Bitcoin-bányászatba kezdhet a német T-Mobile
A német távközlési óriás, a Deutsche Telekom évek óta tevékenykedik a kripto-iparban, most pedig újabb lépést tettek afelé, hogy megvessék lábukat a jövő egyik talán legfontosabb iparágában. Bár a Bitcoin-bányászat a felezést követően nem a leghálásabb feladat, a vállalat úgy érzi, hosszú távon jövedelmező szektorrá válhat.
Erről a BTC Prague eseményen beszélt a vállalat Web3 vezetője, Dirk Roder. A péntektől vasárnapig tartó eseményen Roder a vállalat jelenlegi kripto-együttműködéseiről, és jövőbeli terveiről is beszélt.
A Deutsche Telekom szerepe a blokklánc-ökoszisztémában
A BTC Prague a Bitcoin-közösség számára egy jelentős esemény. Európa legnagyobb blokklánc-találkozóján számos vállalat és projekt jelenik meg, hogy kulcsfontosságú együttműködéseket és integrációs lépéseket jelentsenek be. Így tett a Deutsche Telekom is pénteken, amikor a vállalat Web3 vezetője, Dirk Roder elmondta, hogy a német óriás már egy ideje saját csomópontokat üzemeltet a Bitcoin hálózatán és a T-Mobile tervei szerint hamarosan belépnek a Bitcoin bányászatba is.
A vállalat évek óta tevékenykedik a blokklánc-ökoszisztémában, ugyanakkor a legtöbb hálózaton csak validátor szereppel bír. Első együttműködésüket a rendkívül centralizált Hedera hálózattal kötötték. Itt a vállalat olyan óriáscégek mellett lett a Hedera node-ja, mint a Boeing, a Google, az IMB, az LG vagy a Ledger. Az évek során olyan projektekben kezdett el a Telekom tevékenykedni, mint a Flow Blockchain és a Polkadot. Ugyanakkor a Bosch-sal együtt stratégiai együttműködést kötöttek a Fetch.AI mesterséges intelligencia-alapú projekttel, melynek célja a blokklánc kínálatának növelése.
A Telekom május végén jelentette be, hogy az Ethereum egyik legnépszerűbb második skálázási protokolljával, a Polygon-nal is hosszú távú együttműködést kötöttek. Ennek következtében a Deutsche Telekom a hálózat egyik validátora lett. Emellett pedig segít a Polygon csapatának feltárni a blokklánc technológiában rejlő lehetőségeket.
Bajban a Bitcoin bányászat
Habár rendkívül jövedelmezőnek hangzik az energiafelhasználásért cserébe részesedni a Bitcoin véges kínálatából, az ipar számos kihívással néz szembe jelenleg. A 2024 áprilisában lezajlott felezési eseménynek következtében a bányászok bevételei felére csökkentek, miközben költségeik megemelkedtek.
Jelenleg 1 BTC bányászatának az átlagos költsége nagyjából 77 000 dollár. Ezzel szemben a bevételeik csupán 35 000 dollárra estek vissza a felezés következtében. Hosszú távon a deflációs modellnek köszönhetően a Bitcoin-bányászok első számú bevétele a tranzakciós költség lehet, viszont a következő hetekben, hónapokban elérkezhet a bányász kapituláció, ahol egyszerűen nem éri meg bányászni. A felezést követően ezt az időszakot jelölik meg általában a bikapiac kezdetének.
Cikkünk írásakor a Bitcoin árfolyama BTC Price 66 200 dollár körül ingadozik, az elmúlt 10 napban közel 8%-ot esett árfolyama két nagyobb likvidációt követően.
A Deutsche Telekom részvénye
A bányászati kihívások ellenére hisz a T-Mobile a blokklánc-technológia jövőjében, és abban, hogy a Bitcoin része lesz a jövő pénzügyi ökoszisztémájának. A vállalat eltökélt abban, hogy részt vegyen a „digitális fotoszintézisben”, ez a paradigmaváltás pedig előbb-utóbb a vállalat értékében is meglátszódik majd.
A vállalat értéke jelenleg 120 milliárd dollárra rúg, részvényének az árfolyama pedig 24,23 dollár (22,63 euró). Habár a vállalat részvénye idén csupán 3%-os értéknövekedésen ment keresztül, a 2020-as COVID-19 járvány óta szinte megduplázódott értéke.
A 2008 és 2014 között jobbára oldalazó részvény azóta stabil növekedést mutat. Fundamentális adatai megerősítik a 22 – 24 eurós részvényárfolyamot, ugyanakkor egyes iparági elemzők 28,72 – 31 eurós célárfolyamot jelöltek meg a következő 12 hónapra.