Háborút indít a brit kormány a dohányzás ellen
Rishi Sunak brit miniszterelnök törvényjavaslatot nyújtott be arról, hogy a 2009. január 1-jén vagy azt követően születtek számára már egyáltalán ne lehessen cigarettát és dohányárut eladni. Ha a tervezetet elfogadják, azzal az Egyesült Királyság a világ egyik legszigorúbb dohányellenes kormányává válna.
A kormány szerint magát a dohányzást nem fogják büntetni, így aki most legálisan vásárolhat dohányterméket, azt a jövőben sem fogják megakadályozni. Aki viszont idén tölti be a 15. életévét, számára már soha nem lehet legálisan cigarettát árulni. A javaslat minden évben egy évvel megemeli a korhatárt, azzal a céllal, hogy a mai fiatalok ne szokjanak rá a cigarettára és visszaszorítsák a szándékosan gyermekeknek szánt, ízesített elektromos cigarettákat. A számok ugyanis azt mutatják, hogy minden ötödik gyermek próbálta már az e-cigit – annak ellenére, hogy 18 éven aluliak számára használatuk nem legális. Az e-cigarettát használó fiatalok száma továbbá az elmúlt évben megháromszorozódott.
A törvényjavaslat szerint azok a boltok, amelyek nem tesznek eleget az előírásoknak, 100 font (kb. 45 ezer forint) helyszíni bírságot kapnak (a már most is kiszabható 2500 font maximális bírságon felül). 2025 áprilisától továbbá a környezetvédelmi törvények értelmében betiltják az eldobható e-cigaretták értékesítését.
A brit Munkáspárt támogatja a tilalmat, várhatóan a konzervatív képviselők azonban ellenezni fogják azt. Korábban Liz Truss volt miniszterelnök például kijelentette, hogy „egy konzervatív kormánynak nem szabadna a dajka állam kiterjesztésére törekednie. Ez csak azoknak nyújt támogatást, akik a szabadságot akarják korlátozni”.
Rishi Sunak szerint azonban a dohányzás elleni törvény életeket mentene és több milliárd fontot spórolna meg a brit egészségügyi rendszer, az NHS számára. Chris Whitty főorvos úgy véli, „ha elfogadják a jogszabályt, az csökkenteni fogja a betegségeket és az idő előtti elhalálozások számát.”
A törvénytervezetet a héten mutatják be az alsóházban, de az időpontot, amikor a képviselők először megvitatják az intézkedést, még nem hozták nyilvánosságra.