Mi az a Raspberry Pi és mire használható ez a szuperolcsó mini PC?
A Raspberry Pi egy egykártyás számítógép, amely továbbra is kiváló lehetőség azok számára, akik szeretnek otthon bütykölni és programozni.
A Raspberry Pi 2012-ben jelent meg, és azóta több változata is megjelent. Az eredeti Pi egymagos, 700 MHz-es CPU-val és mindössze 256 MB RAM-mal rendelkezett, a legújabb modellt azonban már egy négymagos Arm Cortex-A76 processzor hajtja, amely 2,4 GHz-en fut, és akár 8 GB RAM-mal is rendelhető. A Raspberry Pi ára mindig is 100 dollár alatt volt, általában 35 dollár körül. Érdemes kiemelni a Pi Zero-t, amely mindössze 5 dollárba kerül, de még a csúcsmodell, a Pi 5 ára is csak 75 dollár.
Az emberek világszerte használják a Raspberry Pi-t programozási ismeretek tanulására, otthoni automatizálásra, vagy épp hardverprojektekhez, de még ipari alkalmazásra is használják.
Mielőtt jobban belemerülnénk az eszköz felhasználásába, érdemes tisztázni, hogy mi is az a Raspberry Pi. A Raspberry Pi egy nagyon olcsó, egykártyás számítógép, amely Linuxot futtat, és egy GPIO tüskesort is biztosít arra az esetre, ha valaki elektronikus alkatrészeket vezérelne a Pi-vel.
Ezek a Raspberry Pi modellek elérhetőek a piacon
A Raspberry Pi termékcsaládnak számos generációja létezik: a Pi 1-től a Pi 5-ig. A legtöbb generációból általában van egy A és egy B modell: az A modell egy olcsóbb változat, és általában kevesebb RAM-mal és kevesebb porttal (például USB és Ethernet) rendelkezik. A Pi Zero az eredeti generáció (Pi 1) még kisebbre és olcsóbbra szabott változata.
Jelenleg a csúcsmodell a Pi 5-ös, amit egy 64 bites, négymagos Arm Cortex-A76 processzor hajt, amely 2,4 GHz-en fut, így a négy évvel ezelőtti Pi 4-hez képest két-háromszoros teljesítménynövekedést tesz lehetővé. A tavaly megjelent eszköz kétféle változatban kapható: a 4 GB-os modell 60 dollárba, a 8 GB-os verzió pedig 75 dollárba kerül, ami továbbra is nagyon olcsónak számít a piacon.
Az értékesítés mellett oktatási tevékenységet is végez a Raspberry Pi Foundation
A Raspberry Pi Foundation azon dolgozik, hogy a számítástechnika és a digitális alkotás erejét a világ minden táján az emberek kezébe adja. Ezt úgy éri el, hogy olcsó, nagy teljesítményű számítógépeket biztosít, amelyeket az emberek tanulásra, különböző produktív tevékenységekre és szórakozásra használhatnak.
Az alapítvány emellett ismeretterjesztő és oktatási tevékenységet is folytat, hogy minél több embernek segítsen hozzáférni a számítástechnikához és a digitális alkotáshoz. A Raspberry Pi Foundation az eszközök eladásából származó bevételre támaszkodik, hogy folytatni tudja oktatási tevékenységét.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Raspberry Pi nyílt forráskódú ökoszisztémában működik: Linuxot futtat, emellett pedig a fő operációs rendszere, a Pi OS szintén nyílt forráskódú.
Mire használható egy ilyen eszköz?
Vannak, akik azért vesznek Raspberry Pi-t, hogy megtanuljanak programozni, és azok, akik már tudnak kódolni, arra használják a Pi-t, hogy megtanulják az elektronika programozását fizikai projektekhez. A Raspberry Pi lehetőséget ad arra, hogy saját otthoni automatizálási projekteket hozzunk létre, ami népszerű a nyílt forráskódú közösségben, mert így a felhasználóé az irányítás, ahelyett, hogy egy szabadalmaztatott zárt rendszert használna.
Az eszköz segítségével többek között reklámokat blokkolhatunk, saját Twitter botot hozhatunk létre, de akár digitális fényképnézegetőt is készíthetünk.
Az egyik felhasználó például egy AI chatbotot készített a Pi segítségével, az eszköz nagyon alacsony ára miatt szinte elhanyagolható költséggel. És bár a Pi-k teljesítménye gyakran elmarad a mai erős számítógépekétől, a mini PC még mindig képes néhány 2D-s és 3D-s játékot jól futtatni, amivel az olcsóságot kereső gamerek egyik kedvence lett. Az említett AI chatbot egyébként teljesen offline, és a kérdés feltevése után átlagosan 15 másodpercig tart, mire választ generál.
Érdemes megemlíteni egy másik kreatív felhasználást is, valaki ugyanis egy Game Boy stílusú eszközbe építette bele a Pi-t, amin futtatható a legtöbb retro játék. A prototípust 3D nyomtatóval készítették el, és a régi Game Boy formáját viseli, de egyedi elrendezésével a modern vonalat is magában hordozza.
Ahogy a fenti példákból is látszik, a Raspberry Pi felhasználása rendkívül sokszínű, a játékok programozása és futtatása mellett internetes tartalmakat streamelhetünk, adatbázisokat készíthetünk és különböző produktív tevékenységeket végezhetünk az eszköz segítségével.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés