Az árfolyam növekszik, az aktív Bitcoin-tárcák száma csökken – mi állhat a paradoxon hátterében?

Az on-chain adatok szerint nagyjából 729.400 Bitcoin-tárca nullázta le az egyenlegét az elmúlt hónapban. Vajon mi állhat a trend mögött?

Bár a bitcoin BTC Price BTC Price árfolyama jelentős növekedésnek indult az utóbbi hetekben, és még az 52.000 dolláros szintet is elérte, nem minden mérőszám fest ilyen fényesen a vezető kriptovaluta hálózatán. Aggodalomra azonban semmi ok, a Santiment on-chain elemzőcég elég kielégítő választ adott a jelenségre.

Durván csökkent az egyenleggel rendelkező Bitcoin-tárcák száma az elmúlt hónapban

A Santiment on-chain elemzőcég egy X-bejegyzésben fejtegette a „holderek teljes száma” (TAH) metrika csökkenő trendjét a bitcoinra vonatkoztatva. Azt is elárulták, miért tapasztalható eltérő tendencia az Ethereum ETH Price ETH Price vagy a Tether esetében. A TAH jelen esetben egy olyan indikátor, ami azt követi, mennyi olyan tárca van a blokkláncon, amely nemnulla egyenleggel rendelkezik.

Amikor a mérőszám értéke növekszik, az arra utal, hogy új címek jelennek meg a hálózaton, vagy néhány régi motoros tért vissza az adott kriptovaluta befektetői közé. Bármi is a mögöttes ok, az indikátorból sok minden kiolvasható az adott kriptovaluta – főként hosszú távú – jövőjével kapcsolatban, hiszen átfogó képet adhat az elfogadottság alakulásáról.

Amikor az ilyen címek száma csökken, sok befektető a tárcájában található összes kriptóját eladhatta. Vagyis a holderek egy jelentős része a piacról való kilépés mellett döntött. Vagy mégsem?

Az alábbi grafikonon az látszik, hogy mennyi volt a hodlerek teljes száma a Bitcon, az Ethereum és a Tether esetében az elmúlt hónapokban:

Santiment nemnulla Bitcoin-tárcák száma

A metrika értéke csökkenő trendet mutat a BTC esetében az elmúlt hetekben, miközben az aktív Ethereum- és a Tether-tárcák száma stabilan növekszik. | Forrás: X/Santiment.

Ahogy a fenti grafikonon is látszik, az aktív Bitcoin-tárcák száma január 20-a óta produkál lefelé irányuló mozgást. Az aktív Ethereum- és a Tether-tárcák tekintetében azonban folytatódott a növekedés.

Szóval tényleg az történik, hogy a befektetők inkább kilépnek a BTC-ből, miközben a szektor egyéb nagy eszközei megnövekedett elfogadottságnak örvendenek? Mi lehet ennek az ellentmondásnak a hátterében? A válasz egy olyan körülményben rejlik, ami (jelenleg) csak az eredeti kriptovalutára értelmezhető.

A megoldás a tőzsdén keresendő

Január 10-én az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) – hosszú kálvária után – jóváhagyta a spot bitcoin tőzsdén kereskedhető alapokat (ETF). Az ETF egy olyan befektetési eszköz, ami lehetővé teszi a kereskedők számára, hogy közvetett kitettséget szerezzenek a mögöttes eszközben.

Az ETF-ekkel a hagyományos piacokon kereskednek, így az jóval vonzóbb lehetőségnek számít azoknak, akik nem ismerik ki magukat a kriptotárcák és kriptotőzsdék világában. Sok intézményi befektető számára pedig jogi megfelelési szempontból is az egyetlen járható útnak számít, ha kriptobefektetésről van szó.

Talán nem lehet véletlen egybeesés, hogy a TAH mérőszám tíz nappal azt követően érte el a csúcsát, hogy az ETF-et jóváhagyták – azóta pedig kisebb lejtmenetbe kezdett. A Santiment szerint „ez azzal hozható összefüggésbe, hogy sok hodler inkább az ETF-en keresztül szeretne kitettséget szerezni”.

Mivel ez a lehetőség még nem érhető el más kriptovaluták esetében, nem meglepő, hogy az aktív Bitcoin-tárcák számának csökkenése ellenére az elfogadottság tovább növekedett a megfigyelt időszakban. Mind az Ethereum, mind a Tether esetében a TAH rekordértéket ért el: rendre 114,95 millió és 5,22 millió nemnulla egyenlegű tárca létezik már ezeken a hálózatokon.

„Bármely jövőbeni eszköz ETF-jének bevezetése után hasonló csökkenés következhet be az adott hálózat aktív tárcáinak tekintetében” – írták a bejegyzésben.

A potenciális altcoin-ETF-ekről ezekben a cikkekben írtunk bővebben:

A Bitcoin eközben köszöni szépen, jól van, bár az eszköz árfolyama az utóbbi napokban inkább konszolidáció jeleit mutatta. Komolyabb csökkenés ennek ellenére nem történt az 52 ezer dollár elérése óta.