Az amerikai hadsereg élesben teszteli legmodernebb fegyverét
Az amerikai hadsereg a Közel-Keletre telepítette az eddigi legmodernebb lézerfegyverét, amelyet hamarosan valós körülmények között tesztelnek majd.
A lépés döntő fontosságú az amerikai hadsereg azon törekvésében, hogy irányított energiájú fegyvereket (DEW) használjanak a harctereken. Ezek az eszközök nagy mennyiségű energia irányított célba juttatására képesek az ellenség létesítményeinek megsemmisítése céljából. James Mingus tábornok elmondása szerint már megkezdődött a DE M-SHORAD nevű fegyver helyszíni tesztelése, és hamarosan éles tesztekbe kezdenek.
Az eszközt úgy tervezték, hogy számos légi fenyegetést, köztük drónokat, rakétákat és aknavetőket is képes legyen legyőzni. A rendszer egy 50 kilowattos fókuszált lézert használ a fenyegetések gyors észlelésére, követésére és azonosítására.
Tavaly a Raytheon és az Egyesült Államok légiereje éles teszteket végeztek egy 15 wattos lézerfegyverrel, amelyet úgy terveztek, hogy elférjen egy teherautó platóján. A vállalat 2023 júniusában bejelentette, hogy négy működőképes, H4 rendszerként elnevezett fegyvert szállított le a légierőnek. Az átadáskor közölték, hogy összesen nyolc működőképes lézerrendszert biztosítanak a védelmi minisztériumnak. Most pedig kiderült, hogy a további négy lézerfegyver nem más, mint a szóban forgó DE M-SHORAD.
A korlátlan lőszerkapacitással – feltéve, hogy az energia rendelkezésre áll – és a nagy pontossággal az irányított energiájú fegyverek költséghatékony alternatívát kínálnak a hagyományos fegyverekkel szemben, potenciálisan forradalmasítva a hadviselés jövőjét. A fejlesztések ellenére azonban az ilyen eszközök több technikai akadályban is ütközhetnek, ami megkérdőjelezi, hogy valóban életképes és hatékony opciók lehetnek a harctéren. Amikor ugyanis a lézersugár a levegőben halad, különböző részecskékkel találkozik (ilyen a por vagy a gázok), aminek következtében a lézersugár fókusza szétszóródik és ereje lecsökken, mire eléri a célt. A kedvezőtlen időjárási körülmények szintén csökkentik a lézerfegyverek hatékonyságát.
Elviekben mindezidáig Törökország az egyetlen olyan ország, amely sikeresen használt irányított energiájú fegyvert pilóta nélküli drónok lelövésére.