Japán a külföldi tömeges migráció korszakába lép

Úgy tűnik, hogy Japán a homogén társadalomból a „sokszínűség és befogadás” átmenetére készül a „tömeges külföldi bevándorlás korszakának” bevezetésével. A CIA World Factbook szerint ez hatalmas változás lesz egy olyan ország számára, amely egészen a közelmúltig 97,5%-ban japán etnikumú volt.

A Bloomberg cikke részletezi, hogy a rohamosan csökkenő születési arányszám, az elöregedő társadalom és a krónikus munkaerőhiány hogyan ösztönzi a külföldiek millióinak behozatalát, akik „megváltoztathatják Japán arcát”.

A Japánban dolgozó külföldi munkavállalók száma mára meghaladta a 2 milliót, ami 12,4%-os növekedést jelent 2022-hez képest. A kelet-ázsiai országnak évente legalább 647 ezer munkaképes korú bevándorlóra van szüksége ahhoz, hogy 2040-ig várható 11 milliós nagyságrendre becsült munkaerőhiányt ki tudja elégíteni.

„Japán a tömeges külföldi bevándorlás korszakába lép.” – mondta Junji Ikeda, a Saikaikyo, egy hirosimai székhelyű ügynökség elnöke, amely a külföldi munkavállalók behozatalával és felügyeletével foglalkozik. „A fokozatos kiigazítások nem lesznek elegendőek.” – tette hozzá.

Csak az egyik program keretében 820 000 bevándorlót engednek be a közlekedési és logisztikai szektorban való munkavállalásra, ami a korábban elfogadott szám megduplázása, annak érdekében, hogy „erőfeszítéseket tegyenek egy befogadó társadalom megvalósítása érdekében.” – mondta Yoshimasa Hayashi kabinetfőtitkár.

A folyamatot „szakmunkásvízum” mellett hajtják végre, a tényleges munkakörök, amelyeket a migránsok betöltenek majd, taxisofőrök, buszsofőrök és gyári munkások lesznek. A szolgáltatási ágazatban a munkaköröket is egyre inkább külföldi migránsok töltik majd be. Ők később a családjukat is magukkal hozhatják, hogy határozatlan ideig Japánban maradhassanak. Az Economist beszámolója szerint „Japán jövőjébe pillantva” úgy néz ki, hogy a kisboltokban túlnyomó többségben migránsok dolgoznak majd, ami rávilágít „a bevándorlás fontosságára”.

A Japán társadalmi berendezkedés átalakulására kell számítani

„Gearoid Reidy a Japan Times-ban megjelent cikkében úgy becsüli, hogy a tengerentúli munkavállalók száma több mint kétszeresére nőtt az elmúlt évtizedben, míg a tágabb értelemben vett külföldi közösség, amelybe a gyerekek és a diákok is beletartoznak, 50 százalékkal nőtt.” – írja a Spectator.

„Reidy olyan időket vizionál, amikor Japán lakosságának több mint 10 százaléka külföldön született lesz, amivel a híresen homogén, exkluzív nemzet az Egyesült Királysággal, az Egyesült Államokkal és Franciaországgal kerül egy szintre.”

Tavaly év végén a kormány bejelentette, hogy 20 év óta először emelkedett a bűnözés, és ez a helyzet az elkövetkező években a japán anyanyelvűek számára is a mindennapok részévé válhat.

A BBC News riportja Japán korábbi elutasító magatartásáról a tömeges migrációval kapcsolatban kiemelte, hogy az ország „megrekedt a múltban”. Ezt a múltat úgy jellemezték, hogy „békés, virágzó ország volt, a világ leghosszabb várható élettartammal, a legalacsonyabb gyilkossági aránnyal, kevés politikai konfliktussal.”

Annak ellenére, hogy nagyszámú munkaerőt importál, úgy tűnik, Japán még mindig igyekszik korlátozni a magukat menedékkérőnek valló külföldi állampolgárokat. Egy júniusban induló új rendszer felhatalmazza a kormányt arra, hogy kitoloncolja azokat a külföldieket, akiknek a menedékkérelmét többször is elutasították már.