Elon Musk szerint mindenkinek törölnie kell a CrowdStrike termékeit
A tegnapi nap az egész világon a CrowdStrike vírusirtó frissítése miatti Windows-összeomlásokról és az ezáltal kiváltott globális káoszról szólt. Lassan visszatér ugyan minden a normális kerékvágásba, de a történteknek azért hosszútávú hatásai lehetnek. A globális IT cégek vezetői is különféle megnyilatkozásokat tettek. A Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadell írta azt korábban a Twitteren, hogy a CrowdStrike egyik frissítése okozta a problémát és szorosan együtt dolgoznak a céggel a problémák felszámolása érdekében. Elon Musk reagált erre a posztra, hangsúlyozva, hogy az informatikai zavar „rohamot okozott a a teljes autóipari ellátási láncnak”.
Azt is megírta a közösségi oldalon, hogy ő és cégei teljes egészében felszámolták a CrowdStrike-t, így a SpaceX, Tesla vagy éppen X sem használja már a kiberbiztonsági cég termékeit. Amelynek részvényárfolyamát is mélyen érintette az ügy, az egy hónappal ezelőtti majdnem 400 dolláros árfolyamhoz képest a cikk írásakor már alig 300 dollárt adnak egy CrowdStrike részvényért. De összességében is elmondható, hogy jó pár olyan cég részvénye jelentősen veszített értékéből, amelyek nagyon közel voltak az összeomláshoz.
A CrowdStrike ügye rávilágított a világ kiszolgáltatottságára
Maga a probléma megoldása egyébként néhány kifejezetten egyszerű lépés végrehajtásával megvalósítható volt. Csak egyszerűen a legtöbb multinacionális cég nem rendelkezik elég erőforrással ennek gyors végrehajtására. Ezért vesz 1-2 napot biztosan igénybe, míg minden a megfelelő kerékvágásba áll vissza. A leginkább érintett cégek egyébként a bankok, egészségügy és telekommunikációs szektorból kerültek ki, de az Amazon, a McDonald’s és a United Airlines Holding is komoly nehézségekkel szembesült. „A probléma súlyossága azon múlik, hogy meddig tart” – mondta Dan Coatsworth, az AJ Bell befektetési elemzője, hozzátéve: ”A néhány órás fennakadás nem hasznos, de nem katasztrófa. A hosszan tartó fennakadás már más kérdés, amely potenciálisan óriási kárt okozhat a vállalatoknak és a gazdaságoknak”.
A CrowdStrike maga egyébként beismerte, hogy a Falcon Sensor fenyegetésfigyelő terméke volt a káosz forrása, ami a Microsoft Windows operációs rendszerének összeomlását okozta. És hogy mit tanulhatunk az esetből? Azt, amit elég sokan megfogalmaztak a közösségi médiában. Meg kell próbálni a lehetőségeink szerint decentralizálni. Sokan írtak például arról, hogy kerülni kell a nagy globális cégek termékeit. Így gyors menekülést javasoltak például a Microsofttól is. Gondoljunk bele, az egész pénzügyi világ összeomlott egy aprócska globális frissítés miatt, miközben a Bitcoin teszi a dolgát ( BTC Price ).