MetaMaskról váltánál? Íme 5 alternatív kriptotárca
A kriptovaluták megjelenése óta kriptotárcák sokasága jelent meg, de már nagyon régóta a legnépszerűbbek közé tartozik a Consensys által fejlesztett MetaMask böngészőbővítményének tárcája.
A 2016-ban indított MetaMask mára a legnépszerűbb tárca a decentralizált pénzügyekkel (DeFi) való interakcióra. A MetaMask popularitásának nagy részét könnyű kezelhetőségének és széles körű funkcionalitásainak köszönheti.
A tárca jelenleg a Chrome, Firefox, Brave, Edge és Opera internetböngészők bővítéseként érhető el. 2020-ban azonban már megjelent egy mobilalkalmazás is iOS és Android platformokra.
A MetaMask a tárca funkció mellett személyi azonosítóként is funkcionál, és egyszerűsítheti a felhasználók számára az adóbevallást. Nyilvános címet hoz létre a különböző decentralizált alkalmazásokban (DApps) a fiók azonosítására. Ez lehetővé teszi a MetaMask felhasználók számára, hogy kriptovalutákat cseréljenek, hozzáférjenek az NFT piacokhoz, és tokeneket keressenek a blokkláncjátékokban.
Ennek eredményeképpen a legtöbb Dapp beépített integrációval rendelkezik a MetaMaskkal. Ez a funkció pozitívan befolyásolja a felhasználók számát és a tárca népszerűségét a Dapp-fejlesztők körében.
A MetaMask mint az első számú kriptotárca státuszát az utóbbi időben azonban megkérdőjelezték, különösen 2022 novembere óta, amikor a Consensys megváltoztatta adatvédelmi irányelveit, és bejelentette, hogy gyűjti a felhasználók IP-címét.
A kriptoközösség rosszul fogadta a hírt, azt nehezményezték, hogy a Consensys intézkedései ellentmondanak a kriptovaluták alapvető alapelvének, a decentralizációnak. Bár a MetaMask még mindig az egyik legnépszerűbb tárca, megjelentek más megoldások is, amelyek hasonló szolgáltatásokat és kompatibilitást kínálnak.
Exodus
Az Exodus többféle kriptovalutát is támogató szoftvertárca, amely már a kriptotárcák Web3 generációjához tartozik. A szabványos tárcafunkciók mellett támogatja a tokenswapet és a Dappokat is.
Az Exodus az egyik vizuálisan legszimpatikusabb és legintuitívabb tárcamegoldás a piacon. Eredetileg csak PC-ken futott, de most már támogatja az iOS és az Android platformokat is.
Az Exodus egyik fő előnye az általa támogatott kriptovaluták száma. A tárca korlátlan számú kriptovalutát támogat több mint 50 hálózaton keresztül. Ezek közé tartoznak az olyan elismert altcoinok, mint az Ether, Litecoin, XRP és Bitcoin Cash, valamint a népszerű mémcoinok, mint a Dogecoin és a Shiba Inu.
A tárca rendelkezik swap opcióval is, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az egyik kriptopénzt közvetlenül a tárcában cseréljék egy másikra. Ez egy kényelmes módja a digitális eszközök átváltásának harmadik feles platformok nélkül.
A tárca másik funkciója a staking, amely a Solana, Polygon és Cardano tokenek számára érhető el. A felhasználók kiválaszthatják a valutájukat, és meghatározott időre zárolhatják azt, cserébe jutalmat kapnak.
Phantom
A Phantom tárca 2021 óta működik, és népszerű a Solana ökoszisztéma felhasználói körében. Támogatja a Solana, a Bitcoin, az Ether és a Polygon tokeneket is, így egyetlen platformot biztosít a digitális eszközök kezeléséhez és a Dappok eléréséhez. A Phantom böngészőbővítménye és mobilalkalmazása lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kapcsolatba lépjenek a főbb NFT piacterekkel, és bemutassák gyűjteményeiket.
A Phantom egy nem letétkezelő pénztárca, ahol a felhasználók teljes ellenőrzést gyakorolnak pénzeszközeik felett anélkül, hogy személyes adatokat kellene megadniuk. A csalásérzékelő rendszer azonnal azonosítja a gyanús tranzakciókat, és a Ledger hardvertárcák csatlakoztatásának képessége további biztonsági réteget jelent.
