Szívbetegséghez és korai halálhoz vezethetnek a vegán ételek?

Egy új kutatás szerint az ultra-feldolgozott vegán ételek növelhetik a szívbetegség és a korai halál kockázatát. A tanulmány az Imperial College London és a São Paulo-i Egyetem kutatóinak munkája, amelyet a The Lancet közölt.

Az ultra-feldolgozott ételek veszélyei

Az ultra-feldolgozott ételek (UPF) közé tartoznak a csomagolt élelmiszerek, italok, gabonafélék és készételek, amelyek színezékeket, emulgeálószereket, ízesítőket és egyéb adalékanyagokat tartalmaznak. Ezek az ételek híresek a magas cukor-, telített zsír- és sótartalmukról, miközben gyakran nélkülözik a vitaminokat.

A kutatás eredményei

A kutatók több mint 118 000 brit, 40-69 éves korú ember étrendjét vizsgálták meg. A tanulmány megállapította, hogy a növényi alapú étrend általában elősegíti a szív egészségét, de ez csak a friss növényi alapú élelmiszerekre, például a gyümölcsökre, zöldségekre, gabonafélékre és hüvelyesekre vonatkozik. Azonban, ha a növényi alapú ételek forrása az UPF, akkor 12%-kal nő a szívbetegséggel összefüggő halálozások aránya.

A feldolgozás hatásai

Fernanda Rauber, a tanulmány vezető szerzője szerint az UPF-ek összetétele és feldolgozási módszerei magasabb vérnyomást és koleszterinszintet eredményezhetnek. „Az élelmiszer-adalékanyagok és az ipari szennyezőanyagok oxidatív stresszt és gyulladást okozhatnak, tovább súlyosbítva a kockázatokat” – mondta. Hozzátette, hogy azoknak, akik növényi alapú étrendre váltanak, figyelembe kellene venniük az ételek feldolgozottságának mértékét is.

Hamis biztonságérzet

Eszter Vamos, a tanulmány társszerzője elmondta, hogy az UPF-ek marketingje félrevezető lehet, egészségesként tüntetve fel a növényi alapú termékeket. „Bár az ultra-feldolgozott ételeket gyakran egészségesként reklámozzák, ez a nagyszabású tanulmány azt sugallja, hogy a növényi alapú ultra-feldolgozott ételek nem rendelkeznek védő egészségügyi hatásokkal, és rossz egészségügyi kimenetelekkel társulnak” – mondta.

Az étrend megváltoztatásának előnyei

A tanulmány kimutatta, hogy az UPF-ek teljes élelmiszerekkel való helyettesítése, amelyek fontos egészségügyi és környezeti előnyökkel bírnak, 15%-kal csökkenti a szívbetegségek miatti halálozást és 7%-kal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának valószínűségét.

Új táplálkozási irányelvek szükségessége

A kutatók szerint a növényi alapú étrendeket népszerűsítő táplálkozási irányelveknek tartalmazniuk kellene egy figyelmeztetést az erősen feldolgozott élelmiszerek elkerülésére. Duane Mellor, a tanulmányban részt vevő brit dietetikus hangsúlyozta, hogy sok olyan élelmiszer, amely nem tartalmaz állati termékeket – például kekszek, chipsek, édességek és üdítőitalok – technikailag ugyan növényi alapúak, de nem tekinthetők az egészséges étrend részének.