A jegybankoknak hála rekordmagas az arany iránti kereslet a második negyedévben
A World Gold Council 2024 második negyedévi jelentése kiemeli az arany iránti kereslet éves növekedését, amely a legmagasabb második negyedévi keresletet jelenti 2000 óta. Ez a növekedés a központi banki vásárlásoknak és az OTC befektetéseknek köszönhető, miközben a technológiai szektor kereslete is 11%-kal emelkedett.
Rekord aranykereslet 2024 második negyedévében
A World Gold Council július 30-án közzétett legfrissebb jelentése a 2024-es második negyedévi trendeket mutatja be. Rámutat, hogy a második negyedéves aranykereslet a 2000 óta vezetett adatok szerint most volt a legmagasabb.
„Az OTC-t nem számítva az arany iránti kereslet a második negyedévben 6%-kal 929 tonnára csökkent éves szinten, mivel az ékszerfogyasztás éles visszaesése enyhítette az összes többi szektor enyhe növekedését.”
Azonban az OTC befektetéseket is hozzáadva az összesített aranykereslet 4%-kal éves szinten 1,258 tonnára nőtt, ami a legmagasabb második negyedéves adat a 2000-es adatsorozat óta.
A jegybanki vásárlások és egyéb keresleti tényezők
A jelentés szerint a központi bankok nettó aranyvásárlása 6%-kal nőtt, 184 tonnára éves szinten, amit a portfólióvédelem és a diverzifikáció szükségessége hajtott. Ugyanakkor az ékszer iránti kereslet 19%-kal csökkent, 391 tonnára éves szinten, ami négyéves mélypontot jelent, főként a rekordmagas aranyárak miatt. Az arany ára a második negyedévben átlagosan 2338 dollár volt unciánként, májusban pedig 2427 dollárnál tetőzött.
A World Gold Council jelentése szerint az összesített aranykínálat éves szinten 4%-kal nőtt, és elérte az 1,258 tonnát. A 929 tonnás bányatermelés rekordot jelentett a második negyedévben. Az újrahasznosított arany mennyisége pedig a legmagasabb volt 2012 óta, válaszul az emelkedő aranyárakra.
Technológiai szektor és egyéb piaci mozgások
A jelentés továbbá megjegyzi, hogy a globális tőzsdén kereskedett aranyalapok (ETF-ek) állománya 7 tonnával csökkent a második negyedévben. Emellett a kiskereskedelmi aranyrudak és érmék iránti befektetési kereslet 261 tonnára esett vissza, ami 5%-os csökkenést jelent. Ez elsősorban a nyugati piacok gyenge keresletének tudható be. Ugyanakkor az arany felhasználása a technológiai szektorban 11%-kal ugrott meg éves szinten, mivel az AI trend továbbra is hajtja a keresletet az ágazatban.