Adhatnak-e aggodalomra okot a MEV-botok és szendvicstámadások?
Az eredetileg az Ethereum blokkláncon belül kiemelkedő jelenlétet tanúsító MEV-botok az utóbbi időben jelentős aktivitást generáltak a Binance Smart Chain-en (BNB) is, ugyanakkor ez a hálózati jelenlét még belefér az „egészséges” kategóriába vagy túlmutat azon, és inkább aggodalomra ad okot? Megvizsgáljuk, mik azok a MEV-botok, hogyan működnek és mi célt szolgálnak a blokkláncon belüli rugalmasságok kiaknázására létrehozott szoftverek.
Mik azok a MEV-botok?
A MEV-botok – angolul: Miner Extractable Value – olyan automatizált szoftverek, melyek a lehetséges nyereség maximalizálására törekednek a blokklánc hálózaton belül. Használatuk hozzájárul a piaci hatékonyság növeléséhez, ugyanakkor kihívásokat és kockázatokat is rejt a jelenlétük – többek között a hackertámadás esélyét is.
Ezek a programozott alkalmazások a blokkláncon belüli nyereségszerző lehetőségek azonosítására és kiaknázására lettek létrehozva, viszont gyakorlatuk eléggé megkérdőjelezhető, gyakran csalásokkal is kapcsolatba hozták őket. A MEV-botok a potenciális nyereséget úgy próbálják maximalizálni a bányászok vagy validátorok számára, hogy kihasználják a hálózatok tranzakciófeldolgozásának rugalmasságát. Úgy vannak programozva, hogy nyomon kövessék a blokkláncon végbemenő tranzakciókat, majd, ahol lehetőség nyílik haszonszerzésre, ott eljárjanak a tulajdonos nevében.
A MEV – magyarul: maximális elérhető érték – maximalizálása céljából ezek a botok különböző formákat ölthetnek. Az arbitrázs botok a hálózat decentralizált tőzsdéin folytatott kereskedést figyeli, és ha árkülönbség alakul ki, akkor pillanatok alatt végrehajt egy vételi vagy eladási megbízást. A szendvicstámadások során nagy mértékű eladási vagy vételi megbízások közé helyezik el a botok saját pozícióikat, ezzel manipulálva a nyereséget a többi kereskedő kárára. A likvidációs robotok a MEV-ek harmadik fajtái, melyek folyamatosan figyelik a problémás befektetők számláit, és automatikusan lefoglalják azok tartalmát, ha túl alacsonyra süllyednek – vagyis profitot termelnek a felszámolási folyamatból.
Milyen hatással vannak a botok a hálózatra?
A BNB-hálózaton az elmúlt időszakban jelentős ingadozásnak lehettek tanúi a felhasználók, ennek oka azonban nemcsak a piaci hangulat és a Binance jogi problémái. A hálózatot botok árasztották el Hildobby kriptoelemző legutóbbi bejegyzése szerint, aktivitásuk pedig heti 1 milliárd dollárt, és 215 000 tranzakciót tesz ki. Ez a forgalom teljes mennyiségének 14%-a, míg az összes tranzakció 4%-át foglalja magába. A botok jelenlétének heti szinten 35 000 „áldozata” van, mely a teljes felhasználóbázis majdnem 5%-a.
A MEV-botok jelenlétének köszönhetően a BNB-hálózat hatékonysága is jelentősen megugrott, az elmúlt hónapot vizsgálva a hálózaton futtatott protokollok által generált bevétel 25%-kal múlta fel az azt megelőzőt. Ezzel együtt – és a kedvező piaci hangulatnak köszönhetően – felpörgött a hálózat fejlesztési tevékenysége is: a Token Terminal adatai szerint a BNB-hálózat kód-véglegesítései 80%-kal nőttek az elmúlt 24 órában.
Érdemes a MEV-botok megítélése kapcsán a negatív hatásokat is megvizsgálni, melyek túlzott elszaporodása jelentős aggályokat vethet fel. A megnövekedett botmennyiség hálózati torlódáshoz is vezethet, mely késedelmet okozhat a tranzakció-visszaigazoláskor, ezáltal pedig magasabb tranzakciós díjakat idéznek elő. Az általános felhasználó élmény rombolása mellett a megnövekedett áldozatszám biztonsági és bizalmi problémákat vet fel a BNB hálózatával szemben, ugyanis a szendvicstámadásoknak köszönhetően anyagi veszteségeket szenvedhetnek el a felhasználók, ez pedig bizalomvesztést okozhat. A BNB hálózatnak mindemellett szembe kell néznie olyan rejtett kockázatokkal, mint a hálózat skálázhatósági- és hatékonysági problémáinak előtérbe kerülése, ugyanis a túlterheltség könnyedén ide vezethet.
A napi bevétel és véglegesített kódok alakulása, forrás: Token Terminal