Az összes illegális kriptotranzakció feléért már a Tron felel

A blokklánc elemzésekkel foglalkozó TRM Labs cége nemrégiben közzétett egy dokumentumot a Tron blokklánc állapotáról. Az elemzésből kiderült, hogy 2023-ban a Tron volt felelős az összes illegális kriptovalutás tranzakció 45%-áért. A Justin Sun nevéhez köthető Tron egyre növekvő szereppel bír például a drogkereskedők világában, írt róla a South China Morning Post, bár még mindig jelentős a Bitcoin szerepe is. A Tron azért vált igazán népszerű opcióvá a bünőzők számára, mert alacsonyak a tranzakciós díjai, és kifejezetten gyors.

A Tron szerint nincs befolyásuk a felhasználók felett

Szintén a TRM Labs dokumentumában írnak arról, hogy a Tether, a vezető stabilcoin több mint 19 milliárd dollárnyi illegálisnak nevezhető tranzakciót bonyolított. Azaz a stabilcoin teljes kereskedési volumenének 1,6%-a bűncselekményekhez köthető. A Tron-alapú USDT token még 2019. márciusában jelent meg és a TRM Labs szerint ma már a terrorizmus finanszírozásában az első számú választás. A Tether weboldala szerint jelenleg az USDT piaci kapitalizációja 54 milliárd dollár. Ezzel ez a vezető stabilcoin a Tron blokkláncon. Az Ethereum alapú token áll a második helyen 49 milliárdos piaci kapitalizációval.

A Tether mindenesetre most is és korábban is közleményekben reagált, azt állítva, hogy az illegális forrásból származó pénzekhez köthető tranzakciók volumenére vonatkozó becslés jelentősen túlzó. Mindenesetre korábban több más elemzés és még az ENSZ is úgy vélte, hogy a Tron jelenleg az illegális utakon járók elsőszámú választása. A Tron DAO közleményében pontatlannak nevezte az ilyen állításokat. Azzal érvelt, hogy „aktívan együttműködik” a blokklánc szakértő cégekkel. Hozzátette, hogy „hibás” az a feltételezés, hogy közvetlen ellenőrzést gyakorolhatnánk azok felett, akik a technológiát használják. Ahogy arról már írtunk korábban, a Tron alapítóját tavaly márciusban beperelte az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet, a SEC.