Puskaporos hordó Afrikában: mi van készülőben?
2020-tól kezdve a dolgok furcsán kezdtek alakulni Afrikában: 2020 óta hat országot láttunk oroszbarát irányba fordulni. Ezek külön-külön is kuriózumnak számítottak, ám összességében ez a változási arány még a legoptimistább neokonzervatív törekvéseket is felülmúlta az Egyesült Államok-barát közel-keleti rendszerváltásokkal kapcsolatban. Ahogy Wesley Clark tábornok összefoglalta: „Öt év alatt hét országot fogunk kiiktatni – Irakkal kezdjük, majd Szíria, Libanon, Líbia, Szomália, Szudán és végül Irán következik”.
Történetünk a negyedik országgal, Líbiával kezdődik.
Muammar Kadhafi és az ártalmatlanítási probléma
2011-ben az Egyesült Államok és az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) megvalósította régebbi tervét: megsemmisítette Muammar Kadhafi rezsimjét. Kadhafi ügyvédeket biztosított, fegyvereket és pénzt adott a fekete nacionalistáknak Dél-Afrikában, a palesztin nacionalistáknak Tunéziában, az ír nacionalistáknak a Brit-szigeteken, a fehér nacionalistáknak Kanadában és az örmény nacionalistáknak Törökországban. Az egyetlen ideológia, amellyel szemben a forradalom testvéri vezetőjének nem volt türelme, s amit nem tolerált, az a radikális iszlám szalafista dzsihadizmus volt. 1998 márciusában Líbia volt az első ország, amely Interpol elfogatóparancsot adott ki Oszama bin Laden ellen. Az elfogatóparancs nem kapott figyelmet. Öt hónappal később az al-Kaida felrobbantotta az USA kenyai és tanzániai nagykövetségét – az esemény 224 ember halálát okozta.
2001 szeptemberében George W. Bush elnök azt mondta a Kongresszusnak, hogy „most minden nemzetnek, minden régiónak döntést kell hoznia. Vagy velünk vannak, vagy a terroristákkal”. Kadhafi elfogadta az USA ajánlatát, és az ENSZ felügyelete alatt felszámolta a tömegpusztító fegyverprogramját. Több mint egymilliárd dollárt fizetett jóvátételként a terrorizmus áldozatainak, hogy lekerüljön a terrorizmus állami támogatóinak listájáról. 2008-ban J. Christopher Stephens, az USA leendő líbiai nagykövete (aki később áldozatul esett a bengázi nagykövetség elleni merényletben) arról számolt be, hogy „Líbia erős partner a terrorizmus elleni harcban, s hogy kiváló az együttműködés a kapcsolattartási csatornákon”.
Kadhafi gyanakvóan figyelte azokat a polgárokat, akik úgy döntöttek, hogy csatlakoznak az afganisztáni bátor mudzsahedin harcosokhoz. Megfigyelte őket, és amikor csak lehetett, kötelességtudóan jelentette őket más hírszerző ügynökségeknek. Miközben Guantanamón több száz olyan személyt tartanak fogva, akiket tárgyalás nélkül megkínoznak, az USA szándékosan szabadon engedte azt, akit „az al-Kaida valószínűsíthető tagjának és az Afrikai Szélsőséges Hálózat tagjának” tartott, hogy végezzen pusztítást Líbiában a kedvükért. Ez a fogoly volt az (Abu Sufian Ibrahim Ahmed Hamuda bin Qumu-nak hívták), aki később a „Saría támogatói” nevű szalafista dzsihadista csoportot vezette. Az Egyesült Királyság parlamentjének a líbiai hatalom megdöntésére vonatkozó döntéséről kapcsolatban utólag elismerték „annak lehetőségét, hogy szélsőséges militáns csoportok megpróbálnak hasznot húzni a lázadásból. A transznacionális militáns szélsőséges csoportokkal kötött líbiai kapcsolatok már 2011 előtt ismertek voltak, mivel sok líbiai részt vett az iraki lázadásban és Afganisztánban az al-Kaidával”.
