A bitcoin világgazdaságra gyakorolt megdöbbentő hatása
Bill Ackman, a Pershing Square vezérigazgatója nemrég humorosan megjegyezte, hogy a Bitcoin ára a végtelenségig emelkedhet, ami kihathat a világgazdaság egészére és az energiaárakra is. Ackman spekulatív megjegyzései beindították a diskurzusokat a Bitcoin közösségén belül, olyan személyiségekkel, mint Michael Saylor a MicroStrategy-től, aki ellenkező álláspontot fogalmazott meg az energiafelhasználással kapcsolatos félelemkeltő kijelentésekkel szemben.
Amikor Bill Ackman, a Pershing Square Capital Management nagyágyúja beleveti magát a Bitcoinnal kapcsolatos vitákba, az egészen biztosan nagy vihart kavar. Ackman, aki a hedge fund manővereiről ismert, nemrégiben egy apokaliptikusnak tűnő forgatókönyvet vázolt fel a Bitcoinnal kapcsolatban, amelyet sokan vad spekulatív fantáziának, mások pedig a globális gazdaságot gyökerestől rengető potenciáljáról szóló figyelmeztető mesének vélnek.
Az Ackman által felvázolt sötét jövőkép
Ackman gondolatkísérlete egy olyan lehetséges jövőt tár elénk, ahol a bitcoin BTC Price értéke hihetetlen magasságokba szökik. Ebben a forgatókönyvben a felfokozott Bitcoin-bányászat növeli az energiafelhasználást, emeli az energiaárakat, táplálja az inflációt, és gyengíti a dollárt. Ez az ördögi kör még nagyobb keresletet generál a bitcoin iránt, ami tovább fokozza a bányászatot, és ezáltal még nagyobb energiafogyasztáshoz vezet. A végjáték? Egy globális gazdasági összeomlás, amelyet az egekbe szökő energiaárak váltanak ki, az egész káosz középpontjában pedig nem más, mint a Bitcoin áll. A megdöbbentő jóslathoz Ackman azért még hozzátette: „Talán vennem kellene egy kis bitcoint.”
A kriptoközösség gyorsan bekapcsolódott a témába, beleértve Michael Saylort, a MicroStrategy alapítóját és végrehajtó elnökét is, aki szembe ment Ackman nézetével, azt állítva, hogy a Bitcoin-bányászat valójában hozzájárul mások elektromos költségeinek csökkenéséhez. Meg is hívta Ackmant egy szemtől szembeni beszélgetésre, hogy alaposabban kivesézhessék a témát.
A múltban Ackman tisztes távolságot tartott a kriptovalutáktól, és csak „hobbibefektetőként” nyúlt bele egy-két kripto projektbe és vállalkozási alapba, még valamikor 2022-ben. Ez a laza érdeklődés azonban nem akadályozta meg abban, hogy felfigyeljen a Bitcoin nagy visszatérésére 2023 végén. A kriptovaluta értéke ugyanis időközben 172%-kal emelkedett, körülbelül 43 000 dollárra, túlteljesítve számos hagyományos befektetést, márciusra pedig nem egy csúcsot meg is döntött.
A Bitcoin értékének ilyen szintű emelkedése egészen bizakodó előrejelzéseket vetített elő, amelyek szerint ára hamarosan elérheti a 100 000 dollárt is. Azonban ez az optimizmus nem univerzális: a kritikusok nem győznek figyelmeztetni a bányászattal járó magas költségekre és a tájékozatlan befektetőkre leselkedő lehetséges veszélyekre.
A világgazdasági helyzet változatos képet mutat
Ezzel párhuzamosan világgazdaság az elmúlt évben ellenállóképességet mutatott: 2,6%-os növekedésről beszélhetünk, az előző évhez képest bekövetkező lassulás dacára. A növekedés fő hajtóereje az Egyesült Államok volt, erős munkaerőpiacával és erős fogyasztói kiadásaival. Eközben India gazdasági teljesítménye továbbra is lenyűgöző a kormányzati kiadások és jövőbeli reformok potenciáljának köszönhetően, már amennyiben Narendra Modi miniszterelnök pártja nyeri a következő választásokat.
Kína ugyanakkor a GDP növekedésének 2024-es lassulásával együtt strukturális lassulást is tapasztal. Az ország kihívásokkal néz szembe az ingatlan szektorában, a gazdaságot pedig infrastrukturális beruházásokkal, valamint a kulcsfontosságú iparágak támogatásával igyekszik ösztönözni.
Európa gazdasági helyzete továbbra is bizonytalan, mivel 2023-ban több ország is technikai recesszióba lépett. Ennek ellenére mégis óvatos optimizmus tapasztalható, egy mérséklődő infláció és a várt kamatcsökkentések által hajtott esetleges fellendülés reményében.
A globális szinten változatos képet mutató gazdasági helyzet ellenére a Bitcoin szerepét még mindig hevesen vitatják, ugyanakkor hatása az inflációra, az energiafelhasználásra és az egész pénzügyi rendszerre máris összekapcsolható a globális gazdasági trendekkel. Ez is megmutatja, hogy mennyire összetett és gyakran megosztó a kriptovaluták mai gazdaságban betöltött szerepe.