Csalás volt a Kodak bányászgépe – a SEC leállította a céget
Piramis játék volt csupán a Kodak bányászgépe, a Kodak Kashminer. Csalás vádjával leállította a cég működését az amerikai értékpapír piaci felügyelet.
Átverés a Kodak bányászgépe
A januári CES technológiai kiállításon bemutatott Kodak Kashminer kriptopénz bányászgép mostantól már nem elérhető a vásárlók számára. Kiderült hiba volt beállniuk a bányászgép forgalmazásba, mert csalás volt az egész. A bányászgép bemutatásáról itt olvashattok bővebben, melyről mi is beszámoltunk annak idején.
A korábbi működési modell szerint a Kashminer bányászgépeket a Kodak New York állambeli telephelyén állították volna fel, hogy a helyi erőműből származó olcsó energiaforrást kihasználhassák. Annak idején úgy nyilatkoztak, hogy már 80 működőképes gépük van. Azonban a Kodak mostani bejelentése szerint ez nem igaz, a beruházás nem jött létre és egyetlen bányászgépet sem telepítettek.
A Kodak a bejelentésében arra is kitért, hogy a védjegy használat kapcsán a Spotlite csak a LED világítás kapcsán kapott engedélyt, így a CES kiállításon bemutatott bányászgépek sem Kodak termékek valójában, mert arra nem használhatták volna fel az engedélyt. Jó kérdés, hogy ezt miért csak hónapokkal a bejelentés után, a SEC vizsgálódásakor vették észre.
Módosítottak a terveken
Az eredeti üzleti terv szerint a vásárlók a Kodak Kashminer bányászgépet 3400 dollárért vásárolhatták volna meg. A Kodak bányászgépe 375 dollár bevételt tudott volna generálni havonta a marketing anyagok szerint. A mögöttes céghez pedig a kibányászott bitcoinok egy bizonyos része folyt volna.
A megjelenés után már többen kritizálták a működési modellt, mondván, hogy a 375 dolláros bevétel nem elérhető ezzel a géppel, mivel a bányászat nehézségi fokának növekedésével egyáltalán nem kalkuláltak. A hasonló fix jövedelmet kínáló bányászgépek rendszerint mind megbuknak pont a nehézségi fok és a bitcoin árfolyam változása miatt.
Az amerikai értékpapír piaci felügyelet ezért leállította a bányászgépek és a hash erőforrás értékesítését. A Kashminer mögötti cég az eseményekre reagálva annyit nyilatkozott, hogy a döntés miatt valóban nem értékesítenek több bányászgépet beismerve, hogy az eredeti üzleti terv összeomlott. Viszont nem adják fel: a továbbiakban Izlandon folytatják tovább a működésüket zárt keretek között és saját maguknak bányásznak majd.
Kövess minket Facebookon és Instagrammon.
Van egy sztorid? Oszd meg velünk és megírjuk!