Kadhafi egy sor vészjósló figyelmeztetést tett arra vonatkozóan, hogy mi történne a halála esetén:
„Líbia létfontosságú szerepet játszik a regionális békében és a világbékében” – mondta a France 24 televíziónak adott interjúban. „Fontos partnerek vagyunk az al-Kaida elleni harcban”.
„Feketék milliói érkezhetnek a Földközi-tengeren, hogy tovább haladjanak Franciaországba és Olaszországba; Líbia szerepet játszik a Földközi-tenger biztonságában”.
Szaif Kadhafi kiemelte: „Líbia Észak-Afrika és a Földközi-tenger Szomáliájává válhat. Látni fogjátok majd a kalózokat Szicíliában, Krétán, Lampedusán. Látni fogjátok az illegális bevándorlók millióit. A terror a szomszédban lesz”. Bár a Földközi-tengeren nem kelt életre kalózkodás (a hagyományos értelemben), Kadhafi jóslatai ettől függetlenül helytállóak voltak.
Az amerikai katonai tisztviselők nem egész öt év elteltével nyíltan elismerték, hogy Líbia bukott állam. A Nemzetközi Válságcsoport 2015 februárjában így figyelmeztetett: „Ahogy a dolgok most haladnak, a legvalószínűbb középtávú kilátás nem az egyik oldal győzelme, hanem az, hogy elszaporodnak a rivális helyi hadurak és radikális csoportok, az állami intézmények maradványai összeomlanak, a pénzügyi tartalékok … kimerülnek, és az egyszerű líbiaiak nehézségei exponenciálisan növekednek”.
Ahogy azt előre jelezték, feketék milliói özönlöttek Líbia földközi-tengeri partvidékére, hogy átkeljenek Franciaországba és Olaszországba. Sokakat megvertek, megerőszakoltak és éheztettek az ENSZ Gyermekalapja által „élő pokolnak” nevezett helyeken, de olyan is előfordult, hogy szabadtéri rabszolgapiacokon adták el embereket. Az olasz Lampedusa szigetén tizenhárom évvel később sem számít újdonságnak, több száz vagy több ezer illegális afrikai migráns érkezése egyetlen éjszaka alatt. 2017. május 22-én egy Salman Abedi nevű manchesteri születésű líbiai férfi, aki az MI5 által támogatott líbiai dzsihádból tért vissza, felrobbantotta magát egy Ariana Grande-koncert közepén – az eset egyike azon jelenségeknek, amelyeket a Szenátus Külügyi Bizottságának korábbi vizsgálati tanácsadója, Jack Blum által „ártalmatlanítási problémának” nevezett. A merénylő önmagával és huszonkét másik emberrel végzett a főként fiatal lányokból álló közönségben.
Hillary Clinton „banki lövésének” második fázisaként a líbiai kormány megdöntése és a líbiai fegyverarzenál kifosztása lehetővé tette a Központi Hírszerző Ügynökség számára, hogy ezeket a fegyvereket a szíriai dzsihadistákhoz irányítsa. Az iszlám világ ostorozói ezt a váratlanul felhalmozott fegyvermennyiséget arra is felhasználnák, hogy brutálisan megkínozzák a lakosságot Afrika Száhel-övezetében, leginkább Maliban. 2011 után a Száhel-övezet országaiban tízszeresére-hússzorosára nőtt a Boko Haram és az Iszlám Állam és a hozzájuk hasonló csoportok részéről elkövetett halálos iszlám terrorcselekmények száma, amit a Vision of Humanity „a banditizmus dzsihadizálódásának” nevez.
Franciaország és Afrika, na meg a puccsok sorozata
Miután 1969-ben átvette a hatalmat, Kadhafi 1973-ban az Olaszország és Franciaország közötti régebbi gyarmati határok alapján földeket foglalt el az egykori francia gyarmaton, Csádban. 1979-ben Líbia beavatkozott a csádi polgárháborúba Goukouni Oueddei oldalán. Amikor Oueddei a líbiai csapatok kivonását követelte, Líbia kivonult a nem vitatott területekről. Goukouni hallgatólagosan megerősítette az új határt. Franciaország támogatta Hissène Habré 1982-es hatalomátvételét. Idriss Déby tábornok kulcsszerepet játszott a líbiai csapatok Észak-Csádból való kiszorításában, de Franciaország és Habré elnök féltek a növekvő befolyásától, ezért Szudánba száműzték.
