A Biden-kormány a környezetvédelemre hivatkozva 30%-os adót javasol a bányászoknak

Joe Biden kormánya határozottan állást foglal a környezeti fenntarthatóság és a digitális eszközök szabályozása terén. Az amerikai pénzügyminisztérium a 2025-ös pénzügyi év bevételi javaslataiban 30%-os adót szorgalmaz a kriptobányászati cégek áramfogyasztására.

Ezzel a lépéssel a kriptobányászat energiaigényes folyamata által okozott jelentős környezeti hatásokkal kívánnak szembeszállni.

Miért javasolt az amerikai pénzügyminisztérium a 30%-os bányászati adót?

Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke a 2025-ös költségvetési javaslatában felelevenítette a kriptobányászok által használt villamos energia 30%-os adójának ötletét. A javaslat azon a meggyőződésen alapul, hogy a kriptobányászat növekvő energiaigénye súlyosbítja a környezetkárosodást. Ezen túlmenően környezeti igazságossági kérdéseket vet fel, és veszélyezteti a helyi közművek és közösségek stabilitását.

„A digitális eszközök bányászatához a cég tulajdonában lévő vagy másoktól bérelt számítástechnikai erőforrásokat használó minden céget a digitális eszközök bányászatához felhasznált villamos energia költségeinek 30 százalékával megegyező jövedéki adó terhelné.”

– Áll a pénzügyminisztérium javaslatában.

Az új adórendszer értelmében a kriptobányászati cégeknek be kellene jelenteniük az általuk felhasznált villamos energia mennyiségét és költségét. Ez vonatkozik azokra a vállalatokra is, amelyek a hálózaton kívüli energiatermelésre támaszkodnak. Az adót fokozatosan, három év alatt vezetnék be, 10%-kal kezdve, és a harmadik évben 30%-ot elérve, 2025. január 1-jei hatállyal.

A javaslat azonban heves vitát váltott ki. Cynthia Lummis szenátor szerint az adó megfojtja az iparág növekedését az Egyesült Államokban. Eközben Pierre Rochard, a Riot Platformtól úgy érvelt, hogy az adó célja a Bitcoin visszaszorítása és a központi banki digitális valuta (CBDC) fejlődésének előnyben részesítése.

„Az általuk felhozott indokok mind ürügyek, a valódi okuk az, hogy el akarják nyomni a Bitcoint és be akarják indítani a CBDC-t”

Mondta Rochard.

A Biden-kormányzatnak nem ez az első kísérlete a kriptobányászati ágazat szabályozására. Korábban, 2023. március 9-én a 2024-es költségvetési javaslatban ugyanezt a kísérletet tette a Biden-kormány a bányászok megadóztatására.

Ezzel szemben Donald Trump nyitottabb megközelítést mutatott a kriptók felé. Nevezetesen a Trump márkájú luxuscipőkkel kapcsolatos tapasztalatai és a nemrégiben megugrott kriptoportfóliója, minden bizonnyal befolyásolták a véleményét. Trump véleménye a hagyományos valutákkal kapcsolatban változni látszik, kiemelve a mai pénzügyi technológiai színtéren megkövetelt alkalmazkodóképességet.

Trump ráadásul ellenezte a CBDC-ket, és megígérte, hogy elnöksége alatt soha nem engedélyezi létrehozásukat. Ez az álláspont, valamint a lehetséges visszatérése a hivatalba, érdekes dinamikát ad a digitális valuták jövőjéről folyó vitához az Egyesült Államokban.