Tömeges megfigyelőrendszer kiépítésének lehetőségét vetette fel a brit COVID-vizsgálat
Az Egyesült Királyság hatóságai bizonyára sok tapasztalatot szereztek a Covid-járvány (tekintélyelvű) kezelése során. Most elkeserítő látni, hogy mindebből a tapasztalatból olyan „tanulságot” szűrtek le, mely arra sarkallja őket, hogy egy hasonló jelenség esetén tovább rontsanak a helyzeten.
A Covid Inquiry jelentése láthatóan azt a célt szolgálja, hogy támogassa és hatékonyabbá tegye a szélesebb körben elterjedt tömeges digitális- és adatfelügyeletet.
A nyilvános vizsgálat eredményeként készült jelentés azt sugallja, hogy az Egyesült Királyságban a jövőben a Covidhoz hasonló méretű – egészségügyi vagy egyéb – jelenség esetén valamilyen nyilvános vita megszervezésére, vagy – ami még fontosabb – „nagyszabású (felügyeleti) digitális platformok létrehozására” lesz szükség.
Heather Hallett bárónő (a büntetőjogi osztály alelnöke) vizsgálatának eredményei azt sugallják, hogy a szóban forgó „nyilvános vita” célja az lenne, hogy az ilyen jövőbeli tevékenységet előre lepecsételjék.
Tehát egy leckét legalább megtanultunk: ne próbáljunk meg drákói, radikális intézkedéseket bevezetni egy egész népességre anélkül, hogy legalább a beleegyezés látszatát keltenénk, mert ez a végén visszaüthet.
Csakhogy az Egyesült Királyság főorvosának, Chris Whitty-nek a nyilatkozatai kiemelten szerepelnek a jelentésben – úgy tűnik, hogy ő egy olyan egészségügyi szakember, aki egyben adatszakértő is, és aki így „szakszerűen” megállapíthatta, hogy az adatok „feltétlenül szükségesek”.
„Az egész rendszerre kiterjedő polgári vészhelyzetekre – beleértve a világjárványokat is – vonatkozó jövőbeli stratégiáknak nagyszabású digitális platformok létrehozásán kell alapulniuk” – áll a jelentésben.
Hogy pontosan mire készülnek az Egyesült Királyság hatóságai, azt csak találgatni lehet, de egy biztos: kiemelik a világjárványokat és a hozzájuk hasonló eseményeket.
A vizsgálat pedig megállapította, hogy minden bizonnyal szükségük lesz ezekre a nagyszabású digitális platformokra.
Bármi is legyen az „egész rendszerre kiterjedő polgári vészhelyzet”, a jelentés szerint azt akarják, hogy ilyen esetben nyilvános vitára kerüljön sor, és hogy a vita természetesen a terveikhez való hozzájárulást eredményezze – és ezt a lehető leghamarabb szeretnék elérni.
A jelentés tisztában van azzal, hogy jelen időben, mielőtt az ilyen vészhelyzetek bekövetkeztek volna, vannak bizonyos szabályok arra vonatkozóan, hogy a hatóságok miként használhatják fel az általuk áhított tömeges adatokat – de a jelek szerint itt nem ez a lényeg, hanem az, hogy az érintettek a helyükre tegyék az építőelemeket, amikor a kormány úgy dönt, hogy a vészhelyzet bekövetkezett.
És ez az, amire szüksége lesz a kormánynak: „Megbízható élő adatszolgáltatás a döntéshozók számára a válság legkorábbi pillanataitól kezdve, (mivel) ez lehetővé teszi a döntéshozók számára, hogy az események kibontakozásakor biztosabb fogást találjanak.”
Soha ne felejtsük el, hogy George Orwell (aki a műveiben az alternatív jövőbeli világokról olvashatunk), az utópia és a disztópia mestere nem a semmiből tűnt fel. Lehet, hogy nem az Egyesült Királyságban született, de biztosan ott nőtt fel.
Azzal kapcsolatban, hogy a Coviddal összefüggő megszorító intézkedések hogyan jutottak oda, a jelentés megjegyzi, hogy „(…) annak ellenére, hogy Angliát, Wales-t, Skóciát és Észak-Írországot ugyanaz az egészségügyi vészhelyzet fenyegette, az adatok és az egészségügyi rendszerek annyira különbözőek voltak, hogy akadályozták a hatékony felkészülést”.
Hallett tehát a központosítást javasolja. Ahogy a jelentés is fogalmazott: „egyetlen, független, jogszabályban előírt szerv létrehozása, amely a nemzeti vészhelyzeti felkészültség felügyeletéért felelős”.