Venezuela választási szerve szerint Madurót újraválasztották, az ellenzék is győzelmet kiáltott ki
Caracas, Venezuela – Nicolás Madurót újraválasztották Venezuela elnökének a Maduro hívei által irányított választási hatóság közlése szerint. Az ellenzék szintén győzelmet követel, ezzel tovább mélyítve az ország politikai és gazdasági válságát.
Az ellenzék támadja a választási eredményeket
A választási hatóság bejelentése szerint Maduro a szavazatok 51%-át szerezte meg, míg ellenzéki kihívója, Edmundo González 44%-ot kapott. Ezek az eredmények azonban a szavazóhelyek mindössze 80%-án alapultak, így a hatóság szerint ez már egy visszafordíthatatlan trendet jelzett. „Ma a venezuelai nép méltósága és bátorsága győzött a nyomás és manipuláció felett” – mondta Miguel Díaz-Canel kubai elnök az X-en.
Ezzel szemben az ellenzék szintén győzelmet hirdetett, megkérdőjelezve a választási rendszer hitelességét. Az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken közölte, hogy „komoly aggályaik” vannak a választási eredményekkel kapcsolatban. Floridában pedig, ahol a legnagyobb venezuelai közösség él az Egyesült Államokban, Marco Rubio republikánus szenátor kijelentette, hogy „Maduro kormánya a modern történelem legkiszámíthatóbb és legnevetségesebb álválasztását hajtotta most végre”.
Kriptovalutákra támaszkodó gazdaság
Az ország súlyos gazdasági helyzete és a nemzetközi szankciók miatt Venezuela egyre inkább a kriptovalutákra támaszkodik. Az elmúlt évtizedben közel 8 millióan menekültek el az országból. A Chainalysis blockchain elemző cég szerint 2023-ban több mint 461 millió dollárnyi átutalásra került sor kriptovalutákon keresztül, ezzel Venezuela az egyik leginkább utalásfüggő nemzet a kontinensen.
A Petro és a kriptovaluták
Venezuela állami tulajdonú olajvállalata, a PDVSA még a Tetherrel (USDT) is próbálkozott az Egyesült Államok által kiszabott szankciók megkerülésére: korábbi jelentések szerint az év elején a PDVSA aktívan használta a Tethert a nemzetközi tranzakciók lebonyolítására. Ez a kriptovalutákba vetett bizalomra utal, ugyanakkor Venezuela 2024 januárjában megszüntette saját kriptovalutáját, a Petrót, több mint öt évvel annak bevezetése után.
Maduro egy beszédében a választási rendszert dícsérte, és állítása szerint a rendszer egy külföldi szereplő által elkövetett sikertelen „masszív hackelés” célpontja volt, az elkövetőt azonoban nem volt hajlandó megnevezni. Emellett Argentína elnökét, Javier Mileit „szociopatának” nevezte, aki az X-en kijelentette, hogy „a venezuelaiak úgy döntöttek, hogy véget vetnek Maduro diktatúrájának”, és hogy Argentína nem fog elismerni egy újabb csalást.
Nemzetközi visszhang és következmények
Az Egyesült Államok és más nemzetközi szereplők – köztük az Európai Unió is – komoly aggályokat fogalmaztak meg a venezuelai választási folyamat hitelességével kapcsolatban. Az újraválasztás és az ellenzék kifogásai tovább mélyítik a politikai és gazdasági válságot az országban, miközben a kriptovalutáktól való függés csak tovább növekszik.