Elon Musk egyedülálló „kétkezes” tesztet alkalmaz a SpaceX alkalmazottainak felvételénél
Mivel Musk csupa tehetséges munkaerőt alkalmaz a Teslánál és a SpaceX-nél, sokan elgondolkodnak azon, hogy sikerült ezt elérnie. Esetleg van valamiféle stratégiája a munkaerő-felvétel során?
Nos, kiderült, hogy az üzletember az általa „kétkezes” stratégiának nevezett módszert alkalmazza – amely nagyon egyszerű, mégis zseniális.
A „kétkezes” stratégia alapvetően két részre oszlik:
Első kézből származó tapasztalat
Nem meglepő, hogy Musk a tapasztalatot többre értékeli az oktatásnál. Régebben azt nyilatkozta: „Szerintem a főiskola nem a tanulásra, hanem elsősorban a szórakozásra való és arra, hogy bebizonyítsd: meg tudod csinálni a házi feladatot.”
Sőt, egyszer arra figyelmeztetett, hogy „ne keverjük össze az iskolát az oktatással”, majd hozzátette: „Én nem jártam a Harvardra, de az emberek, akik nekem dolgoznak, igen”.
Ezért az első lépés a jelölt tapasztalatának felmérése, nem pedig az, hogy hány órát töltött a diploma megszerzésével.
Ez a megközelítés inkább arra összpontosít, hogy a jelölt rendelkezik-e azokkal a készségekkel és ismeretekkel, amelyekkel kompetens lehet az adott szerepkörben, ahelyett, hogy túlságosan is arra hegyezné ki a hangsúlyt, hogy hány egyetemi elismeréssel rendelkezik.
Gyakorlati tesztelés
A stratégia második részét „gyakorlati tesztelésnek” nevezik, és lényegében az interjúk folyamatán alapul.
A jelöltek hagyományos módon történő interjúztatása – és alapvetően a tudásuk felmérése – nem biztos, hogy van olyan hatékony, mintha olyan feladatot kapnának, amely hasonlít ahhoz, amit az adott személy a szerepkörben betölthet.
Az interjún történő információátadás helyett ez segít a felvételi menedzsereknek megérteni, hogy az adott személy hogyan teljesítene a mindennapokban.
Emellett lehetővé teszi, hogy a folyamat hatékonyabb legyen, hiszen így nincs szükség arra, hogy több interjút kelljen megismételni a jelölt tudásának tesztelésére.
A technika inkább a készségekre, mint a tanulmányi eredményekre összpontosít.
Musk akkor is egy alattomos taktikát alkalmazott, amikor ki kellett derítenie, hogy melyik Tesla-alkalmazottja szivárogtatott ki információkat a cégtől.
A bizalmas információk kiszivárogtatására 2008-ban, öt évvel a vállalat alapítása után került sor.
Az egyik kíváncsi X-felhasználó 2022-ben, amikor bejelölte az alapítót, az X egyik bejegyzésében több információt kért az esetről: „Elon, hogy sikerült 2008-ban lebuktatnod azt az alkalmazottat, aki kiszivárogtatta a Tesla bizalmas adatait, és eladta a hírügynökségnek?”.
Musk válaszában „érdekes történetként” jellemezte az esetet, majd elárulta, hogy a csapata milyen módszert alkalmazott, hogy kiderítse, ki volt a felelős az információ megosztásáért.
„Mindenkinek azonosnak tűnő e-maileket küldtünk, de valójában mindegyik egy vagy két szóközzel volt kódolva a mondatok között, ami egy bináris aláírást alkotott, ez pedig azonosította a kiszivárogtatót.” Azzal, hogy Musk ugyanazt az aláírást azonosította a kiszivárgott információkban, sikerült lenyomoznia a felelős alkalmazottat.
Fotók: Chesnot/Getty Images/Getty Stock Image