A jövő kapujában: az első Neuralink agychip az emberi testben
Elon Musk, a Neuralink neurotechnológiai vállalat milliárdos alapítója elárulta, hogy az első ember megkapta az agychipes startup cég implantátumát, aki már gyógyul.
A műtét nem meglepő azután, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) szeptemberben engedélyezte a vállalatnak, hogy elvégezze az implantátum első, embereken végzett kísérletét.
A Neuralink célja az emberi agyak és a számítógépek összekapcsolása. A cég honlapja szerint ennek elérése segítene a neurológiai betegségek kezelésében és „a holnap emberi potenciáljának felszabadításában„.
The first human received an implant from @Neuralink yesterday and is recovering well.
Initial results show promising neuron spike detection.
— Elon Musk (@elonmusk) January 29, 2024
A „spikes„, azaz a tüskék az idegsejtek aktivitása, amelyet a National Institute of Health olyan sejtekként ír le, amelyek elektromos és kémiai jeleket használnak az agyban és a testben lévő információk továbbítására.
Az agyaddal irányíthatod a telefonodat? Ez Musk ígérete
Az X tweetekben az üzletember azt írta, hogy az első Neuralink termék a „Telepátia”
Lehetővé teszi a telefon vagy a számítógép, és rajtuk keresztül szinte bármilyen eszköz irányítását, pusztán gondolkodással
Bár már maga az elképzelés is sci-fibe illő, Musk szerint hamarosan mindet valóssággá válhat. De a milliárdos üzletember kifejtette, hogy először az orvosi felhasználás kerülhet az előtérbe.
A kezdeti felhasználók azok lesznek, akik elvesztették végtagjaik használatát. Képzeljük el, hogy Stephen Hawking gyorsabban tudott volna kommunikálni, mint egy gyorsgépíró vagy egy árverésvezető. Ez a cél.
Aki hallott már Muskról, az tudja, hogy régóta és meglehetősen gyakran tesz merész ígéreteket, de a teljesítésük gyakran elmaradt. 2016-ban a Tesla önvezető képességeiről állította, hogy azok pár éven belül elérik a csúcsot. Emellett a Marsra jutás, és a villámgyors közlekedést biztosító hyperloop ígérete sem valósult még meg.
Nem volt zökkenőmentes az embereken történő kísérlet megkezdése
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala tavaly engedélyezte a vállalatnak, hogy elvégezze az első kísérletet az implantátum embereken történő tesztelésére. Az engedélyeztetés kritikus mérföldkő a startup azon törekvésében, hogy segítsen a betegeknek leküzdeni a bénulást és számos neurológiai betegséget.
A vizsgálat során egy robot segítségével sebészi úton egy agy-számítógép interfész (BCI) implantátumot helyeznek el az agynak abba a régiójába, amely a mozgást irányítja. A Neuralink kezdeti célja az volt, hogy az emberek képesek legyenek egy számítógépes kurzort vagy billentyűzetet irányítani pusztán a gondolataik segítségével.
Check out our latest video to learn more about our PRIME Study! ?? pic.twitter.com/7zTMFzdZsF
— Neuralink (@neuralink) November 22, 2023
Az implantátumok „ultrafinom” szálai segítik a jelek továbbítását a résztvevők agyában, közölte a Neuralink. A startup PRIME tanulmánya a vezeték nélküli agy-számítógép interfészének egy kísérlete. Célja az implantátum és a sebészeti robot biztonságának értékelése.
Korábban a vállalatot biztonsági protokolljai miatt vizsgálatra szólították fel. A vállalatot végül megbírságolták, mert megsértette az Egyesült Államok Közlekedési Minisztériumának (DOT) veszélyes anyagok szállítására vonatkozó szabályait.
A vállalatot tavaly júniusban mintegy 5 milliárd dollárra értékelték, de négy törvényhozó november végén felkérte az amerikai tőzsdefelügyeletet, hogy vizsgálja meg, Musk megtévesztette-e a befektetőket technológiájának biztonságosságával kapcsolatban, miután az állatorvosi feljegyzések szerint a majmokon alkalmazott implantátumokkal kapcsolatban olyan problémák merültek fel, mint a bénulás, a görcsök és az agyduzzanat.
Musk egy szeptember 10-i közösségi média bejegyzésében azt írta, hogy
Még egyetlen majom sem halt meg a Neuralink implantátum következtében.
Hozzátette, hogy a vállalat „terminális” majmokat választott, hogy minimalizálják az egészséges majmok kockázatát.