A Solana-validátorok teljeskörű irányítást szereztek a díjak felett
A Solana-ökoszisztéma 2021 januárjában robbant be a köztudatba, mostanra pedig a harmadik legnagyobb altcoin-hálózattá vált 75 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával. Az egyik legnépszerűbb Ethereum-killer első sorban gyorsaságáról és kedvező árazásáról vált híressé, ugyanakkor ez a két érték csak a biztonság, vagyis a decentralizáltság kárára növelhető.
Az olykor megbízhatósági problémákkal küzdő hálózat validátorai most ismét a kriptovaluták küldetésével szembementek és megszavazták a teljeskörű elosztását a tranzakciókból befolyó díjaknak, mely a kritikusokban kételyeket vet fel.
A Solana-validátorok szerepe
A Solana-ökoszisztéma validátorai azok a résztvevők, akik a blokkláncon belül felelősek a tranzakciók érvényesítéséért, a blokkok létrehozásáért és a hálózat biztonságáért. A validátorok elsődleges feladata megbizonyosodni a tranzakciók érvényességéről a hálózat szabályait illetően. A blokklánc folyamatos növekedése az új blokkok létrehozásával és időrendi sorrendjének megtartásával tartható fell, az adatok pedig a blokkokban vannak tárolva. Mivel a Solana egy Proof-of-Stake (PoS) konszenzus mechanizmust használó blokklánc, a validátorok saját tokenjeiket helyezik letétbe, mint biztosíték a korrekt eljárásra. Ezekhez a validátorokhoz delegálhatják tokenjeiket azok a befektetők, akik nem vesznek részt a hálózat irányításában, de szeretnének részesedni a hálózat növekedéséből.
Szavazás a díjak felosztásáról
A Solana-validátorok időnként szavaznak a hálózatfejlesztéssel kapcsolatos intézkedésekről, a SIMD-ek különböző számozást kapnak az intézkedés fajtájától, ahogyan az Ethereum hálózatán az EIP-k is. A SIMD mozaikszó magyarul az egyetlen utasítás, több adat kifejezésből tevődik össze, céljuk pedig a skálázhatóság és teljesítmény növelése.
A SIMD-0096 szavazás a prioritási díjak felosztásáról döntött, a hálózat validátorai pedig 77%-os támogatottsággal megszavazták, hogy a díjak 100%-át felosszák saját maguk között. Korábban ez a felosztási arány 50-50%-os volt úgy, hogy a díjak másik felét elégették.
A javaslat leírása szerint a Solana rendszerének konkrét hibáinak kiküszöbölése az elsődleges cél, miközben a hálózat biztonságát fenntartja. A szavazás ugyan lezárult, de a mechanizmusok megvalósítása több hónapig is eltarthat a Solana főhálózatán. A késleltetésre első sorban a SIMD-0123 (blokkjutalom elosztásának egyszerűsítése) és a SIMD-0109 (natív borravaló rendszer) finomhangolása miatt van szükség.
Viták a javaslatot illetően
Habár a javaslat által előidézett változtatások hatékonyan csökkentenék a blokkok létrehozói és a tranzakciók benyújtói között felmerülő melléküzleteket, sokan mégis ellene voltak. A javaslat elsődleges támogatói között szerepelt a Jito, a Helius, a Stakehaus vagy a Bonk is, ugyanakkor a GREED, a Step Finance Solana Compass vagy a Triton ellene voltak.
Az olyan kritikusok szerint, mint Hanko Baggins vagy Bandito Stake azzal érvelnek, hogy a díjak teljeskörű megtartása és az égetési mechanizmus megszüntetése hosszú távon befolyásolhatják a SOL-tokenek árfolyamát, mivel az inflációs ráta nyitva marad.
Ennek ellenére Anatolij Jakovenko, a Solana társalapítója úgy vélekedik, hogy az elsőbbségi díjak elégetése egy rendszerhiba, melyet előbb vagy utóbb kezelni kellett. A jelenlegi rendszer Jakovenko nyilatkozata szerint az elsőbbségi díjak kétszeresét írja elő a felhasználók számára, amennyiben felül kellene licitálni a borravalót. Ezek a díjak nem kerülnek elégetésre, hanem egészében átkerülnek a hálózat fenntartóihoz.
A Solana-csapat gyakran szembesül azzal a kritikával, hogy rendkívül centralizált és nem a kriptovaluták elsődleges céljait, vagyis a decentralizációt és az infláció elleni küzdelmet részesítik előnyben, ez a javaslat és annak elfogadása pedig újfent ezt támasztja alá.