Célkeresztben a kriptovaluták: új uniós szabályozás jön
Az Európai Unió (EU) bankfelügyeleti szerve módosítja a meglévő szabályozást azzal, hogy a pénzmosás elleni szabályokat kiterjeszti a kriptoszektorban működő vállalatokra is. Az Európai Bankhatóság által kiadott, a kriptopénzekkel foglalkozó vállalatokra vonatkozó új irányelvek december 30-tól lépnek majd hatályba. Lássuk az alábbiakban az összes részletet.
Új irányelvek a kriptovaluták használatáról: változások az uniós szabályozásban
Az Európai Bankhatóság (EBA – European Banking Authority) nemrégiben közvetlen iránymutatást adott ki, módosítva a kriptotársaságokra vonatkozó szabályozást. Ebben az EU konkrét követelményeket határozott meg a pénzmosás elleni szabályozásoknak való megfelelésre és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemre vonatkozóan. Ez a kezdeményezés kiterjeszti a meglévő intézkedések hatályát a kriptovalutákra is.
A cél az, hogy a kriptoeszköz szolgáltatókra (CASP – crypto-asset service providers) vonatkozóan is harmonizálják a szabályozást az egész Európai Unióban a pénzügyi bűnözés elleni küzdelem jegyében – olvasható a hivatalos sajtóközleményben.
A közlemény hangsúlyozza, hogy a kriptotranzakciók gyors terjedése és a felhasználók személyazonosságát elfedő funkciók jelenléte növeli a tiltott gyakorlatok kockázatát. Ezért az útmutató felkéri a CASP-ket, hogy mérjék fel ezeket a kockázatokat, és hajtsanak végre hatékony intézkedéseket azok mérséklésére.
Az Európai Unió tavaly véglegesítette a digitális eszközökön keresztül történő pénzátutalásra vonatkozó jogszabályokat a Markets in Crypto Assets (MiCA) szabályozási csomag keretében.
Azóta az EBH iránymutatásokat adott ki a CASP-k kockázatalapú felügyeletéről. Emellett jelenleg konzultációt folytat a kriptoátutalásokkal kapcsolatos visszaélések megelőzésére irányuló javaslatokról és iránymutatásokról.
Ez összhangban van a Pénzügyi Akció Munkacsoport (FATF – Financial Action Task Force) mint globális felügyeleti testület iránymutatásaival is. A CASP-k által elfogadandó szabályokra és belső ellenőrzésekre vonatkozó további iránymutatások szintén konzultáció tárgyát képezik.
Az illetékes hatóságoknak az Európai Únióban az új iránymutatásoknak való megfelelést az EU hivatalos fordításainak közzétételétől számított két hónapon belül kell közölniük. Az iránymutatások december 30-án lépnek hatályba, ami egybeesik a MiCA hatálybalépésével.
Az EU a stabilcoin kibocsátókra vonatkozó iránymutatásai
Az Európai Bankfelügyeleti Hatóság a közelmúltban nyilvános meghallgatást tartott. Erre konkrétan azért került sor, hogy megvitassák a stabilcoinok kibocsátóinak szánt működési iránymutatások javaslatait a közelgő MiCA szabályozási kereteken belül.
Az esemény során a tisztviselők aktívan bátorították a hallgatóságot és a szektorbeli szereplőket, hogy aktívan vegyenek részt a megfelelő szabályok kialakításában.
Ezt követően az uniós szabályozó hatóságok, köztük az Európai Bankhatóság (EBH) és az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) a MiCA előírásai szerint mélyreható konzultációkat folytattak a kibocsátókra és a kriptopénzzel foglalkozó vállalkozásokra vonatkozó szabályokról és iránymutatásokról.
Különösen az EBH vállalta magára a feladatot, hogy a MiCA-val összhangban egységes szabályrendszert dolgozzon ki a stabilcoin-kibocsátók számára is. Ezt követi a felügyeleti hatóságok által végrehajtandó vonatkozó irányelvek megfogalmazása.
Az EBH néhány javaslata
A közelmúltbeli meghallgatás során az EBH tisztviselői alaposan megvizsgálták az eszközalapú tokenek (ART) kibocsátóira vonatkozó javasolt iránymutatásokat. Az ART tokenek a MiCA által meghatározott kategória szerint olyan kriptovaluták, amelyek stabilitásukat egy vagy több hivatalos valuta vagy eszköz értékére való hivatkozással tartják fenn.
A meghallgatás középpontjában az EBH kezdeti javaslatai álltak a stabilcoinokat kibocsátó vállalatok belső irányítására vonatkozóan. Ez, valamint az irányítással, a megfeleléssel, a javadalmazással és az összeférhetetlenségek nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos konkrét követelmények is megvitatásra kerültek.
Isabel Vaillant, az EBH prudenciális szabályozásért felelős igazgatója hangsúlyozta a nyilvánossággal folytatott párbeszéd fontosságát a szabályozási folyamat pozitív indítása érdekében. Több folyamatban lévő konzultáció és a hónap végére várható lezárás miatt az EBH további hasonló meghallgatások szervezését tervezi a közeljövőben. A konzultációk során összegyűjtött visszajelzések döntő fontosságúak lesznek a végleges rendelet meghatározásához.