Kadhafi 1990-ben kezdte támogatni Déby erőfeszítéseit, hogy hadsereget állítson fel és átvegye a hatalmat Csádban. űDéby sikerrel járt, a korábbi riválisok pedig gyorsan összebarátkoztak. Líbia 1994-ben kivonult a vitatott területről, és a két ország egy sor biztonsági, kereskedelmi és menekült-telepítési megállapodást kötött. A legfontosabb, hogy a két ország széleskörűen együttműködött az iszlám fegyveresek elleni harcban, mint két pont egy Nigériával közös láncolatban. 2021-ben Déby meghalt a Szaúd-Arábia által finanszírozott lázadók elleni harcban, akiket Líbia három egymással versengő forradalmi kormánya egyikének elemei támogattak.
A Nyugathoz való közeledése során Kadhafi és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök aláírta a 2008-as bengázi szerződést. Olaszország bocsánatot kért a gyarmatosításért, és vállalta, hogy húsz év alatt 5 milliárd dollár jóvátételt fizet Líbiának. Ennél is fontosabb, hogy Olaszország és az Európai Unió teljes mértékben modernizálná a líbiai határőrizeti infrastruktúrát, beleértve a műholdas felderítést és a közös olasz-líbiai parti őrjáratot, hogy megállítsák az Európába tartó migránsok illegális áramlását. Kadhafi halálával és azzal, hogy egyik líbiai frakció sem tudta megszilárdítani az ellenőrzést, ez az infrastruktúra szétesett.
2019 januárjában az olasz populista jobboldal diplomáciai offenzívát indított Franciaország ellen, a köztársaság afrikai politikáját okolva a migránsáradatért. Egy gyűlésen Luigi Di Maio miniszterelnök-helyettes feltette a kérdést: „Ha ma emberek hagyják el Afrikát, az vajon nem azért történik, mert néhány európai ország, élükön Franciaországgal, soha nem hagyta abba több tíz afrikai állam gyarmatosítását?”.
Matteo Salvini hasonlóképpen nyilatkozott:
„Vannak országok, amelyek ellopják Afrika vagyonát, és Franciaország egyértelműen közéjük tartozik. Franciaországnak nem érdeke, hogy Líbiát jobb hellyé tegye. Párizst az érdekli, hogy megszerezze az ottani olaj feletti ellenőrzést. Az ő érdekeik pedig ellentétesek az olasz érdekekkel. Büszke vagyok arra, hogy egy nagylelkű országot kormányozhatok. Nem veszünk leckéket emberségből Franciaországtól, még kevésbé Macrontól. Az elmúlt években Franciaország migránsok ezreit fordította vissza, köztük nőket és gyerekeket. Az éjszaka közepén hurcolták őket vissza Olaszországba, mint az állatokat. Ismétlem, nem veszek leckét Macrontól.”
Giorgia Meloni leendő miniszterelnök szintén csatlakozott a támadáshoz, és magyarázta a televíziós közönségnek a CFA frankot, „azt a gyarmati fizetőeszközt, amelyet Franciaország annak a 14 afrikai nemzetnek nyomtat, amelyeknek a felségvagyonát élvezi, és amelyek révén kiaknázza e nemzetek erőforrásait”. Egy, a Burkina Fasó-i aranybánya mélyén lévő gyermeket ábrázoló képet tartva kezében arra a következtetésre jutott, hogy „a megoldás nem az, hogy Európába visszük az afrikaiakat. A megoldás az, hogy megszabadítjuk Afrikát bizonyos európaiaktól, akik kizsákmányolják”.
