Kína szimulált rakétatámadásokat hajt végre Tajvanon
A kínai hadgyakorlat második napja folyik Tajvan körül. Szimulált rakétacsapásokat hajtottak végre és éles rakétákkal felfegyverzett vadászgépek köröztek, jelentette a CCTV állami televízió. Tajvan határozottan elítélte ezeket a gyakorlatokat, amelyek Peking állítása szerint válaszlépés az új tajvani elnök, Lai Csing-te beiktatására.
Mi történik Tajvanon?
A „Közös kard – 2024A” elnevezésű kínai hadgyakorlatok során bombázók több támadó alakzatot alakítottak ki a Tajvantól keletre fekvő vizeken, és a haditengerészeti hajókkal összehangoltan szimulált támadásokat hajtottak végre, jelentette pénteken a Reuters. A gyakorlatok célja az volt, hogy teszteljék Kína „hatalomátvételi” képességét és Tajvan kulcsfontosságú területeinek ellenőrzését.
A gyakorlatok három nappal Lai hivatalba lépése után kezdődtek, és állítólag külföldi hajók szimulált bombázását is magában foglalták. Kína, amely Tajvant saját területének részeként tekinti, Lai-t „szeparatistaként” aposztrofálja. Elítélte beiktatási beszédét, amelyben felszólította Pekinget, hogy hagyjon fel a fenyegetésekkel.
Egy magas rangú tajvani biztonsági tisztviselő nyilvánosságra hozta, hogy több kínai bombázó szimulált támadást hajtott végre külföldi hajók ellen a Basi-csatorna keleti vége közelében. Azt gyakorolták, hogyan lehet az úgynevezett első szigetlánctól nyugatra fekvő területek teljes ellenőrzését megszerezni. A kínai parti őrség szintén betolakodó gyakorlatokat hajtott végre Tajvan keleti partjainál, beleértve civil hajók szimulált ellenőrzését.
A katonai nyomás ellenére Lin Csia-lung tajvani külügyminiszter megerősítette, hogy a sziget nem enged a nyomásnak, és nem tesz engedményeket a kínai hadgyakorlat miatt.
Miért fontos?
A hadgyakorlatok Tajvan új elnöke, Lai Ching-te beiktatását követően kezdődtek. Lai felszólította Kínát, hogy hagyjon fel a megfélemlítéssel és dolgozzon együtt a békéért.
Kína azonban „erős büntetésnek” nevezett gyakorlatokkal válaszolt Tajvan közelében, „figyelmeztetésként a külső erők beavatkozása és provokációja ellen”. Úgy tűnik, hogy ezek a közelmúltbeli hadgyakorlatok Kína Tajvannal és annak új vezetésével szembeni agresszív álláspontjának folytatását jelentik.