Kutatók megtalálták a rákos sejtek elpusztításának pontos módját

A rákos sejtek elpusztítását célzó kezelések a gyógyítás mellett gyakran okoznak fájdalmat és kárt a szervezetben, mivel a szomszédos sejteket és szöveteket is roncsolják. Egy nemrégiben megjelent tanulmány szerint azonban a tudósoknak sikerült egy új módszert felfedezniük a káros sejtek célzott, fényt használó, precíz kiiktatására.

„Általában a rák kezelésére kemoterápiát használnak a rosszindulatú sejtek elpusztításához, de ezek a vegyi anyagok hajlamosak a szövetekben szétterjedni, és nehéz pontosan behatárolni hollétüket. Rengeteg nem kívánt hatás léphet fel ennek okán”, mondta sajtóközleményében Kai Zhang, a University of Illinois Urbana-Champaign biokémia professzora és a tanulmány vezetője.

Itt a rák kezelésének bombabiztos módja?

A kutatók optogenetikát alkalmaznak, egy olyan megközelítést, amely optikai rendszereket használ a sejtfunkciók vezérlésére, hogy egy fénysugarat egy sejtnél kisebb célpontra fókuszáljanak.

„Így képesek vagyunk a fényt arra használni, hogy nagyon pontosan megcélozzunk egy sejtet és véglegesen kiiktassuk azt”, magyarázta Zhang.

A rákos sejtek elpusztítása mellett a másik tervezett eredmény az immunrendszer reakciójának kiváltása a fényre. Zhang elmondása alapján a sérült sejtek citokineket, egyfajta fehérjét szabadítanak fel, amelyek vonzzák a fehérvérsejteket, így segítenek az immunrendszernek a fertőzés elleni küzdelemben. A kártékony sejtek megsemmisítésével a kutatók azt remélik, hogy a T-sejteket (a fehérvérsejtek alcsoportja) a rák felismerésére és megtámadására tudják tanítani.

A tudósok a sejteket fényre reagálóvá tették azáltal, hogy egy fényaktiváló gént kölcsönöztek növényekből és beültették azokat a bélsejtekbe. Ezután ezeket a géneket egy olyan fehérje, a RIPK3, génjeihez csatolták, amely a nekrózist, a különböző ingerek által kiváltott sejthalált szabályozza.

Teak-Jung Oh, végzős hallgató és a tanulmány első szerzője, elmondta, hogy a fényaktiválási folyamat hatására a RIPK3 fehérjék összecsomósodnak, ami a természetes halál lefolyását utánozza.

A daganatos megbetegedések sajnos egyre gyakoribbá válnak, így némi megnyugvást adhat a tény, hogy mindinkább közelebb jutunk a biztos gyógymódokig. Akadnak ugyanakkor olyan tudósok is, akik meghökkentő módszerekkel próbálják elősegíteni az emberiség jólétét. Új-zélandi kutatók egy csoportja például valóságos kínzóeszközzel, pontosabban állkapocs-zárral, szeretné megkönnyíteni a fogyni vágyók dolgát.