Együtt esett a részvénypiac és a bitcoin – valami nagy gond lehet a háttérben?
Új mélypontra esett minden, a részvénypiac és a Bitcoin árfolyama együtt kezdett el ismét mozogni. Eltört volna valami?
A részvénypiac és a bitcoin kapcsolata
A március 28-i történelmi csúcsot követően az S&P 500 és vele együtt az egész tőkepiac megingott, két héttel később, április 12-én az 5150 pontos küszöb alá süllyedt a hetek óta tartó folyamatos emelkedés után. A Bitcoin árfolyama is negatívan reagált ugyanebben az időszakban, így érdemes elemezni, hogy mi a mozgatórugója a jelenlegi árfolyam korrekciónak. Hiszen a piaci korrekció ezúttal a kriptovalutákra is vonatkozik.
Az S&P 500 index 2,9%-os zuhanása az 5333-as csúcsról szerénynek tűnhet ugyan, de négy hét óta ez az első alkalom, hogy az amerikai tőzsdeindex 5120 pont alá süllyedt. A tartósan magas infláció miatt a befektetők kétségbe kezdték vonni a Federal Reserve (Fed) azon képességét, hogy 2024-ben lehetősége lesz csökkenteni a kamatlábakat.
Az emelkedő infláció és a Fed szigorúbb monetáris politikája a korrekció hajtóereje
Április 12-én a nagy amerikai pénzintézetek, például a JPMorgan és a Wells Fargo 4%-os negyedéves nettó kamatbevétel csökkenésről számoltak be. Ez a szám azt a különbséget mutatja, amit a bankok eszközeikkel keresnek, és amit az ügyfeleknek fizetnek ki. Ez a helyzet jól tükrözi azokat a kihívásokat, amelyekkel a kisebb bankok szembesültek már 2023-ban is.
A JPMorgan pénzügyi igazgatója, Jeremy Barnum megjegyezte, hogy az ügyfelek a hagyományos megtakarítási számlákról a magasabb hozamú alternatívák felé váltanak. Ez az elmozdulás pedig segít megmagyarázni, hogy a JPMorgan részvényei miért estek 5,7%-ot április 12-én, annak ellenére, hogy az első negyedévben a nettó nyereség 6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon emellett kiemelte a geopolitikai feszültségek és a Fed további mennyiségi szigorításából fakadó kockázatokat.
A pénteki tőzsdei visszaesés elsődleges oka tehát leginkább a tartós infláció. Ez arra készteti a jegybankot, hogy magasabb kamatszintet tartson fenn, ezzel pedig csökkenti a likviditást.
Április 12-én ezzel egy időben az arany minden idők csúcsára, 2431 dollárra ért fel. Miközben az arany ára felfelé haladt, mert a befektetők a vagyonmegőrzés érdekében értéktartó eszközt kerestek az infláció elől, a Bitcoin piacán elmaradt a lendület. Sőt.
Eltűnt a bizalom a piacról
Az igazán nagy probléma itt azonban nem is az infláció.
Április 10-én az amerikai kincstári 5 éves kötvény hozama az elmúlt öt hónap legmagasabb szintjére kúszott fel. Ez jól jelzi a befektetők elégedetlenségét a 4,5% alatti hozamokkal az inflációs kilátások fényében.
Ennek a helyzetnek két jelentős kihatása van:
- először is, a kormánynak magasabb költségekkel kell szembenéznie adósságának refinanszírozása során. És ha az Egyesült Államok drágábban finanszírozza magát, akkor kb. az egész világ is drágábban tudja majd finanszírozni a gazdaság működését.
- másodszor, a magas kamatok a vállalatokat elriasztják a munkaerő-felvételtől és a terjeszkedéstől a vonzóbb, magasabb, fix hozamot hozó megtérülések miatt.
Ahogy az arany ára emelkedik, és a befektetők magasabb hozamokat keresnek az Egyesült Államok kötvényein, ez a gazdaság iránti bizalom hiányát jelzi.
Ilyen körülmények között a Bitcoin befektetések támogatása kihívást jelent – függetlenül az inflációs trendektől. Mivel a piaci szereplőknek csak egy kisebb része tekinti a Bitcoint biztonságos menedéknek, az a feltételezés, hogy a kriptovaluta felvirágozhat a tőzsdei visszaesés idején, egyelőre csak egy spekulatív narratíva tud maradni rövidtávon.
A világgazdaság megdőlhet, ha Kína gazdasági növekedése elhalványul
A Federal Reserve szigorúbb monetáris politikája és az Egyesült Államok gazdaságába vetett bizalom gyengülése mellett van még más is ami aggasztja a befektetőket.
Kína jelentős aggodalomra ad okot az ingatlanszektorban tapasztalható gondjai és a legutóbbi csalódást keltő külkereskedelmi adatai miatt. A Yahoo Finance szerint Kína 7,5%-os exportcsökkenésről számolt be márciusban az előző év azonos időszakához képest, ami komolyabb visszaesést jelent, mint a már amúgy is előrejelzett 2,3%-os visszaesés. Az elemzőket aggasztják egyes kínai iparágak kapacitásfeleslege, és nem számítanak gyors fellendülésre, főként az ingatlanszektorban jelenleg is zajló válság miatt.
Április 10-én a Fitch hitelminősítő intézete negatívra rontotta Kína szuverén hitelminősítését, mivel az ország 138 milliárd dollár értékű hosszú lejáratú kötvény kibocsátását tervezi a gazdasági növekedés ösztönzése érdekében. A Bloomberg március 28-án megjegyezte, hogy a kínai bankok 2023 végén 5%-os rossz hitel állományról számoltak be. A térség legnagyobb ingatlanfejlesztői közül néhány, köztük az Evergrande és a Country Garden pedig a közelmúltban csődöt is jelentett.
Kína jelentős bizonytalanságot kelt tehát a globális piacokon, de a Bitcoin árára gyakorolt hatása továbbra is bizonytalan. Ennek ellenére túlzottan optimista lenne azt várni a befektetőktől, hogy növeljék kriptovaluta kitettségüket most a közeljövőben, ha az S&P 500 meredeken tovább csökken lefelé.