Számos országban okozhat gondot a fordított kötvényhozam
A fordított kötvényhozam, vagy a hozamgörbe invertálása, az az állapot, amikor a rövid lejáratú kötvények hozama magasabb, mint a hosszú lejáratú kötvényeké. Normális esetben a hosszabb lejáratú kötvények magasabb hozammal rendelkeznek a befektetők általi lekötés időtartama miatti kompenzáció miatt. Azonban, amikor a rövid lejáratú kötvények hozama meghaladja a hosszú lejáratú kötvényekét, az általában arra utal, hogy a befektetők gazdasági kilátása pesszimistább, ez pedig gyakran a közelgő recesszió előszele lehet.
Míg az Egyesült Államokban a közelmúltban a történelem leghosszabb időszakát láthattuk, amikor fordított kötvényhozamok voltak életben, az adatok azt mutatják, hogy jelenleg összesen 26 országban alakult ki ugyanez a tendencia.
Számos ország küzd a fordított hozamgörbével
A jelenlegi statisztikák azt mutatják, hogy a fordított hozamgörbe jelensége már nem korlátozódik kizárólag az Egyesült Államokra. Számos más nemzet is tapasztalja a hozamgörbe ellaposodását, a befektetők magasabb hozamú követelései rövid távon pedig a gazdaság közvetlen kilátásaival kapcsolatos aggodalmakat tükrözi.
Az Egyesült Államokban a közelmúltban 2019-ben és 2022-ben is invertálódott a hozamgörbe, utóbbi pedig a leghosszabb az ország történetében. Ezzel a kötvénypiaci anomáliával azonban 26 másik ország is szembesül, melyből 17 A-tól AAA besorolással rendelkezik a Standard and Poor’s hitelminősítő szerint. Nézzük, mely országokra igaz ez:
- Németország: A német hozamgörbe többször is invertálódott az elmúlt években, jelezve ezzel a befektetők aggodalmát a legnagyobb európai gazdaság helyzetével kapcsolatban. A németek környezetvédelmi túlkompenzálása és a vendégmunkásokra épülő gazdasága nem fenntartható az idők végezetéig.
- Japán: Az ázsiai ország is találkozott az elmúlt években a fordított hozamgörbével, ami a különösen stagnáló gazdasági növekedés és az alacsony inflációs környezet közepette vált aggasztóvá.
- Egyesült Királyság: A Brexit és a COVID-19 világjárvány hatásai miatt az Egyesült Királyságban is beköszöntött a fordított hozamgörbe időszaka, amely nem sok jót sejtet a világ egyik legnagyobb piaca számára.
A fordított hozamgörbe hatásai
Történelmileg számtalanszor egy fordított hozamgörbe előzte meg a gazdasági visszaeséseket, ami arra késztette a befektetőket, hogy recesszióra számítsanak. Jelenleg Kanada, Dánia, Norvégia, Katar, Szingapúr, de még Oroszország és Pakisztán is ezzel a helyzettel kell, hogy szembesüljenek, ezek elterjedése pedig nem túl kedvező. Mivel több ország, köztük a világ legjobb hitelminősítésével rendelkező országok is szembesülnek ezzel a gazdasági anomáliával, nagy gazdasági visszaesésre kell, hogy számítsunk. Ezen inverziók elhúzódó jellege történelmileg számtalanszor vezetett már recesszióhoz, ami aggodalmakat vet fel a rövid távú gazdasági kilátásokkal kapcsolatban.
A fordított hozamgörbe kezelése
A fordított hozamgörbe enyhítése nem egyszerű feladat, mivel a jelenség gyakran összetett gazdasági folyamatok és bizonytalanságok eredménye. Azonban vannak olyan lépések, amiket a kormányok, jegybankok és pénzintézetek tehetnek annak érdekében, hogy kezeljék a helyzetet és enyhítsék a következményeket.
A kamatlábak csökkentése és a kötvényvásárlási programok növelhetik a hosszú távú kötvények keresletét. Az adócsökkentések, infrastrukturális beruházások és egyéb költségvetési kiadások szintén a gazdaság növekedését serkentik.
Bár ezek az intézkedések nem garantálják a fordított hozamgörbe elkerülését, segíthetik a gazdasági stabilitás fenntartását és a gazdasági növekedés ösztönzését.