Az egyre gyakoribb emberrablások és betörések mutatják a kriptók fizikai védelmének szükségességét
A világhálón rengeteg információt találhatunk a kriptovalutáink védelmével kapcsolatban, viszont arról már kevesebbet írnak, hogy magunkat hogyan védhetjük meg a fizikai veszélyektől. Ahogy a digitális eszközök egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, ezzel együtt megnő a kriptovalutákat birtoklók elleni fizikai támadások száma.
Még februárban öt orosz állampolgárt tartóztattak le Thaiföldön, amiért elraboltak egy fehérorosz házaspárt, és arra kényszerítették őket, hogy a szabadságukért cserébe mintegy 31 millió thai baht-nyi (901 200 dollár) kriptót utaljanak át nekik. Az eset során a pár motorkerékpárjaikon közlekedett az országban egészen addig, míg egy furgonba behúzva el nem rabolták őket. A nyomozás kezdetekor négy gyanúsítottat vettek őrizetbe, kettőt pedig később, mikor repülővel próbáltak elmenekülni az országból. Az ötödik személyt, akiről úgy vélik, hogy a vezetője volt a csapatnak, pedig egy masszázs szalonban fogtak el. A csoportot emberrablással, zsarolással és illegális fogva tartassál vádolják.
E hónapban is hallhattunk hasonló esetről, mikor két nőt tartóztattak le, akik egy hároméves gyermeket raboltak el. A bűnözők váltságdíjul 5 millió hongongi dollárnyi kriptovalutát követeltek. Az eset lezárásaként a gyermeket sértetlenül kimentették, az elrablókat pedig letartóztatták. Egy másik bűncselekmény során pedig egy bandát fogtak el, akik az Egyesült Államokban élő kriptotulajdonosok házaiba törtek be, és az áldozataik digitális eszközeit követelték.
Kriptovalutáink védelme nem csak az online biztonságról szól
Az említett esetek rávilágítanak arra, hogy a bűnözők igyekeznek kihasználni a digitális eszközökben rejlő anonimitást és átutalásuk egyszerűségét. Ennek érdekében elengedhetetlen, hogy megtegyünk minden óvintézkedést, hogy minimalizáljuk a ránk leselkedő veszélyt.
„Nem sétálgatnál több százezer dollárnyi készpénzzel a kezedben, mégis rengetegen megteszik ezt a bitcoinjukkal. Ez nem csak rád, hanem másokra is veszélyt jelent, mivel megtanítja a bűnözőket arra, hogy a tulajdonosok elleni csavarkulcsos támadások kifizetődnek.” – mondta Jameson Lopp, Bitcoin fejlesztő és a CasaHODL társalapítója.
Az 5 dolláros csavarkulcsos támadás ($5 wrench attack) egy olyan kifejezés, ami arra utal, mikor a támadó fizikai erőszakkal vagy fenyegetéssel kényszerít egy kriptotulajdonost, hogy felfedje privát kulcsait vagy átadja digitális eszközeit. A fenyegetést egy 5 dolláros csavarkulccsal szimbolizálják. A példa arra mutat rá, hogy egyszerű fizikai megfélemlítéssel még a legkifinomultabb kriptográfiai biztonságot is meg lehet kerülni.
A kriptotulajdonosok elleni támadások elkerülése érdekében a szakértők azt tanácsolják, hogy legyenek óvatosak azzal kapcsolatban, hogy mit osztunk meg az interneten a fizikai tartózkodási helyünket illetően. Emellett ne posztoljunk valós idejű képeket sem, amelyekkel azonosíthatják tartózkodási helyünket. Továbbá számos hardvertárca lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy más kódokat használjanak a különböző tárcák feloldásához. Arra az esetre is felkészülhetünk, ha már erőszakkal fenyegetnek minket digitális eszközeink átadására. Egy csalitárca, amely nem tartalmaz jelentős mennyiségű kriptovalutát, lehetővé teheti, hogy a támadók ne kaparintsák meg a vagyonunk döntő részét.