Csökken az elérhető Bitcoin mennyisége, elkezdett elválni a többi kriptovalutától
A Bitcoin több szempontból is különbözik egy átlagos kriptovalutától. Azáltal, hogy a Bitcoin az első és legnagyobb kriptovaluta, értéke és elismertsége jóval magasabb, mint bármelyik altcoiné. A világ tíz legértékesebb eszköze között számontartott eszköz most úgy tűnik, hálózati mutatókban is elválik vetélytársaitól.
A Santiment elemzőcég legfrissebb kutatásában azt vizsgálja, hogyan alakult a kriptoeszközök állománya a központosított tőzsdéken, eredményeik szerint pedig közel hároméves mélyponton az elérhető Bitcoin-mennyiség, míg a többi kriptovaluta ezt a tendenciát nem követi.
A Bitcoin különleges szerepe
A Bitcoin volt az első sikeres kriptovaluta, amit 2009-ben indított el Satoshi Nakamoto. Az úttörő szerepe miatt széles körben ismert és elfogadott eszköz a legnagyobb likviditással rendelkező kriptovaluta, mely megkönnyíti kereskedését. A hálózat biztonságát támasztja alá, hogy mindössze két alkalommal állt le, utolsó leállása pedig több mint 10 éve történt. Biztonságáért és megbízhatóságáért több tízezer bányász dolgozik, akik a nap 24 órájában validálják a tranzakciókat és adják hozzá az újabb blokkokat a lánchoz.
Az eszközt korábban a feketegazdaság hajtóerejeként ismerték, ugyanakkor korlátozott kínálata miatt most már inkább „digitális aranyként” tartják számon, 2024 januárja óta pedig azonnali ETF formájában is kereskedhető az Egyesült Államokban, mellyel az intézményi befektetők érdeklődésének tettek eleget.
Csökken az elérhető Bitcoin mennyisége
A Bitcoin felezési modellje arra hivatott, hogy fenntartsa deflációs jellegét. A négyévente felére csökkenő kibocsátás azt teszi lehetővé, hogy 2140-ig elnyújtsák a Bitcoin-kibocsátást. A Santiment on-chain analitikai cég most a csökkenő Bitcoin-kínálatot vette górcső alá, mely a központosított tőzsdéken elérte a mélypontot 2021 decemberét követően.
A tőzsdék kínálata nyomon követi a kriptovaluták teljes mennyiségét a tőzsdéken, ennek a mutatónak a csökkenése azt sugallja, hogy a befektetők folyamatosan távolítják el eszközeiket a tőzsdékről, ez pedig a hosszabb távú felhalmozásra utal. Jelenleg 942 ezer BTC érhető el a központosított tőzsdéken, mely a legalacsonyabb mért adat az elmúlt 2,5 évből.
Növekszik az elérhető Ether- és USDT-mennyiség
A Bitcoin csökkenő trendjével ellentétes utat jár be az Ethereum-blokklánc natív tokenje, az Ether és a Tether által kibocsátott USDT stablecoin. A kivonásokkal egy időben az Ether és USDT nettó befizetések arra engednek következtetni, hogy a befektetők feltöltik a platformokra készleteiket tőzsdék által nyújtott szolgáltatás igénybevétele céljából.
Ahogyan az a fenti grafikonon is látszik, a Bitcoin-készletek jelentős csökkenése zajlik 2023 decembere óta, mely összefüggésben áll a spot Bitcoin ETF kereskedésével. Ezzel a trenddel megy szembe az Ether-állománya, mely megközelíti a 18 millió ETH-et (nagyjából 63 milliárd dollár) és az USDT-mennyisége, mely 16 milliárd dollárra nőtt.
Ez a trend nem túl biztató az Ethereum-befektetők számára, mivel a staking-szolgáltatáson kívül előfordulhat a tömeges mennyiségű értékesítése is az eszköznek, mely jelentősen visszavethetné az árfolyamot a spot Ethereum ETF tényleges kereskedése előtt. Az USDT-állomány növekedése viszont a vásárlási hajlandóság és a kereskedési aktivitás növekedéséről árulkodik, a friss beáramló tőke pedig ismét elindíthatná felfelé az árfolyamokat.
Cikkünk írásakor a Bitcoin árfolyama BTC Price 66 900 dollár, az Ether árfolyama ETH Price pedig 3500 dollár. Az elmúlt hét napot tekintve mindkét eszköz 5%-ot meghaladó értékvesztésen ment keresztül.