Egy amerikai szenátor beismerte az orosz szankciók már a dollárt is fenyegetik
Az amerikai szenátor arra figyelmeztetett, hogy a szankciók fenyegetik a dollár globális dominanciáját.
Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere az amerikai dollár potenciális hanyatlását vetítette előre. Ez pedig annak köszönhető, hogy az ország külpolitikájában gyakran alkalmaz szankciókat.
A képviselőház pénzügyi bizottságának nyilatkozva Yellen megjegyezte, hogy ezek a szankciók arra késztetik az országokat, hogy elhatárolódjanak a dollártól. Ez gyengíti a dollár globális helyzetét és nyomást gyakorol az Egyesült Államok gazdaságára. A dollár dominancia a végéhez közeledhet.
Az olyan országok, mint Oroszország, Kína, sőt, még Magyarország is, Amerikát gazdasági agresszornak bélyegezték, Yellen pedig arra figyelmeztetett, hogy ha az Egyesült Államok nem változtat stratégiáján, akkor folytatódhat a dollármentesítés.
Erősödik a dollár ellenes hangulat
Yellen kiemelte, hogy a nemzetek diverzifikálják valutatartalékaikat, hogy elkerüljék az amerikai szankciókat. Példaként az Irán és Oroszország közötti növekvő együttműködést említette.
De Kína részvétele is egyre erősebb ebben a mozgalomban. A jüan nemzetközivé válásával változatosabb lehetőségeket biztosít a világ számára a valutakínálatot tekintve.
Júniusban Szaúd-Arábia csatlakozott a központi bank nemzetközi kereskedelmet célzó digitális valuta kezdeményezéséhez, amely megalapozhatja a Kína és Szaúd-Arábia közötti olajkereskedelem szélesebb körű helyi pénznemben történő fizetését. Ez pedig tovább csökkentheti az amerikai dollártól való függőséget.
Áprilisban Mohamed Saeed maldív gazdaságfejlesztési és kereskedelmi miniszter megerősítette, hogy a helyi lakosságnak hamarosan lehetőségük lesz kínai jüan használatával rendezni importfizetéseiket. Ezzel teljesítenék a kormány azon célkitűzését, hogy elszámoló valutáját az amerikai dollárral szemben diverzifikálja.
A Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication jelentése kimutatta, hogy májusban a kínai jüan 4,47 százalékos részesedéssel már a hetedik egymást követő hónapban megtartotta pozícióját a globális fizetések negyedik legaktívabb devizájaként. A dollár dominancia veszélybe került.
A Goldman Sachs mindeközben szomorú gazdasági jövőt jósol az Egyesült Államoknak. Előrejelzése szerint 2075-re a BRICS-országok fogják elfoglalni a világgazdaság első két helyét, India és Kína pedig megelőzi az Egyesült Államokat a gazdasági növekedés tekintetében.