A nép játékát akarják, az olimpiai jegyek viszont nem a szegényeknek szólnak
A 2024-es párizsi olimpia látványos eseménynek ígérkezik, ahol a sportolók és a résztvevők nemcsak a verseny izgalmát, hanem Párizs ikonikus nevezetességeit is élvezhetik. A helyszínek között szerepel a lenyűgöző Versailles-i kastély kertje és az Eiffel-torony lábánál elterülő terület is, így az atléták különleges környezetben mérhetik össze tudásukat.
Azonban, ha mindezt élőben a helyszínről akarjuk átélni, számolnunk kell a jegyárak, az utazás, és a kint tartózkodással járó költségekkel is.
Mennyibe kerül részt venni a 2024-es olimpián?
A 33. nyári olimpiai játékok különleges környezetben fognak zajlani. A július 26. és augusztus 11. között megrendezésre kerülő eseménynek Párizs, Franciaország fővárosa ad otthont. Közel 10 ezer atléta, 329 éremért fog küzdeni.
Legyen szó a Versailles-i kastély kertjében megrendezett lovasversenyekről, vagy az Eiffel-torony lábánál felállított strandröplabda-stadionról, a verseny izgalma és a város látványa minden bizonnyal egyedi hangulatot biztosít az eseménynek.
A szerencsés nézők élőben élvezhetik majd Párizs szépségét, már ha állni tudják a jegyet és az egyéb költségeket. A szervezők azt tűzték ki célul, hogy a játékok a „nép játékai” legyenek és a jegyek megfizethető áron legyenek kaphatóak. Ez azonban már a kezdetekben a viták tárgyát képezte.
A jegyek árazása a következőképpen alakul. Minden sportágra kaphatóak voltak olcsó, 24 eurós jegyek, de ezeket sok esetben a versenyek korai szakaszára korlátozták. Azonban a rajongóknak ennek többszörösét kell költeniük ahhoz, hogy a legtöbb versenyszámban az éremátadás közelébe juthassanak.
Amint a Statista, Felix Richter által készített ábra mutatja, az olimpiai jegyárak között óriási a szakadék: a legdrágább jegyek az atlétika, az úszás és a kosárlabda döntőjére 980 euróba kerülnek, ami több mint 40-szerese a legolcsóbban kapható jegyek árának.
A skála másik végén szereplő egyes eseményekre a legmagasabb ár 24 euró. Ez többnyire a szabadtéri eseményekre vonatkozik, amelyeket a közutakon vagy a Szajna mentén kerülnek megrendezésre.
Bár egyes rendezvények szemet szúró árai kritikát váltottak ki, fontos megjegyezni, hogy ezek a drága jegyek teszik lehetővé a nagyon alacsony árakat. A szervezőbizottság szerint egymillió jegyet 24 eurós áron adtak el, míg a 10 millió elérhető jegy közel fele 50 eurós vagy annál alacsonyabb áron volt kapható.
Robbanásszerű áremelkedés az olimpia miatt
Még ha a jegy olcsó is lesz, a kint tartózkodás minden bizonnyal megterhelheti a pénztárcát. A hatalmas kereslet miatt az árak tovább nőhetnek az egyébként is a magas árairól ismert Párizsban.
Sok szálloda a lehetőségre reagálva megduplázta vagy megtriplázta az árait, de vannak olyanok is, akik meg is ötsztörözték. Ezzel párhuzamosan a népszerű fogyasztási cikkek ára is robbanásszerű emelkedést tapasztalhat, ami kihívás elé állítja a párizsiakat is.
Azok számára, akik nem tudnak elmenekülni a francia fővárosból, rémálom lehet az a két hét, amikor az olimpia zajlik, majd további kettő a paralimpia miatt.
– Írja az euronews.
Mivel az olimpiára közel 15 millió látogatót várnak, a hatalmas kereslet lehetővé tette az árak emelését, az élet szinte minden területén. Ezért a szállások mellett az élelmiszerárak és a közlekedés is megdrágulhat.
Például egy három csillagos szálloda egy hétre 5600 euróba kerül két főnek, míg egy Eiffel-torony közelében lévő egy hálószobás apartman ugyan ennyi időre 6000 euró a Booking.com szerint. Ha a lehető legolcsóbb szállásra pályázunk valahol a külvárosban, az árak akkor is megközelítik a 400 eurót éjszakánként.
A szállás mellé társulnak a közlekedési kiadások. A kiutazás a lakóhelytől függően nagymértékben függhet, míg a tömegközlekedés ára a duplájára fog drágulni az olimpia ideje alatt. A korlátlan napi bérlet az esemény helyszíneire 16 euró, a heti pedig 70 euró.
Ezen felül számolni kell még a napi kiadásokkal, vásárlással, étellel és egyebekkel, ami nagymértékben függ az egyéni igényektől. A numbeo.com szerint a megélhetési költségek Párizsban átlagosan 68%-al magasabbak, míg az élelmiszer árak majdnem a kétszer annyiba kerülnek, mint Budapesten. És ez a számítás nem tartalmazza a rövid távú áremelkedést!
A Le Point francia lap szerint a kávé, üdítő, rágcsálnivalók és ehhez hasonló élvezeti termékek iránti kereslet rendkívül megerősödhet, ezért az áruk az egekbe fog szökni. Ugyan ilyen robbanást tapasztalhat a sör, bor, chips és óvszer, amelyek eladásai az olimpiai játékok alatt mindig megnőnek.