A Kraken eltávolíthatja az USDT-t európai piacáról
A Kraken a világ egyik legmegbízhatóbbnak titulált kriptotőzsdéje. A szabályozásoknak való globális megfelelés mellett a cég nagy hangsúlyt fektet a biztonságra, a pénzmosás elleni küzdelemre és az ügyfél-azonosítási eljárásokra. Éppen ezért rendkívül magas a Kraken-felhasználókat érintő tranzakciós költség is a többi kriptotőzsdéhez képest.
Most újabb csapás érheti a Kraken európai felhasználóit, mivel a tőzsde fontolóra veheti a Tether által kibocsátott USDT törlését a nemsokára életbelépő MiCA szabályozásnak köszönhetően. A kilistázás mindkét felet megérintheti, a korlátozások éppen ezért „erősnek” tűnhetnek.
A Kraken célja a szabályozásoknak való megfelelés
A Coinbase-hez hasonlóan a Kraken az egyik olyan régimotoros kriptovaluta tőzsde, mely a globális elterjedés helyett a biztonságot és a szabályozási környezetnek való megfelelést helyezi előtérbe. A tőzsde rendelkezik FinCEN regisztrációval az Egyesült Államokban, megfelel az EU pénzmosás elleni irányelveinek, a legtöbb országban bejegyzett vállalatként működik és Japánban is igyekszik a felhasználókat és hatóságokat is maximálisan kiszolgálni.
A Kraken szabályozási stratégiáért felelős globális vezetője, Marcus Hughes nemrégiben elmondta, hogy a vállalat célja továbbra is olyan körülmények között működni, melyek globális szinten, a régiónként életben lévő szabályozásoknak megfelelnek, ezért előfordulhat a nem támogatott stablecoinok kivezetése is. A felülvizsgálatra az EU szabályozási környezetváltozása miatt van szükség, ugyanis júliustól életbe lép a MiCA, vagyis az Európai Unió által kidolgozott szabályozási keret a kriptoeszközök piacán.
A MiCA viszonyulása a stablecoinokhoz
A MiCA célja egységes jogi keretet biztosítani a kriptoeszközök és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások számára az EU-n belül, ezáltal a digitális eszközök különböző besorolás alá esnek, a piaci szereplők szigorúbb szabályozással kell szembenézzenek, a fogyasztóvédelmet prioritásként kezelik és a fokozzák a piaci integritást és átláthatóságot a jelentési kötelezettséggel.
A MiCA különös figyelmet fordít a stablecoinokra is, melyeket eszközalapú tokenek néven említ. A szabályozás külön osztályokra sorolja majd a stablecoinokat, melyek az eszközalapú tokenek (értéküket fiat valuták, áruk, más kriptoeszközök befolyásolják) és az elektronikus pénz tokenek (fiat valuta értékéhez kötött elektronikus pénz) csoportjára bont. A stablecoin-kibocsátók szintén meg kell feleljenek a MiCA alapelveinek, mely engedélyköteles, regisztrált kibocsátást ír elő, bemutatva a részletes üzleti tervet és a pénzügyi stabilitás biztosítását. A kibocsátónak e mellett jelentős tartalékokat kell felmutatniuk a fedezet biztosítására.
Túlzó korlátozások a kriptoközösség szerint
A júliusban életbe lépő szabályozások a piac szereplőiben aggodalmat keltenek, ezt pedig mindenki máshogy reagálja le. A Tether legutóbbi közleményében Paolo Ardoino, műszaki igazgató bírálta a MiCA „erős korlátait” a tartalékvezetéssel kapcsolatban, és elmondta, a vállalat egyelőre nem tervez szabályozói jóváhagyást szerezni az EU-n belül. A Tether jogosan állhat passzívan a MiCA-hoz, hiszen globális szinten még mindig az USDT a legelterjedtebb stablecoin a maga 111,37 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával. A stablecoin-kibocsátó egyébként rendkívül szoros kapcsolatot ápol az Egyesült Államok számos hatóságával, több ízben is sikeres együttműködést zártak.
Az OKX a MiCA kapcsán oldalt választott, és márciusban törölte a Tether-t, mint opciót az európai felhasználók számára. A felfutóban lévő kriptotőzsde közleményében nem emelte ki, hogy a közelgő szabályozási változás miatt tette ezt vagy általánosságban, de az elsődleges ok a Tether riválisának, a Circle-nek a támogatása. A Circle felel az USDC stablecoinért, mely a piac második legnagyobb szereplője a maga 33,42 milliárd dolláros értékével.
Ellentmondásos helyzetbe került a MiCA kapcsán a Binance is, melynek franciaországi entitása az összes stablecoint törölni kívánta Európában, ezt a jogi osztály vezetője, Marina Parthuis nyilatkozta 2023 szeptemberében. A Binance akkori vezérigazgatója, Changpeng Zhao később azt mondta, hogy ez csak egy szövegkörnyezetből kiragadott, félreérthető mondat volt, és a világ legnagyobb forgalommal bíró kriptovaluta tőzsdéje megkötötte partnerségeit a megfelelő kibocsátókkal.