályozás előírja, hogy a kibocsátóknak uniós székhelyűnek kell lenniük, be kell jelenteniük a tevékenységüket, és jóváhagyott white papert kell benyújtaniuk. A nagyobb stabilcoinok további korlátozásokat kénytelenek elviselni. Többek között tranzakciós korlátokat, valamint a tartalékok 60%-ának különböző bankokban való tartását. És ez kihívás a javából. A Tether vezérigazgatója, Paolo Ardoino kiemelte, hogy nehéz olyan európai bankokat találni, amelyek hajlandóak stabilcoin-ügyleteket bonyolítani.