Az FBI mindössze 40 perc alatt bejutott a Trump-merénylő telefonjába
A Donald Trump ellen július 13-án elkövetett merényletkísérlet tragikusan végződött és számos kérdést felvetett a titkosszolgálat hatékonyságával kapcsolatban. A legújabb jelentések szerint a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) továbbá ellentmondásos megközelítést alkalmazott a merénylő, Thomas Crooks Samsung telefonjának feltörésekor.
A hatóság a Cellebrite izraeli digitális hírszerző cég segítségét vette igénybe. Ugyan az amerikai bűnüldöző szervek rendszeresen használják a szóban forgó szoftvert a gyanúsítottak telefonjaikhoz való hozzáféréshez, Crooks készüléke esetében valamivel bonyolultabb volt a helyzet. Egy új Samsung modellről volt ugyanis szó, ami azt jelenti, hogy eddig nem volt egy már megtervezett program, amellyel fel tudták volna törni a készüléket. Ennek ellenére a cég állítólag gyorsan kifejlesztett egy új verziót, amelynek segítségével az FBI mindössze 40 perc alatt bejutott a merénylő okostelefonjába.
Kapcsolódó: A volt mesterlövészek egyetértenek – csoda, hogy Trump még életben van
Ugyan a tény, hogy a bűnüldöző szervek bármikor hozzáférhetnek a gyanúsítottak telefonjaihoz, ártalmatlannak vagy pozitívnak tűnhet – különösen egy ilyen érzékeny ügyben –, a gyakorlat továbbra is ellentmondásosnak bizonyul. Az Apple elmondása szerint például a vállalat azért nem hajlandó egy ilyen kiskaput beépíteni rendszerébe, mert az nem csak a „jófiúknak”, de a „rosszfiúknak” is lehetővé teszi a készülékekbe való beférkőzést.
Hol húzódik a határ a nemzetbiztonság és a magánszféra között?
A helyzet tovább bonyolítja a titkosszolgálatok és a technológiai vállalatok közötti feszültséget. De a vita egészen a totális ellenőrzésig is kiterjed, amelyre Edward Snowden is rámutatott. Az informátor többször is figyelmeztetett arra, hogy az ilyen jellegű technológiák bevezetése potenciálisan veszélyeztetheti a globális adatvédelmi normákat, és újfajta etikai dilemmákat vet fel a magánélet és a biztonság közötti egyensúly megtalálásában. Az amerikai kongresszusban egyébként már egy egzisztenciális harc is kibontakozott azzal kapcsolatban, hogy az amerikai kormány kémkedhet-e saját állampolgárai után.
Kapcsolódó: Végre korlátoznák az FBI hírszerzési és kémkedési jogosítványát
A kérdés pedig nem csupán technikai vagy jogi problémát jelent, hanem mélyen társadalmi és politikai következményekkel is jár.