Az Európai Unió a szuperszámítógépeket is bevonná az AI-fejlesztésbe

Az EU Tanácsa megállapodott az EuroHPC szuperszámítógépek szerepének bővítését célzó szabályozásról, amely az európai AI-ipar fellendítése érdekében úgynevezett „AI-gyárakkal” egészül ki.

Az Európai Unió Tanácsa május 24-én módosította az Európai Nagy Teljesítményű Számítástechnika Közös Vállalkozást (EuroHPC) szabályozó jelenlegi rendeletet.

Az EU célja a lépéssel az úgynevezett „AI-gyárak” elindítása volt: ezek gyakorlatilag dinamikusan növekvő, mesterséges intelligenciával foglalkozó ökoszisztémák. Az Unió szerint egy ilyen projekt további infrastruktúrát biztosítana az AI-alapú szuperszámítógépes szolgáltatásokhoz.

Az EU az AI-startupokat célozza meg a kezdeményezéssel

Az EuroHPC jelenleg kilenc szuperszámítógépet üzemeltet Európa-szerte, amelyeket a projekt 2018-as indulása óta folyamatosan fejlesztettek. A módosítás által javasolt új ökoszisztémák ezt a küldetést fogják előmozdítani.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a nagyobb uniós szuperszámítógépes kapacitás nagyobb erőforrásokat biztosítana az EU-ban működő mesterséges intelligenciával foglalkozó startupok számára.

Willy Borsus, Vallónia alelnöke, gazdasági, kutatási és innovációs miniszter kiemelte a mérföldkő eléréséhez szükséges közös erőfeszítéseket:

„Európa ereje az egység, és együtt nagyszerű célokat értünk el. Ezt láthattuk világszínvonalú szuperszámítógépeink fejlesztésével, most pedig a megbízható mesterséges intelligencia révén szeretnénk fellendíteni e nagy teljesítményű gépek eredményeit.”

Az Európai Tanács emellett felszólította az EuroHPC-t, hogy hozzon létre különleges hozzáférési feltételeket ezekhez az AI-szuperszámítógépekhez, előnyben részesítve a startupokat, illetve a kis- és középvállalkozásokat.

Kedvezményesen használhatják majd a szuperszámítógépeket a startupok

Az új rendelet értelmében a jogosult vállalkozások az AI-szuperszámítógépek beszerzési és üzemeltetési költségeinek akár 50%-át is megkaphatják az EU-tól. E gépek tulajdonjoga az átvételi tesztelést követő öt év elteltével szállhat át a vállalkozásokra.

Fontos megjegyezni, hogy a javasolt rendeletnek először jogi felülvizsgálaton kell átesnie, majd a jóváhagyását követően az Európai Unió Hivatalos Lapjában kerül kihirdetésre, és a kihirdetést követő 20 napon belül lép hatályba.

A javaslat egy szélesebb körű AI-kezdeményezés része, amelyet az EU elnöke, Ursula von der Leyen jelentett be, és amely stratégiai lépést jelent Európa AI-iparának fejlesztése érdekében.