A BitMEX bűnösnek vallotta magát a pénzmosás elleni törvény megsértésében
A BitMEX kriptovaluta tőzsde szerdán bűnösnek vallotta magát az amerikai pénzmosás elleni törvény megsértésében, ami komoly következményekkel járhat a cég számára.
Szándékos mulasztás történt
A New York déli kerületének ügyésze, Damian Williams elmondta, hogy a BitMEX szándékosan elmulasztotta egy megfelelő pénzmosás elleni program (AML) létrehozását, végrehajtását és fenntartását. „A BitMEX alapítói és hosszú távú alkalmazottai 2022-ben beismerték a szövetségi bíróság előtt, hogy a vállalat, amely 2015-től 2020-ig a származtatott kriptovaluta ügyletek terén a világ egyik vezető platformja volt, az Egyesült Államokban anélkül működött, hogy a szövetségi törvény által megkövetelt érdemi pénzmosás elleni programmal rendelkezett volna” – mondta Damian Williams.
Nagyszabású pénzmosási és szankció-elkerülési rendszerek
Williams továbbá kijelentette, hogy „ennek eredményeként a BitMEX nagyszabású pénzmosási és szankció-elkerülési rendszerek eszközévé vált, komoly veszélyt jelentve a pénzügyi rendszer integritására”.
A BitMEX szóvivője elmondta a Cryptonews-nak, hogy a vádak nem számítanak újdonságnak: „Ez ugyanaz a vád, amit 2020-ban hoztak fel az alapítóink ellen a BitMEX 2020 szeptemberéig tartó működésével kapcsolatban. Alapítóink ezt elfogadták és 2022-ben elítélték őket. A BitMEX már régóta teljes mértékben helyreállította működését, és ezekben a vádakban nincs semmi új.”
A tőzsde szóvivője továbbá elmondta, hogy elfogadta a vádat, és gyorsított ítélethozatali meghallgatást kér, hogy elkerüljék a további bírság kiszabását.
A BitMEX vezetőségére kiszabott büntetések
A BitMEX 2022 óta jelentős jogi problémákkal nézett szembe az Egyesült Államokban. 2022 végén az ügyészek 12 hónapos próbaidőt kértek Greg Dwyer, az üzletfejlesztés volt vezetője számára, az pénzmosás elleni törvények megsértése miatt. Az év elején Arthur Hayes-t, a BitMEX egyik alapítóját, hat hónapos házi őrizetre ítélték, miután bűnösnek vallotta magát. Egy másik alapító, Ben Delo, 30 hónapos próbaidőt kapott. A vádalku részeként minden társalapítónak 10 millió dolláros bírságot kellett fizetnie.
Az Igazságügyi Minisztérium kijelentette, hogy a BitMEX és vezetői kötelesek voltak pénzmosás elleni (AML) programot létrehozni, amely magában foglalja az ügyfélazonosítási programot (KYC) is, az Egyesült Államokban folytatott tevékenységeik miatt. Azonban a vállalat és vezetői szándékosan figyelmen kívül hagyták ezeket a követelményeket, és csak egy e-mail-címet kértek az ügyfelektől a tőzsde szolgáltatásainak igénybe vételéhez.
A panasz szerint a BitMEX 2014 novemberi alapítása óta legalább 2020 szeptemberéig tudatosan nyújtott szolgáltatásokat több ezer amerikai ügyfélnek, annak ellenére, hogy 2015 szeptemberében azt állították, hogy kiléptek az amerikai piacról, hogy elkerüljék az amerikai törvények betartását. A felső vezetők tisztában voltak azzal, hogy a BitMEX politikái az ilyen hozzáférés megelőzésére hatástalanok vagy könnyen megkerülhetők voltak, aznban továbbra is fenntartották ezt a hibás rendszert, hogy növeljék az amerikai piacról származó bevételeket, figyelmen kívül hagyva az érvényben lévő büntetőjogi törvényeket.