Európai Központi Bank: ha nem gondolkodsz „zölden”, tűnj el!

Az Európai Központi Bank (EKB) egyik vezetője, Frank Elderson nemrégiben egy belsős értekezleten azt mondta, hogy aki nem fogadja el az intézmény által kitűzött „zöld”, azaz környezetvédelmi célkitűzéseket, annak nem kell a banknál dolgoznia. Ahogy ő fogalmazott: „Nem akarok már ezeket az embereket.” A dolgozók egy jelentős részét komolyan felháborította a megjegyzés. Ez szerintük diktatórikus megközelítést mutat és egyben véget vet a klímaváltozásról szóló szabad és nyílt kommunikációnak a bankban. Elderson azt mondta még a megbeszélésen a dolgozóknak, hogy olyan embert nem kell felvenni, bárhonnan is jön, aki nem tudja „leírni azt, hogy klíma”. Aki pedig már dolgozóként nem adja át magát ennek, őt képzésekre kell küldeni.

Az Európi Központi Bank egyensúlyozni próbál a környezettudatosság és az árstabilitás között

A holland vezető POLITICO által validált mondatainak azért van nagy jelentősége, mert az EKB-ben komoly vita zajlik arról, hogy a környezetvédelem vagy az eurózóna árainak stabilan tartása a fontosabb cél. Az eset után még február 15-én megkérdezték az EKB elnökét, Christine Lagarde-ot az Európai Parlamentben, hogy mit gondol Elderson megjegyzéseiről. Lagarde tipikus politikus választ adott. Amely szerint támogatja kollégáját. De egyben ugyanannyira támogatja a a diverzitást és a vélemények szabadságát is az intézményben. Sok dolgozó és bennfentes úgy véli azonban, hogy a diverzitás támogatása a vélemények diverzitását nem foglalja magában. Ha valaki esetleg kritikákat fogalmaz meg, őt a vezetők azonnal klímaellenesnek titutálják.

Ezt mondta Daniel Gros, a milánói Bocconi Egyetem Európai Politikai Intézetének igazgatója is. Ő maga is átélte ezt az élmény többször. Egy nemrégiben végzett felmérés szerint az EKB munkatársainak többsége támogatja a központi bank fokozott erőfeszítéseit a globális felmelegedés elleni küzdelemben. Az Elderson megjegyzéseit követő, a dolgozók körében fellobbanó zajló viták azt mutatják, hogy egyesek félnek attól, hogy a bank „zöld” forradalomból kulturális forradalmat csinál azaz a harcot nem támogató munkatársakat eltakarítják. Az EKB azzal érvel, hogy jogilag is kötelessége hozzájárulni az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez. Hivatkozvan egy hivatalos másodlagos feladatra, amely előírja, hogy támogatnia kell az EU szélesebb körű gazdaságpolitikáját, amennyiben az nem ütközik az árak stabilan tartásával. Ez mondjuk azért vicces, hiszen nem igazán sikerült a banknak kordában tartania az inflációt, a piaci és gazdasági folyamatok mozgatták az árakat.

A konfliktus illusztrálására az előbb említett Gros Pierre Wunsch, az EKB Kormányzótanácsa tagjának példáját hozta fel. A belga központi bank vezetője tavaly fenntartásait fejezte ki az EKB bizonyos műveleteinek az éghajlat figyelembevételével történő kiigazításával kapcsolatban. Ezután 20 környezetvédelmi csoport tavaly év végén levélben fordult Fülöp belga királyhoz, amelyben kérték, hogy akadályozza meg Wunsch második mandátumát. Erre Wunsh kicsit módosítani kényszerült álláspontját.