Peter Schiff bánja, hogy nem vásárolt anno Bitcoin-t
A Bitcoin BTC Price napról napra dönti meg történelmi csúcsait, melynek következtében számos, a befektetési szférában elismert és sikeres üzletember mondja el véleményét a jelenleg zajló trendről. A Real Vision társalapítója és vezérigazgatója egy nemrégiben adott interjújában beszélt arról, hogy bárcsak vásárolt volna a „digitális aranyból”, amikor azt a kezdet kezdetén bemutatták neki.
Schiff utalt arra, hogy vennie kellett volna a Bitcoin-ból
Az amerikai tőzsdealkusz, Peter Schiff ismert Bitcoin-kritikus. Schiff 2024. március 13-án Raoul Pal-nál vendégeskedett, ahol egyértelmű utalásokat tett arra, hogy bánja, hogy nem fektetett be a Bitcoinba, amikor azt egy munkatársa 2010-ben bemutatta neki. Akkoriban a Bitcoin árfolyama alig érte el az 1 dollárt, Schiff pedig utólag bánja döntését. Az interjú során Schiff kitért arra, hogy befektetése most százmillió dollárokat érne, ugyanakkor nem tudja, hogyan reagált volna időközben, amikor a 10 – 100 ezer dolláros befektetése időközben ennyire megsokszorozódik.
Nagyot fordult a világ a Bitcoinnal és az egész kriptopiaccal az elmúlt félévben, miután a piac beárazta a Bitcoin spot ETF elfogadását. Miután az elfogadásra került 2024 januárjában, a beáramló intézményi milliárdoknak köszönhetően a Bitcoin árfolyama kilőtt, és februárban minden idők legnagyobb havi gyertyáját produkálta. Ennek köszönhetően Raoul Pal és Peter Schiff már arról vitázik, hogy nullához vagy egymillió dollárhoz lesz közelebb a Bitcoin árfolyama a jövőben.
Ez nem jelenti azt, hogy nem tartja Ponzinak
Annak ellenére, hogy Schiff bánja az elszalasztott lehetőséget, véleménye nem változott a világ vezető kriptovalutájáról. A milliárdos üzletember először tavaly novemberben „tiszta Ponzi-rendszernek” nevezte a Bitcoin hálózatát, majd idén márciusban figyelmeztette a Bitcoin spot ETF vásárlóit.
A Ponzi-rendszer egy szélhámos beruházási művelet, ahol a korai befektetőket az újonnan érkezett befektetők pénzéből fizetik ki, és ez egészen a rendszer összeomlásáig tart. A rendszert Charles Ponziról nevezték el, aki 2,5 amerikai dollárral érkezett Olaszországból az Egyesült Államokba, majd fénykorában közel 10 millió dollárral rendelkezett. Szintén a piramisjátékot alkalmazta Bernie Madoff, aki közel 65 milliárd dollárral lopta meg közvetlen barátait és minden jóhiszemű befektetőjét.
Schiff szerint a Bitcoin egy piramisjáték, ahol az diktálja az árfolyamot, hogy mindenki azt hiszi, másnak majd drágábban tovább tudja adni. Amennyiben munkatársa ajánlására befektetett volna a Bitcoinba, azt biztosan csendben tette volna az arany-párti üzletember, nehogy a szakma kinevesse. Schiff a mai napig bolond befektetésként tekint a Bitcoinra, régóta próbálja követőit lebeszélni a kriptovalutákba való befektetésről, azonban elismeri, a rendszer nem omlott össze úgy, ahogyan azt ő várta.
A „digitális arany” lekörözi az igazit
Schiffről tudni, hogy az aranybefektetések lelkes támogatója, ugyanis szerinte az az egyetlen igazi értékmegőrző funkcióval rendelkező eszköz a piacon. Azonban az utóbbi időben – leginkább a Bitcoin spot ETF népszerűségének köszönhetően – visszaesett az arany iránti kereslet, a zűrzavaros makrokörnyezetben leginkább a központi bankok vásárolták azt. Drasztikus emelkedésének köszönhetően a Bitcoin piaci kapitalizációja megelőzte az ezüstét, ezzel pedig a világ 8. legnagyobb eszköze lett a maga 1 435 milliárd dollárjával.
Legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező eszközök, forrás: Companiesmarketcap
Schiff ugyan elismerte, hogy az arany veszíthet a piaci részesedéséből a Bitcoin spot ETF-jének köszönhetően, ugyanakkor felhívta a befektetők figyelmét arra, hogy egy korrekció vagy áresés után a befektetők kifizetése jelentős gondot okozhat. Az arany egyébként 2010 óta közel 92%-os emelkedést tudhat maga mögött, jelenleg pedig a világ legértékesebb eszköze (14 585 milliárd dollár). Azután, hogy a Bitcoin és a Standard and Poor’s 500 is túlteljesítette az arany növekedését a 2010-es években, kérdéses, mit hoz majd a 2020-as évek második fele.