Az észt kormány engedélyezi a Hashflare vádlottak kiadatását
Ivan Turogint és Szergej Potapenkót 18 pontban vád alá helyezték az Egyesült Államokban, és hosszú börtönbüntetést is kaphatnak azért, mert állítólag piramisjátékká tették a HashFlare-t.
Bíróság előtt a Hashflare alapítói
A ma már nem működő HashFlare felhőbányász cég alapítóit kiadják Észtországból az Egyesült Államoknak. Az észt állampolgárok kiadatását egy fellebbviteli bíróság novemberben először leállította. De az észt kormány azóta jobban utánanézett a folytatáshoz szükséges feltételeknek.
Turogint és Potapenkót 18 rendbeli vádpontban, köztük összeesküvéssel, banki utalással elkövetett csalással és pénzmosással vádolják az Egyesült Államokban. Fejenként 20 év börtönbüntetésre számíthatnak. Cégük egykor vezető felhőbányász volt a kriptoszektorban, de állítólag piramisjáték volt az üzleti modell, ami alapján vezették.
Turogint és Potapenkót 2022 novemberében tartóztatták le Észtországban, egy nagyszabású nyomozást követően, amelyben amerikai és észt bűnüldöző szervek is részt vettek.
Az észt kormány szeptemberben jóváhagyta Turogin és Potapenko kiadatását, de novemberben sikeresen fellebbeztek a döntés ellen, a bíróság pedig úgy döntött, hogy a kiadatásukat jóváhagyó alsóbb fokú bíróság nem vette figyelembe az amerikai fogvatartási intézmények körülményeit. A felsőbb bíróság elrendelte, hogy Turogin és Potapenko börtönbüntetés helyett pénzbüntetést kell fizetniük.
Most az észt kormány azonban további bizonyítékokat gyűjtött az Egyesült Államok fogva tartási körülményeiről, amelyek arra utalnak, hogy „biztosítani tudják, hogy az egyének alapvető jogainak kiadatás miatti megsértése ne legyen aránytalan” – írja a helyi hírlap.
HashFlare tündöklése és bukása
A HashFlare 575 millió dollárnyi tőkét tudott összegyűjteni, mielőtt 2019-ben összeomlott. Problémákkal küzdött már egy évvel korábban is, amikor is bezárta néhány bányászáti csomagját, arra hivatkozva, hogy nincs bevételük.
Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) azt állította, hogy Turogin és Potapenko olyan szerződéseket ajánlottak fel az ügyfeleknek, amelyek alapján az ügyfelek díjat fizethetnek a HashFlare bányászati tevékenységének bizonyos százalékáért cserébe. A HashFlare azonban nem rendelkezett azzal a berendezéssel, amelyet a bányászati tevékenység igényelt, de még a számítási teljesítmény 1%-ával sem. A DOJ így folytatta:
„Amikor a befektetők a bányászatból származó bevételük kivonását kérték […], a vádlottak vagy ellenálltak a kifizetéseknek, vagy virtuális valutával fizették ki a befektetőket, amelyeket a vádlottak a szabad piacon vásároltak, nem pedig maguk bányászták ki.”
Turogint és Potapenkót azzal is vádolják, hogy 25 millió dollárt gyűjtöttek befektetőktől egy digitális bank létrehozása érdekében, amelynek neve Polybius lett volna. A projektből azonban nem lett semmi.
A DOJ azt állította, hogy a csalásnak több százezer áldozata van. Az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozó Iroda pedig további áldozatokat keres.
Ha téged is átvert a HashFlare, itt tudsz jelentkezni az FBI-nál:
https://forms.fbi.gov/seeking-victims-in-the-hashflare-investigation