Sorozásellenes tüntetések kezdődtek Ukrajnában, miközben Zelenszkij munkaerőre vadászik
Ukrajnában sorozásellenes tüntetések kezdődtek, melyek a lakosság erőteljes reakcióját tükröző esetleges fejleményeket jelzik előre. A tüntetések kapcsán döntő fontosságú, hogy ilyen megmozdulások azokon a területeken is zajlanak, amelyek egyébként támogatják Zelenszkij Oroszország elleni háborús erőfeszítéseit. Mindez akkor történik, amikor a Zelenszkij-kormány már hetek óta egy nagyobb mozgósítás valószínűségét hangoztatja, mivel a hadseregnek több százezer további munkaképes katonára van szüksége.
Mindeközben az ukrán parlament éppen átdolgozza a mozgósításról szóló törvénytervezetet, amely 27-ről 25-re csökkenti a hadkötelezettség alsó korhatárát, emellett szigorítaná a jelentkezési kötelezettség elmulasztásának büntetését is. Amint arról a Washington Post is beszámolt, az ukrán haderőnek továbbra is súlyos katonahiánnyal kell szembenéznie, miután az elmúlt két évben nagy veszteségeket szenvedett. „Az ukrán hadsereg kritikus gyalogoshiánnyal küzd, ami kimerültséghez és csökkent morálhoz vezet a frontvonalon” – írta a Post.
„A frontvonal mentén készült interjúkban közel egy tucat katona és parancsnok számolt be arról, hogy a személyi hiány jelenti a legkritikusabb problémát számukra. Mindez egy olyan veszélyes helyzetben történik, amikor az orosz támadás éppen új lendületet vesz” – folytatódik a jelentés.
A The New York Times vasárnapi száma részletesen beszámolt a néhány nappal ezelőtti tüntetésről, amely Ukrajna egy olyan régiójában történt, amelyről köztudott, hogy az ott élők körében nagy támogatottságot élvez a háború. A jelentés a következőket részletezi:
A sorozás miatt feldühödött tömeg nemrégiben elzárta az utat egy nyugat-ukrajnai falu előtt, majd összecsapásra került sor a sofőrökkel és a rendőrséggel – az esemény a mozgósítás kiterjesztésének politikai kockázatait szemléltette.
A háború támogatottsága magasabb volt az ország nyugati részén, mint Ukrajnában általában. A nyugati falvak a katonák elsődleges forrását jelentették az ukrán hadsereg számára, ám az ott élő családokat egyre jobban megviseli a szeretteik – a háborúban elesett férfiak – elvesztése.
Az útlezárásra kedden került sor az Ivano-Frankivszki területen fekvő Kosmach faluban, és a helyiek között terjedő alaptalan híresztelésekkel kezdődött, miszerint a behívók azért jönnek, hogy megtalálják, és a harcba küldjék a falu megmaradt embereit – áll a rendőrség közleményében. Mintegy száz nő elzárta az utat. A tiltakozás akkor torkollott erőszakba, amikor egy szomszédos faluból érkező nőt összetévesztettek egy sorozó tisztviselővel – közölték a rendőrök.
A szóban forgó nő, Ivanna Vandzsurak egy Facebook-bejegyzésben számolt be a vele történtekről. A tömeg azt kiabálta, hogy ő a helyi katonai toborzó iroda „spottere” – írta a posztjában. Ez a vád az ukrán társadalomban széles körben elterjedt aggodalmat tükrözte, miszerint kémek (úgynevezett „spotterek”) élnek közöttük, akik segítenek Oroszországnak a rakétakilövő célpontok azonosításában, de ebben az esetben a katonai toborzási rendszer volt az aggodalom forrása.
Az a tény, hogy 100 nő állt a tüntetés élére az erős hazafiságáról ismert nyugat-ukrajnai régióban annak előjele lehet, hogy az ország más részein is várhatók nagyobb hasonló tüntetések, mivel a parlament továbbra is tárgyalja mozgósítási törvényt.
Egy megfigyelő arról írt, hogy a háború sújtotta ország egész területén feszült a helyzet:
A mozgósítók már régóta ökölharcban küzdenek a potenciális sorkatonákkal, gyakran kihasználva számbeli fölényüket. Végül is az egyszerű ukránok számára nincs félelmetesebb, mint a frontra küldés, ezért készek a végsőkig harcolni a sorozótisztekkel a szabadságukért és az életükért.
A hírek szerint a Zelenszkij elnök és a fegyveres erők főnöke, Valerij Zaluzsnij tábornok közötti nézeteltérés egyik kulcskérdése az volt, hogy hogyan növeljék a besorozás terén végzett munka hatékonyságát, vagyis hogyan lehetne több embert behívni a frontvonalra. Zelenszkij azóta elbocsátotta a népszerű Zaluzsnyij tábornokot, és Oleksandr Szirszkij tábornokot nevezte ki azzal a feladattal, hogy új irányt szabjon ebben a kérdésben.
Időközben az alábbi, széles körben elterjedt fotó olyan spekulációkat eredményezett, amelyek szerint még mindig fennáll a lehetősége egy közeljövőben bekövetkező puccskísérletnek, melyet a hadsereg szélsőjobboldali elemei hajtanának végre a most háttérbe szorított Zaluzsnij támogatására…
A The NY Times megjegyzi: „Az a terv, hogy még több katonát hívnak be a zord lövészárok-háborúkba, olyasmi volt, amivel senki sem akart kapcsolatba kerülni Ukrajna katonai vagy polgári vezetésében.” A háború kezdetétől fogva behívott katonák sok esetben elégedetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy bár már teljesítették a kötelességüket, továbbra is kénytelenek a frontvonalon maradni.