Mentségére legyen mondva, hogy a CFA frank inflációs szempontból történelmileg kevésbé volt kedvezőbb, mint a szomszédos afrikai országok valutái. Mégis, most az egyszer nem volt teljesen igazságtalan és történelmietlen Franciaországot különösen inkompetensként kiemelni. Franciaország egykori gyarmatai szokatlanul rosszul teljesítettek más hatalmak gyarmataihoz képest. Az 1960-as de jure dekolonizációtól a hidegháború végéig Franciaország több mint száz katonai expedíciót indított egykori afrikai gyarmataira. A hidegháború után a szubszaharai Afrikában elkövetett puccsok több mint háromnegyede a volt francia gyarmatokon történt.
Malit, Burkina Fasót és Nigert sújtotta leginkább az iszlám terrorhullám. A három ország határán húzódik a „Nagy-Szahara Iszlám Állama”. Miután a Franciaország által támogatott kormányok ismételt kudarcot vallottak a felkelők kiszorításában, a katonák a nép támogatásával ragadták magukhoz a hatalmat. Szudánt, Guineát és Gabont szintén megdöntötték, így egy folyamatos „puccsöv” jött létre, amely a Vörös-tengeri Szudántól az Atlanti-óceánon fekvő Guineáig húzódik. Március 24-én Szenegál Bassirou Diomaye-t választotta elnökké, aki megfogadta, hogy elhagyja a CFA frankot.
Oroszország, Oroszország, Oroszország…
Mali, Burkina Faso és Niger új katonai kormányai megalakították a Száhel-államok szövetségét, és mindannyian kiléptek a Nigéria által dominált és nyugati támogatású Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségéből. Ezután bejelentették, hogy a francia csapatokat többé nem látják szívesen az országokban, helyette az orosz Wagner-csoport védelmét és kiképzését fogadják.
A Wagner-csoport eredetileg egy zsoldoscég volt, amelyet Jevgenyij Prigozsin orosz oligarcha vezetett. 2023 júliusában Oroszország Szentpéterváron csúcstalálkozót rendezett, amelyen Putyin bejelentette, hogy 23 milliárd dollár adósságot fog elengedni különböző afrikai országoknak. A konferencia volt Jevgenyij Prigozsin egyik utolsó nyilvános szereplése a 2023. júniusi sikertelen puccsát követően és a 2023. augusztusi repülőgép-szerencsétlenségét megelőzően. A Wagner Afrikában áttért az Afrikai Hadtest megnenevezésre, amelyet a hírek szerint közvetlenül az orosz katonai hírszerzés irányít. Oroszország „rezsim túlélési csomagokat” kezdett felajánlani afrikai országoknak, cserébe az ásványkincsekhez való hozzáférésért. Oroszország azzal fenyegetőzik, hogy elvágja a kiváltságos francia hozzáférést a nigeri uránkészletekhez, amelyekből Franciaország villamos energiájának 12 százalékát állítják elő.
Az Egyesült Államoknak közvetlen részesedése is van Nigériában; az Afrika Parancsnokság két bázisa az övék, amelyek közül az egyik, amelyet 2019-ben fejeztek be, hírszerzési központként, valamint a Reaper drónok indítóállásaként szolgál. Az Agadez és Niamey bázisok kulcsfontosságúak a Közép-Afrikát átfogó felügyelet szempontjából. Az ismeretlen számú hírszerző ügynök mellett ezer amerikai katona tartózkodik az országban, és az új nigériai kormány ragaszkodik ahhoz, hogy ne fogadják őket szívesen. Molly Phee, az Egyesült Államok Afrikáért felelős külügyminiszter-helyettese márciusban kétszer is ellátogatott Nigerbe, de a nigériai kormány eddig nem mutatta jelét a megingásnak.
Azután a bizonyos szeptember 11-ei esemény után a neokonzervatívok azt tervezték, hogy uralni fogják az egész Közel-Keletet és Észak-Afrikát. Ehelyett úgy tűnik, hogy a birodalmi arrogancia és a nyílt aljasság az országot arra az útra terelte, ahol mindent elveszíthet.