Az Mt. Gox hacker nettó vagyona Michael Jordanéval ér fel
A 2010-es évek legnagyobb Bitcoin tőzsdéjének gigantikus hackelését elkövető bűnöző ma a világ 1000 leggazdagabb emberei között szerepel.
A valaha volt egyik legnagyobb online csalásról ismert platform, az eredetileg 2007-ben létrehozott Mt. Gox a napokban újra szóbeszéd tárgya lett a közelgő ügyfélpénz-visszatérítés révén. Az Mt. Gox 2010-ben kezdett el a Bitcoinnal foglalkozni, és három évre rá a világ legnagyobb Bitcoin tőzsdéjévé nőtte ki magát. Ekkoriban a világ összes BTC tranzakciójának 70%-át ez a platform kezelte.
A 2014-ben bekövetkezetett sorsfordító hack óta – amelyre a következő bekezdésekben visszatekintünk – felhasználók milliói várták már, hogy visszatérítsék eltulajdonított pénzüket. A legfrissebb hírek szerint ez hamarosan bekövetkezhet, és az áldolzatul esett ügyfelek végre megkaphatják elveszett eszközeiket. Az Mt. Gox e-mailjei folyamatosan érkeznek a tőzsde volt ügyfeleihez, ahogy a vagyonkezelő a banki visszafizetésekkel halad előre. Az első Mt. Gox-visszafizetésről szóló jelentések 2023 decemberének végén jelentek meg, amikor is néhány hitelező dupla kifizetéseket kapott.
A hacker nettó vagyona közel 3,2 milliárd dollár
A törvényszéki elemzések szerint az Mt. Gox hacker még mindig 79 957 BTC-t birtokol, ami jelenleg 3,18 milliárd dollárt ér. Ezzel a bűnöző a Forbes milliárdosai szerint a világ 1000 leggazdagabb embere között van. A Mt. Gox hacker nettó vagyona olyan ismert közéleti személyiségekhez hasonlítható, mint a legendás kosárlabdázó, Michael Jordan.
Az Mt. Gox-ot ért támadás
A platform által elszenvedett hack során a támadó a tőzsde biztonsági rendszerének sebezhetőségét használta ki. Egy hamis fiókon keresztül Auden McKernan, az Mt. Gox egyik auditorának ellopott hitelesítő adatai segítségével manipulálta a számlaegyenlegeket.
Lényegében a hackelés egy része abból állt, hogy egy hamis fiókban eladásra kínált Bitcoinokat mutattak be. Ez az érme árfolyamának zuhanását okozta a tőzsdén. A bitcoinok ezáltal mesterségesen alacsony árakon cseréltek gazdát; 1 bitcoin 1 centbe került.
A hacker ezeken a deflált árakon vásárolta meg a bitcoint, majd később a BTC-e-nél (egy másik világhírű kriptotőzsde, amelyet 2017-ben állíttatott le az FBI) tisztára mosta azokat. Ezzel összefüggésben a biztonsági szakértők keményen kritizálták az Mt. Goxot a gyenge biztonsági protokollok miatt. A tőzsde megígérte, hogy javítja a rendszerét és kártalanítja az érintett felhasználókat. Ez az esemény még azóta is kísérti mind a kriptopénzpiacot, mind a Bitcoin-befektetőket.
A támadó(k) leleplezése
Két 2023 júliusában nyilvánosságra hozott vádirat ritka betekintést nyújt az amerikai bűnüldöző szervek által folytatott nyomozásba az Mt. Gox és a BTC-e ellen. A vádiratok szerint az Mt. Goxot nem sokkal a tőzsde 2010-es alapítása után két orosz állampolgár, Alexander Verner és Alekszej Bilyucsenko, valamint egy meg nem nevezett tettestársuk hackelte meg.
2011-ben Verner és Bilyuchenko hozzáférést kapott a Mt. Gox felhasználói adataihoz és tranzakciós adatbázisához, valamint a tőzsdei tárcák privát kulcsaihoz. Az iratok szerint 2011 és 2014 között Verner, Bilyuchenko és a társuk nem kevesebb, mint 647 000 bitcoint csaltak ki az Mt. Gox tárcáiból. Ebből 300 000 érme a BTC-e kriptotőzsdére került.
“Ez a bejelentés fontos mérföldkövet jelent két jelentős kriptopénzügyben folyó nyomozásban. A vádiratban foglaltak szerint 2011-től kezdve Bilyuchenko és Verner hatalmas mennyiségű kriptopénzt lopott el az Mt. Gox-tól, hozzájárulva a tőzsde végső csődjéhez. Az Mt. Goxból származó, jogtalanul szerzett nyereséggel felfegyverkezve Bilyuchenko állítólag segített létrehozni a hírhedt BTC-e virtuális valutacserét, amely világszerte pénzt mosott tisztára kiberbűnözők számára” – jelentette ki Kenneth A. Polite, Jr. főügyészhelyettes az Igazságügyi Minisztérium bűnügyi osztályáról.
A BTC-et 2017-ben leállították, és a tőzsde feltételezett üzemeltetőjét, az orosz állampolgárságú Alekszandr Vinniket Görögországban letartóztatták, majd később kiadták az Egyesült Államoknak, hogy „számítógépes behatolások és hacker incidensek, zsarolóprogram-csalások, személyazonosság-lopási rendszerek, korrupt köztisztviselők és kábítószer-terjesztő hálózatok” miatt vádat emeljenek ellene.