A Bitcoin megváltoztatta a BlackRock üzleti modelljét – nem is akárhogy
Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója elküldte éves levelét a vezérigazgatóknak és befektetőknek, melyben személyes története mellett az elmúlt évben elért üzleti eredményeiről is számot adott. A világ egyik legnagyobb alapkezelője amellett, hogy a Bitcoin spot ETF sikerességéről írt, kiemelte az amerikai nyugdíjrendszer válságát és a környezetvédelem fontosságát.
Mint ismert, a BlackRock egyike azon alapkezelőknek, akik 2024 januárjában engedélyt kaptak az SEC-től Bitcoin spot ETF értékesítésére, az IBIT beáramlása pedig 3 hónap alatt átlépte a 15 milliárd dollárt. Ez azonban elenyésző része a BlackRock által kezelt 10 000 milliárd dollárnak, mellyel a cég a világ legnagyobb alapkezelője.
Jelentős növekedést ért el a BlackRock
Fink leveléből kiderül, hogy a BlackRock által kezelt vagyon átlépte a 10 500 milliárd dollárt, mellyel megszilárdították helyüket az alapkezelők rangsorában. Az erős részvénypiacnak és sikeres Bitcoin ETF-nek köszönhetően a cég árbevétele 36%-os növekedést ért el, ezzel pedig 1,57 milliárd dolláros nettó profitot értek el az első pénzügyi negyedévben. A Fairside Investors adatai alapján a cég 15,25 milliárd dollárt tart jelenleg az IBIT tickerre keresztelt Bitcoin spot ETF-ben, mellyel a Grayscale-t leszámítva messze a legnagyobb holderek – megelőzve a Fidelity-t (8,05 milliárd dollár) és az ARK-ot (2,25 milliárd dollár).
A cég kriptovaluta piac iránti adaptációját mutatja egyébként a március végén kérelmezett BlackRock USD Institutional Digital Liquidity Fund nevű RWA-termék, mely a való világbeli eszközök tokenizálását részesítheti előnyben. Bár az alapban lévő eszközök allokációját homály fedi, elképzelhető, hogy ingatlanokat fog a cég blokklánc-tokenekké konvertálni, ezzel növelve a likviditást és a piaci hozzáférhetőséget. A BlackRock által figyelt 12 RWA-projekt közül érdemes egyébként megemlíteni a Realio-t ($RIO) és a Mantra Network-öt ($OM), melyek a felfedezés óta hihetetlen emelkedést mutattak be.
Aggályok a rendszer körül
Annak ellenére, hogy a cég rendkívüli növekedésről számolt be, az 57 milliárd dolláros nettó beáramlás még elmaradt a BlackRock által várttól, melyet első sorban a FED rekordmagas kamatainak tudnak be. Fink szerint rendkívül sokan haboznak megválni felhalmozott készpénzállományuktól, mivel az emberek bizonytalanok visszaugrani a részvényekbe és kötvényekbe. A BlackRock vezérigazgatója szerint a monetáris politika lazulása és az idénre beharangozott kamatvágások hozhatják el az ügyfelek számára azt a fordulatot, hogy ismét kockázatos eszközökbe fektessenek.
A BlackRock által kezelt vagyon több, mint fele egyébként nyugdíjalapokban van lekötve, melyre Fink fel is hívta az ügyfelek figyelmét. A 71 éves milliárdos szerint az Egyesült Államok nyugdíj- és társadalombiztosítási rendszere nem fenntartható jelen formájában, ez ellen pedig együtt kell tenniük intézményi szinten.
Intézményi struktúra, környezetvédelem és éghajlatváltozás
A BlackRock pénzügyi igazgatója, Martin Small természetesen kitért a BlackRock strukturális felépítésére is és arra is, hogy stabilan tartják a cég létszámát, ahogyan azt tették az elmúlt években mindig. Small szerint a mesterséges intelligencia (AI) nem jelent veszélyt az alkalmazottak pozícióira, úgy tekint az AI-eszközökre, melyek a hatékonyságot képesek lehetnek fokozni. Erre a hírre egyébként nem reagált túl jól a BlackRock részvénye (NYSE: BLK – 763,40 dollár), mely 2,87%-ot esett pénteken, idén pedig már majdnem 5%-ot.
A BlackRock mindig szívén viselte a fenntarthatóság és környezetvédelem kérdését, éppen ezért folytatták befektetéseik növelését a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését és a digitalizáció elősegítését szorgalmazó iparágakban. Fink arról beszélt, hogy tavaly 17 ország vezetőjével folytatott diskurzust az éghajlatváltozásról és a befektetői felelősségről, és arra jutottak, hogy a jövőben a zöld energiát kell előtérbe helyezni, a fosszilis tüzelőanyagokat pedig visszaszorítani.