Venezuela az elektromos hálózat védelmére hivatkozva betiltja a kriptopénz bányászatot
Venezuela úgy döntött, betiltja a kriptovaluta bányászatot az elektromos hálózat védelme érdekében.
Venezuela: nem mehet tovább a kriptopénz bányászat
A venezuelai kormány csatlakozott azoknak az országoknak a listájához, amelyek a tetemes villamosenergia-igénye miatt rosszallják a kriptovaluta bányászatot.
Egy helyi hírportál jelentése szerint a venezuelai Villamosenergia-minisztérium (MPPPE) bemutatta a tervét amely a kriptovaluta bányászat farmok leválasztását mutatja az országos elektromos hálózatáról. A lépés célja a túlzott energiafogyasztás szabályozása és a lakosság stabil áramellátásának garantálása.
Közösségi médiából értesültek a kriptovaluta bányászat tiltás híréről
A venezuelai kriptovaluták nemzeti szövetsége egy X bejegyzésben számolt be róla, hogy a kriptovaluta bányászat tiltása Venezuela egész területén érvényes. A lépés az energiastabilitást helyezi előtérbe a feltörekvő kripto-bányászattal szemben.
#Oficial Prohibida la minería de Criptomonedas en toda Venezuela.
— Asonacrip (Asociación Nacional de Criptomonedas) (@AsonacripVe) May 18, 2024
A korrupcióellenes intézkedés része lenne a kriptopénz bányászat tiltása?
Ez a lépés azt a közelmúltban lezajlott erőszakos fellépést követi, amelynek során egy korrupcióellenes kezdeményezés részeként 2000 kriptovaluta bányászati eszközt koboztak el Maracayban, Aragua államban, mintegy 120 kilométerre délnyugatra Caracastól.
A minisztérium hangsúlyozta, hogy hatékony és megbízható elektromos szolgáltatást kell kínálni Venezuela-szerte. Ehhez pedig az kell, hogy megszüntetik a nagy energiafogyasztású gazdaságok által okozott problémákat. Az illetékesek szerint ezek az intézkedések elengedhetetlenek az elmúlt évtizedben megbízhatatlan nemzeti áramellátás stabilizálásához.
Az országot – különösen 2019 óta – ismétlődő áramszünetek sújtják, amelyek jelentősen befolyásolják a lakosok mindennapi életét és a gazdaság általános teljesítményét.
A kormány kriptovaluta-bányászat elleni lépése állítólag egy nagyobb korrupcióellenes törekvés része, amely több vezető tisztviselő letartóztatásához vezetett. Joselit Ramírez, a Cryptoassets National Superintendency (Sunacrip) volt vezetője kulcsszerepet játszhat ezekben a korrupciós vádakban.
Rafael Lacava, Carabobo állam kormányzója állítólag hangsúlyozta az állami együttműködés fontosságát az illegális bányászati műveletek visszaszorítása kapcsán. Arra biztatta a polgárokat, hogy jelentkezzenek és jelentsenek minden jogellenes tevékenységet, hangsúlyozva a közösségi szerepvállalás létfontosságú szerepét az áramellátás megbízhatóságának megvédésében.
Venezuelának azonban nem ez az első fellépése a kriptobányászati tevékenységekkel szemben. Évekkel ezelőtt Venezuela energiaszolgáltatója már elvette az energiaellátást a kriptovaluta bányászati létesítményektől. Most a probléma az ország olajtársaságát érintő korrupciós vizsgálatok miatt jöhetett felszínre. Venezuela főügyésze, Tarek William Saab felfedte, hogy a kormány tisztviselői állítólag illegálisan folytattak olajipari műveleteket a kriptovaluták segítségével.
Kína és Kazahsztán útjára léphet Venezuela
A kriptovaluta bányászata világszerte hírhedt a nagy villamosenergia-igényéről. Válaszul az olyan országok, mint Kína és Kazahsztán szigorú szabályozást vagy nyílt tilalmat vezettek be, hogy megóvják villamosenergia-infrastruktúrájukat, és előtérbe helyezzék az energiaelosztást a létfontosságú közszolgáltatások számára.