Az egyik legnagyobb európai kriptotőzsde sürgős figyelmeztetést adott ki
A Bitpanda, az egyik legközkedveltebb európai kriptotőzsde, nemrégiben komoly figyelmeztetést intézett a kriptoközösséghez.
Az ausztriai székhelyű Bitpanda kritikus riasztást adott ki, melyben éberségre intette a kriptotulajdonosokat a szektorban elkövetett átverések elburjánzása okán. A tőzsde által kiemelt egyik elsődleges veszélyforrás az adathalász csalások számának növekedése.
A kereskedési platform egy, a kriptoközösségnek címzett tweetjében közölte, hogy tisztában van az adathalász üzenetek (Smishing) elterjedésével. Tudomásuk szerint a küldő fél rendszerint a Bitpandának adja ki magát és így csalja tőrbe áldozatait.
Veszélyben vannak a Bitpanda felhasználói?
Ezek az üzenetek néha ugyanabban a csevegésben jelenhetnek meg, mint a legitim szövegek, mivel a támadók képesek a küldő személyazonosságának meghamisítására, és a mobilszolgáltatók nem mindig ellenőrzik, hogy ki küldi az üzeneteket. Ez megnehezíti a valódi és a hamis üzenetek megkülönböztetését.
A Bitpanda arra kéri felhasználóit, hogy a fiókjaik biztonsága érdekében tegyenek meg néhány óvintézkedést. Először is, mindig ellenőrizzék a küldő/hívó kilétét minden üzenet és bejövő hívás esetében. Óvakodjanak az ismeretlen számokról vagy e-mail címekről érkező üzenetekkel/hívásokkal szemben, amelyek azt állítják, hogy a Bitpanda ügyfélszolgálatától érkeztek. A Bitpanda ugyanis nem kezdeményez kéretlen hívásokat, nem fogad bejövő hívásokat és nem rendelkezik telefonos ügyfélszolgálattal sem.
Másodsorban, azt tanácsolják a kriptotulajdonosoknak, hogy soha ne kattintsanak kétes eredetű linkekre. Továbbá a kéretlen üzenetekben található linkeket is hagyják figyelmen kívül, még akkor is, ha azok látszólag a Bitpandától származnak. Ökölszabályként azt javasolják, hogy soha ne kattintsanak olyan linkre, amely nem a Bitpanda domainjén keresztül fut vagy amely rövidített linkeket vagy ismeretlen domaineket használ. Ilyen esetben a felhasználóknak mindig a Bitpanda weboldalán található hivatalos kapcsolatfelvételi űrlapot kell használniuk a gyanús megkeresések valóságosságának ellenőrzésére.
Emellett a felhasználóknak soha nem szabad személyes adataikat, jelszavukat, 2FA kódjaikat és egyéb bizalmas információkat megosztaniuk senkivel – még olyannal sem, aki a Bitpanda alkalmazottjának adja ki magát.
A holdereknek azt is szem előtt kell tartaniuk, hogy az adathalász csalások gyakran a sürgősség érzetét keltik és arra kényszerítik őket, hogy rövid időn belül cselekedjenek, ezért érdemes egy pillanatra logikusan felmérni a helyzetet és soha nem kapkodni. Végül pedig jelenteniük kell a gyanús üzeneteket az illetékes hatóságoknak és blokkolniuk kell a küldő felet.