A Phantom felhasználói bankkártyák és átutalások segítségével tölthetik fel tárcájukat. A tárca swap funkcióval is rendelkezik, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy azonnali átváltást indítsanak egyik kriptopénzről egy másikra.
A Phantom lehetővé teszi továbbá, hogy a felhasználók különböző piacterekhez csatlakozzanak és versenyeken vegyenek részt.
Brave
A Brave Wallet egy kriptotárca, amely a Brave internetes böngészőbe van beépítve. Több kriptovalutát támogat, köztük a Brave natív Basic Attention Tokent (BAT). A felhasználók bankkártyával vásárolhatnak kriptókat és NFT-ket, és csatlakozhatnak más tárcákhoz.
Eredetileg a Brave Wallet a MetaMask egy forkja volt, de a Brave fejlődése során a projektcsapat úgy döntött, hogy a magasabb szintű biztonság és adatvédelem csak a böngészőbe épített integrált kriptopénz tárcával érhető el. A tárcának van egy mobil verziója is Android és iOS rendszereken.
A Brave Wallet egyik elsődleges funkciója, hogy aggregátorként szolgáljon azon felhasználók számára, akik gyors tranzakciókat szeretnének végrehajtani egy platformon.
A tárca felhasználóbarát felülettel rendelkezik, nagyon intuitív, és kezdő felhasználók számára is könnyen kezelhető.
Bár sokoldalú tárca, a Brave Wallet nem támogatja a Dappokat vagy a Bitcoint.
Zengo
A Zengo Wallet 2019 óta működik, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy többszereplős számítással (MPC multiparty computation) biztosítsák pénztárcájukat.
Az MPC lehetővé teszi, hogy két vagy több entitás kiszámítson egy kimenetet anélkül, hogy felfedné a bemeneteiket. A Zengo weboldalán található példa szerint „Az MPC használatával egy baráti társaság biztonságosan kiszámíthatja az átlagos fizetését („output”) anélkül, hogy felfedné, hogy ki mennyit kap („input”).”.
A felhasználók számára ez azt jelenti, hogy egyetlen hibapont, például egy seed kifejezés nélkül biztosíthatják kriptójukat. Az MPC több fél, például egy távoli szerver és egy mobiltelefon között képes elvégezni a tárcához szükséges összes kriptográfiai funkciót.
Biztonságos, mivel nincs egyetlen privát kulcs, amelyet ellophatnának, miközben minden fél biztonsági másolatot készíthet a bemenetéről, ami nem veszélyezteti az egész rendszert.
A Zengo MPC protokollja magában foglal egy fiókjelszót (e-mailben), 3D FaceLockot (biometrikus arcszkennelést), a Zengo kezdeti helyreállítási fájlját, kettős erőforrás-tárolást (a személyes eszközön és a Zengo távoli szerverén), valamint egy okosszerződés használatát a tulajdonos aláírásának ellenőrzésére. A felhasználóknak a Zengón minden tranzakciót arcazonosító szkenneléssel kell hitelesíteniük, hogy senki más ne férhessen hozzá a kriptopénzükhöz.
Maga a tárca amúgy úgy működik, mint a legtöbb kriptotárca. A felhasználók több mint 120 kriptovalutát küldhetnek és fogadhatnak, valamint NFT-ket tárolhatnak. 2022 elején pedig bevezették a különböző DAappokhoz való csatlakozás támogatását is.
Rabby
A Rabby Wallet egy többláncos kriptotárca modern dizájnnal, amelyet a DeBank hozott létre. A tárca a cikk írásakor 141 Ethereum Virtual Machine (EVM) kompatibilis hálózat tokenjeit és érméit támogatja.
A Rabby Wallet asztali verzióval is rendelkezik Windows és macOS operációs rendszerekhez. A mobil verzió jelenleg béta verzióban fut Android és iOS platformokon.
Csalók korábban megpróbáltak mobilalkalmazást készíteni és a tárca állítólagos mobilos megjelenésének hírét felhasználva megtéveszteni a felhasználókat, hogy ellopják a gyanútlan áldozatok kriptóit.
A tárca nem követeli meg a felhasználó azonosítását, és átverésre figyelmeztető üzenetet ad a hamisnak vagy megbízhatatlannak vélt tokenekről és projektekről.